Про стан економіки України, ситуацію на ринку праці та курс долара розповіли аналітики Нацбанку
Нацбанк України опублікував дослідження з щомісячним макроекономічним та монетарним оглядом економіки України. У ній пояснюється, чому в Україні дорожчають товари і послуги. Розповідається про те, які галузі бізнесу починають активніше працювати та що їм сприяє у цьому. Також у дослідженні Національного банку наводяться актуальні цифри по ситуації на ринку праці і повідомляється, чому знецінюється гривня. Детальніше про це - читайте у нашому матеріалі.
Повний текст дослідження макроекономічної ситуації за місяць з ілюстраціями та графіками можна прочитати за посиланням.
За даними НБУ, в Україні підвищилася споживча інфляція - з 23,8% у серпні до 24,4% у вересні. Основними причинами інфляції є наслідки російської військової агресії та тимчасова окупація окремих районів України. Внаслідок дії росії порушені ланцюги постачання, зруйновані виробництва, скорочується пропозиція товарів і послуг, зростають виробничі витрати бізнесу. Також на зростання гривні впливає вимушене зниження офіційного курсу гривні Нацбанком. Інфляцію стримують фіксування незмінними тарифів на газ і тепло, часткове налагодження ланцюгів постачання (у т.ч. пального).
Банки і підприємства очікують подальшого зростання інфляції (як наслідок - здорожчання товарів і послуг). У вересні подорожчали харчові продукти через зростання витрат на їх виробництво і постачання (більшість оброблених продуктів), обмежену пропозицію (м’ясні продукти), зростання вартості імпорту (рис, цитрусові, банани). Водночас стримувало інфляцію наявність різноманіття вітчизняних круп та видів пального. Завдяки налагодженню ланцюгів постачання ціни на пальне більш-менш стабільні. Подорожчали тютюнові вироби.
Водночас пожвалилася економічна активність. Це частково зумовлено сезонністю. Закінчено збір ранніх культур, врожай яких буде нижче за торішній. Робота зернового коридору, через який сільськогосподарська продукція, підтримує транспорт, харчову промисловість та сприятиме забезпеченню аграріїв фінансовими ресурсами на наступний рік. Втім, логістичні проблеми, особливо для металургії, руйнування потужностей і зниження реальних доходів населення стримують відновлення економічної активності.
Завдяки сезонному пожвавленню економіки зріс попит на робочу силу, через що кількість претендентів на одну вакансію дещо знизилася. У приблизно 75% українців доходи впали та є меншими, ніж були до війни. Разом з тим міграція як за кордон, так і всередині України залишається стійкою.
Порівняно з 23 лютого 2022 року, за даними опитування Advanter, 11% представників бізнесу повністю зупинили роботу (у липні таких було 14%, у червні - 19%, у березні - 75%). У 8% представників бізнесу обсяги робіт зросли. У 21% бізнесу зменшилися обсяги робіт, 29% працюють частково, 8% тримають діяльність приблизно на довоєнному рівні, у 23% діяльність майже зупинена. Основними проблемами бізнесу залишаються зростання витрат на виробництво і логістика. Водночас тепер менше бракує палива і робочої сили.
Разом з тим очікується зменшення кількості і подорожчання цибулі та сезонних фруктів через дощову погоду; дефіцит тепличної продукції через холоди та дефіцит низки овочів через брак овочесховищ. Але прогнозується, що урожай гречки та картоплі буде достатнім для забезпечення внутрішніх потреб. Окремі підприємства нарощують поголів’я свиней, а пасічники прогнозують високий врожай меду.
Попри відновлення роботи частини портів у серпні, вантажні перевезення автотранспортом (насамперед зерновози та паливозаправники) не втратили актуальності. Зберігаються проблеми з вивезенням металургійної продукції на експорт (як руди, так і готової продукції). У результаті частина підприємств працюють на мінімальних потужностях (15% довоєнного рівня, гірничо-видобувні – 25%). А інша частина – налагоджують нові логістичні шляхи та освоюють нові види продукції (зокрема трубні підприємства, що працюють на зростаючий нафтогазовий сектор та постачальники напівфабрикатів на європейські підприємства).
У вересні прискорилося відновлення виробництва соняшникової олії. На низці підприємств стартував сезон цукроваріння; окремі підприємства планують повний запуск потужностей. Окремі виробники харчової продукції перезапускаються після переміщення у безпечних регіонах, інвестують у розширення потужностей та нарощують виробництво. У вересні наростили виробництво сировари та виробники масла на тлі зниження імпорту, зростання внутрішнього попиту та збільшення експорту.
Пришвидшилося будівництво та введення в експлуатацію нових зернових терміналів, хлібозаводів, корівників, насамперед в західних та центральних областях. Машинобудування пожвавлюється завдяки збільшенню попиту на обладнання для добувної і нафтогазової промисловості, а також іншу спецтехніку. У хімічній промисловості спостерігається пожвавлення на тлі потреб посівної та покращення експортних можливостей. Високий попит на фармацевтичну продукцію зберігається завдяки високим потребам військових. Окремі фармацевтичні підприємства вводять нові виробничі лінії та інвестують у будівництво нових виробничих потужностей. На заході країни відкриваються підприємства легкої промисловості (пошиття одягу, виробництво меблів, пакувальних матеріалів тощо)
На ринку нової нерухомості у вересні відбувався підйом. Але все одно кількість угод наразі становить 10% від довоєнного часу. Поновлюються окремі будівельні проєкти. А ще галузь підтримують численні ремонти та відновлення інфраструктури.
Торгівля у вересні пожвавилася, зокрема завдяки деокупації Харківщини. Продовжується нарощення торгівлі та діяльності ТРЦ на заході країни і на Київщині та скорочення – у прифронтових регіонах. На торгівлю позитивно вплинули початок навчального року та підготовка до опалювального сезону. Нарощується експорт електроенергії в Європу.
На OLX Робота у вересні кількість вакансій сягнула 54% довоєнного рівня. Найбільше вакансій у Києві (40%) та Львові (robota.ua), збільшується кількість онлайн вакансій 80% респондентів, що шукають роботу, опитаних Gradus, готові працювати не за спеціальністю. Ті ж результати у grc.ua (71%). Дві третини кандидатів готові знизити бажану зарплату у разі складнощів з працевлаштуванням. За даними опитування Gradus, близько 34% українців наразі не працевлаштовані - цифри практично не змінилися з травня. Близько 30% українців втратили роботу через війну. 70% українців фінансово постраждали через війну.
Як зазначають в НБУ, дефіцит бюджету покривають в першу чергу накопиченнями за попередні місяці завдяки міжнародній допомозі та викупу облігацій Нацбанком (близько 30 млрд грн на місяць). З початку війни було отримано майже 20 млрд дол. фінансової допомоги у вигляді як грантів, так і позик. У серпні надійшло 1,7 млрд дол. у вигляді позик та 3 млрд дол. у вигляді грантів. Попит на українські облігації, втім, залишається слабким. Завдяки зерновому коридору зменшився дефіцит торгівлі товарами. Станом на кінець серпня міжнародні резерви збільшилися порівняно з березнем та склали 25,4 млрд дол. На готівковому ринку валюти посилилися коливання курсу через те, що дедалі частіше лунають агресивні заяви російської федерації та продовжуються акти тероризму з її боку, а ще через брак достатньої кількості готівкової валюти.
Нагадаємо, керівник Нацбанку Кирило Шевченко подав у відставку. Пізніше НАБУ та САП повідомили йому про підозру у причетності до розкрадання 206 млн грн в Укргазбанку, який він очолював до роботи в НБУ. А чим відомий соратник Андрія Єрмака і Арсенція Яценюка Андрій Пишний, який очолить Національний банк України - читайте тут.
Дмитро Чернишов