Чим відомий самопроголошений "мер" окупованого Маріуполя Костянтин Іващенко

Читать на русском

Розповідаємо все, що відомого про колаборанта и самопроголошеного мера Маріуполя Костянтина Іващенка

Читать на русском
Чим відомий самопроголошений "мер" окупованого Маріуполя Костянтин Іващенко

Розповідаємо все, що відомого про колаборанта и самопроголошеного мера Маріуполя Костянтина Іващенка

20 серпня у Маріуполі здійснили замах на життя колаборанта і самопроголошеного мера Маріуполя Костянтина Іващенка. Він не постраждав.

Інформатор розповість, який шлях пройшов місцевий політик від зародку до державної зради, приправляючи це розкраданням державної власності та лишанням десятків тисяч людей без зарплат. 

Костянтин Володимирович Іващенко народився у 1963 році у Маріуполі. У 1985 році закінчив Саратовське вище військове командно-інженерне училище на росії. Служив у ракетній бригаді першого ядерного удару СРСР. Був начальником розрахунку, виводив ракети з Грузії на Далекий Схід роcії. 

З 1992 року і до початку російського вторгнення у 2022 році працював на підприємстві «Азовмаш» у Маріуполі. Одружений, виховує 2 синів і доньку.

Топ-менеджер заводів і звичайний зрадник

«Азовмаш» – найбільше в Україні машинобудівне підприємство, знаходиться у Маріуполі. Займалося виробництвом залізничних вагонів і цистерн, металургійного обладнання, портових та промислових кранів, гірничорудного обладнання тощо. У 90-ті роки на заводі також випускали паливні заправники, великовантажні нафтоперевізники, кухонні плити, водонагрівальні котли. Підприємство брало участь у виробництві танків та іншої оборонної продукції. До складу «Азовмашу» входить декілька різних заводів. Один з підрозділів підприємства займався литтям виробів зі сталі. За роки незалежності «Азовмаш» занепав, втратив ринки збуту, майно розпродали, а зараз він знаходиться у стадії банкрутства.  

«Азовмаш» був частково приватизований – 70,74% підприємства належали нині вже покійному екс-президенту «Азовмашу» Олександру Савчуку та членам його родини через кіпрський офшор Azovmashinvest Holding. Частина акцій була у держави. Раніше вважалося, що підприємство де-факто належало депутату з оточення Віктора Януковича Юрію Іванющенко. 

Згідно з офіційною біографією, Костянтин Іващенко з 1992 року працював провідним інженером і головним спеціалістом з маркетингу на «Азовзагальмаші» («Азовобщемаш») – це частина «Азовмашу», у 1997-1998 роках був начальником бюро. У 2000-2009 роках – помічник президента «Азовзагальмашу», з 2009 року – заступник генерального директора, а з 2020 року до весни 2022 року – генеральний директор «Азовзагальмашу». З 2017 року завод у стадії банкрутства. 

У 2011-2016 роках Костянтин Іващенко був власником охоронної фірми ТОВ «Альфа-Оберег» у Маріуполі, після цього фірма перейшла членам його родини. Наразі нею володіють інші особи. У 2015-2016 роках ця структура, згідно з даними Youcontrol, охороняла у Маріуполі за бюджетний кошт будівлю прокуратури Донецької області. Також у 2011-2016 роках був власником охоронної фірми «Альфа-Азов», пізніше переписав її на своїх синів. А зараз власник цих  охоронних фірм – мешканець Маріуполя Ігор Шеремет. 

У 2014-2017 роках – співвласник на 1/3 та керівник юридичної компанії ТОВ «КП «Юрінвест». З 2017 року – директор ТОВ «АМ-Курорт». Вірогідно, це заводське підприємство, яке завідувало базами відпочинку. 

З 2016 року – співзасновник та голова Асоціації спортивної боротьби Маріуполя. 

З 2018 року – виконувач обов’язків директора ПрАТ «Маріупольський завод важкого машинобудування» (частина «Азовмашу»). З 2019 року підприємство в стадії банкрутства. З 2020 року Костянтин Іващенко за сумісництвом керівник баскетбольного клубу «Азовмаш», який з 2021 року у стадії ліквідації.

Чим відомий самопроголошений "мер" окупованого Маріуполя Костянтин Іващенко 1

З 2020 року до 2022 року Костянтин Іващенко – депутат Маріупольської міської ради від тепер вже забороненої проросійської партії «Опозиційної платформи – За життя» та голова фракції цієї партії. 

24 лютого 2022 року, після того, як росія почала військовий наступ на територію нашої країни, Костянтин Іващенко терміново залишив Маріуполь. За деякими даними, він перебував у Запоріжжі, але вже за місяць повернувся.

У міськраді Маріуполя повідомляли, що представники ОПЗЖ «не просто підтримували окупантів, але й виступали інформаторами ворожої армії і фактично корегували обстріли критичної громадської інфраструктури». Саме колаборанти з ОПЗЖ допомагали паралізувати місто та створити всередині нього гуманітарну катастрофу.

У березні 2022 року Іващенко звертався за допомогою до днр та росії, а також зазначив, що особисто бачив, як «українські військові прикриваються» жінками». Давав коментарі журналістам каналу «Росія 1».

Костянтин Іващенко спілкується з російськими журналістами

Костянтин Іващенко спілкується з російськими журналістами

4 квітня 2022 року депутати Маріупольської міської ради від ОПЗЖ обрали Костянтина Іващенка «головою Маріуполя». На той момент місто вже було частково окуповане росіянами. У цей же день акціонери «Азовзагальмашу» звільнили з посади Іващенка та відзначили, що зв’язок у власників з колективом та керівництвом підприємства втрачено. 

6 квітня 2022 року керівник так званої «донецької народної республіки» Денис Пушилін призначив Костянтина Іващенка «головою адміністрації Маріуполя». Іващенко закликав українських військових скласти зброю та не чинити опір окупантам.

"Указ" про призначення Іващенко головою "адміністрації Маріуполя"
"Указ" про призначення Іващенко головою "адміністрації Маріуполя"

Після цього Донецька обласна прокуратура заочно повідомила про підозру депутату Костянтину Іващенку у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану. Зраднику загрожує довічне ув’язнення.

20 серпня автівку Костянтина Іващенка невдало спробували підірвати біля міського зоопарку Маріуполя. В середині липня колаборант заявляв, що на його адресу поступають погрози.

На колаборанта накладені санкції у США, Канаді та ЄС. 

Костянтина Іващенка звинувачують у розкраданні «Азовмашу»

«Розвалив найбільше в Україні машинобудівне підприємство. Обікрав десятки тисяч працівників. Вступив до лав ОПЗЖ. Зрадив свою країну», - так охарактеризували свого екс-колегу у Маріупольській міськраді.

Завод «Азовмаш» свого часу основним своїм ринком збуту мав росію та став занепадати, коли в Армавірі у росіян з’явився власний схожий завод. Декілька років росіяни переманювали кадрів з Маріуполя. «Азовмаш» у 2011 році продав 17 366 вагонів. А з 2015 року більше 50 вагонів на рік не виробляли. в год не произвел ни разу. У 2014 році завод зупинився. Багато маріупольців залишилися без зарплати. При цьому група «Азовмаш» набрала кредитів на понад 700 млн доларів, щоб втриматися «на плаву». Але фактично заводи «різали» на металобрухт. У 2020 році держава хотіла продати свою частину у «Азовмаші», але цього не відбулося через COVID-19.

Згідно з даними сайту t1.ua Костянтин Іващенко очолював підприємство і налагодив незаконний продаж обладнання завода на металобрухт. Він вивозив фурами устаткування. Гроші привласнював. Їздив на дорогому авто. А його працівники, їх залишалось біля 600 чоловік, жили у злиднях.

У 2018 році Господарський суд Києва у рамках справи про банкрутство «Азовзагальмашу» визначив борги перед кредиторами на 20 млрд грн. 30 січня 2019 року Госпсуд Києва визнав банкрутом Маріупольський завод важкого машинобудування та почав його ліквідацію. Загальні вимоги кредиторів складали 16 млрд грн. А баскетбольний клуб «Азовмаш» було визнано банкрутом у 2021 році, він завинив державному «Укрексімбанку» 4,72 млрд грн. На всіх трьох підприємствах у цей час працював Костянтин Іващенко. 

У вересні 2020 року під мерією Маріуполя відбувся мітинг, на якому співробітники «Азовмашу» та їхні прихильники вимагали в Іващенка виплатити людям зарплати. За словами мітингувальників, розмір невиплаченої заробітної плати на той момент становив 250 млн грн, а кожному з них підприємство заборгувало від 40 до 130 тисяч гривень.

Чим відомий самопроголошений "мер" окупованого Маріуполя Костянтин Іващенко 4

У березні 2021 року фури з Дніпропетровської області почали вивозити майно з «Азовзагальмашу». Поліція намагалася перешкодити цій операції, але марно. Це були вироби з чорного металу – втулки, фланці, колеса, кільца тощо. Костянтин Іващенко повідомив, що з заводу вивозилася неліквідна продукція, а не обладнання і не верстати. Гроші ніби-то мали піти на виплату зарплат робітникам заводу. 

Чим відомий самопроголошений "мер" окупованого Маріуполя Костянтин Іващенко 5

Як це не парадоксально, новоспечений недомер Іващенко в інтерв’ю російським пропагандистам заявив, що хотів би відновити роботу заводу «Азовмаш» та «є така можливість» і сподівається на росію як ринок збуту. 

Політичний «дах»: завжди у проросійських партіях

У період 2006-2012 роках Костянтин Іващенко був помічником на громадських засадах народного депутата від Партії регіонів Олександра Савчука – який до 2006 року був гендиректором «Азовмашу», а потім власником. По суті, Іващенко допомагав своєму роботодавцю. Олександр Савчук помер у 2012 році.

У 2010-2015 роках Костянтин Іващенко був депутатом міської ради Маріуполя від Партії регіонів. У 2010-2013 роках очолював Іллічівську районну організацію Партії регіонів у Маріуполі. 

Чим відомий самопроголошений "мер" окупованого Маріуполя Костянтин Іващенко 6

У 2015 році невдало балотувався до міськради Маріуполя від партії «Наш край». У 2018-2019 роках був головою партосередку партії «Наші»  Євгена Мураєва у Маріуполі. 

З 2019 року був помічником на громадських засадах народної депутатки від ОПЗЖ Наталії Королевської, а наприкінці 2020 року обрався депутатом міськради Маріуполя знову – вже від ОПЗЖ.  

З 2021 року Іващенко – співзасновник громадської організації «Асоціація лідерів місцевого самоврядування Донеччини (голів та депутатів ОТГ)» на ряду з народними депутатами від ОПЗЖ Юрієм Солодом, Наталією Королевською, Валерієм Гнатенком та депутатами місцевих рад від ОПЗЖ.

Але ми знаємо, що покарання для таких колаборантів, як Костянтин Іващенко настане. І не врятують ані зв’язки з ОПЗЖ ані зв'язки з росією. Нагадаємо, що через таких, як Іващенко, загинуло за різними оцінками від 5 до 25 тисяч мирних мешканців Маріуполя, а сотні тисяч були вимушені тікати від війни.

Тимофій Нагорняк

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.