Розповідаємо, чого очікувати від вусатого диктатора
На початку 2022 року Лукашенко погрожував розмістити в Білорусі ядерну зброю у відповідь на загрозу зі сторони Заходу. Зараз він запевняє, що має в своєму розпорядженні засоби доставки ядерної зброї.
Останнім штрихом залишається її отримання. Інформатор дізнавався, що це означає та чого чекати далі.
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що його авіація вже може нести ядерну зброю та встиг пригрозити умовному Заходу. Відповідне переобладнання вже завершено
«Вони мають розуміти, що ніякі вертольоти, літаки, якщо вони (Захід) підуть на загострення, їх не спасуть. Ми колись з Путіним в Пітері заявили, що переобладнаємо і білоруські Су-24 для того, щоб вони могли нести ядерну зброю. Ви що думаєте ми язиком ляпаємо? Все готово!», – сказав 26 серпня білоруський диктатор.
Потрібно відмітити, що армія Білорусі немає на озброєнні літаків Су-24. Про що саме говорив лукашенко, відомо тільки йому одному. Ймовірно йдеться про Су-30СМ, чотири одиниці яких було закуплено у рф та поставлено на озброєння два роки тому.
Це вже не перше залякування Європи та США від Лукашенка. Ще 17 лютого 2022 року, за тиждень до повномасштабного вторгнення в Україну, лукашенко запевняв, що піде на розміщення ядерної зброї на території країни у разі загроз з боку Заходу. Однак, якщо загроз не буде, то й питання про ядерну зброю в не поставатиме.
Серпнева заява білоруського диктатора різко контрастує зі слова його дипломатів на міжнародній арені. Ще 3 серпня голова відділу міжнародної безпеки та контролю за озброєннями головного управління багатосторонньої дипломатії МЗС Білорусі Василь Павлов запевняв, що усі інсинуації щодо зміни без'ядерного статусу Білорусі, так само як і щодо недотримання зобов'язань щодо Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, безпідставні. Заяву було зроблено під час конференції з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї в ООН.
Білорусь не має ядерної зброї. Після розвалу СРСР Мінськ офіційно відмовився від ядерного статусу та арсеналу, що знаходився на його території. Це 81 ракетний комплекс «Тополь» (SS-25), останній було виведено на територію рф в листопаді 1996 року.
На сьогоднішній день політичне керівництво країни звітує про наявність носіїв, здатних нести таке озброєння. Фінальним може стати рішення про отримання від рф безпосередньо самої зброї.
Сергій Галака, фахівець із нерозповсюдження ядерної зброї із Київського національного університету, професор пояснює Інформатору, що це може відбутися в рамках так званої «Союзної держави». Коли москва на запрошення Мінська, розмістить свою ядерну зброю на території Білорусі.
«Вони дійсно можуть розмістити ядерне озброєння, але лукашенку не наддадуть можливість приймати рішення щодо його використання. Це може бути зроблено, на запит та по запрошення Білорусі в рамках чинної «Союзної держави». Наприклад, США розміщали свої ракети в країнах Європи, але з місцем прийняття рішень у Вашингтоні», – говорить експерт.
Галака зауважує, що у випадку оголошення війни, деякі положення Договору про нерозповсюдження ядерної зброї перестають діяти.
Втім, опитані виданням експерти радять сприймати заяви Лукашенка, як черговий прояв шантажу з боку саме рф. Таким чином кремль намагається ще вище підняти ставки та змусити Захід піти на поступки в питанні санкцій чи підтримки України.
«Це російська гра на підвищення ставок, так би мовити, контрольована ескалація. Лякають, що вони можуть розмістити ядерну зброю в Білорусі, а це означитиме підвищення безпекових загроз для країн Балтії та Польщі», – говорить виданню політолог Олег Саакян.
Денис Москалик , координатор напряму міжнародної політики Центру політичних досліджень «Доктрина» впевнений, що заяви лукашенка про ядерну зброю покликані створити додатковий важіль впливу на країни Заходу в умовах російсько-української війни і санкційного тиску на рф та Білорусь. Це погроза ескалації протистояння та збільшення ядерної загрози в умовах нової Холодної війни.
«В нинішніх умовах це означає чергову спробу налагодити вигідний для Мінська та москви діалог з країнами Заходу та добитися бодай часткового зняття санкцій і обмеження щодо введення нових. Це особливо важливо, оскільки Білорусь також традиційно є вікном для обходу санкцій для рф. В нинішніх умовах адекватною реакцією для Заходу є не піддаватися подібному шантажу, а розширювати заходи по ефективному економічному придушенню росії та Білорусі і збільшення допомоги для України», – розповідає Інформатору Москалик.
Сергій Галака вважає, що заява Лукашенка про ядерні можливості розрахована в першу чергу на внутрішнього споживача. Таким чином продемонструвати свої можливості в захисті країни від міфічної загрози Заходу
«Лукашенко вже давно не піддається аналізу здорового глузду в своїх заявах та діях. Цією заявою він хоче показати, що теоретично може мати ядерну зброю і гіпотетичній війні проти НАТО. За все це несе повну відповідальність кремль. Це буде ще одна держава, яка потенційно може розмістити у себе ядерну зброю. Крім того, ще плюс дві мішені для ракет НАТО. Але, ядерна зброя – це останній аргумент, після якого вже нічого не буде», – сказав Галака.
Він відзначає, що розвідкам варто слідкувати за можливою передачею на територію Білорусі російський ядерних боєприпасів. Попри всю комічність загроз Лукашенка, може виникнути ситуація, що зброю буде дійсно поставлено. Але це не буде залежати від білоруського політика.
Олег Саакян говорить, що Захід вже зараз має виробити узгоджену та консолідовану позицію, щоб «бити по рукам» вже зараз. Це має бути відповідь, щоб у майбутньому підвищення ставок одразу натикалося на свідому реакцію.
«Треба зробити, що таке розміщення стало токсичним для обох сторін. Якщо подібне фіксується, наприклад, вводяться санкції проти російської атомної енергетики, щоб унеможливити будівництво нових АЕС в Європі чи адміністрування вже діючих. Або розміщення пропорційної кількості одиниць ядерної зброї у відповідь», – пропонує політолог.
Раніше Інформатор повідомляв, чому росія напала на Україну з Білорусі та навіщо Лукашенко зустрічався з путіним.
Максим Федоренко