Чим доповідь інспекції МАГАТЕ на ЗАЕС вигідна росії, а чим - Україні

Читать на русском

Експерти розповіли, чого варто чекати: припинення провокацій чи атомної катастрофи

Читать на русском
Чим доповідь інспекції МАГАТЕ на ЗАЕС вигідна росії, а чим - Україні

Експерти розповіли, чого варто чекати: припинення провокацій чи атомної катастрофи

У опублікованому 5 вересня докладі МАГАТЕ про стан справ на Запорізькій АЕС немає відповіді на питання: хто саме обстрілює атомну електростанцію. Разом з цим МАГАТЕ визнала присутність російських військ та техніки на АЕС. І закликала до створення зони безпеки. Що це означає та які наслідки може мати? 

До речі, росія намагається використати цей документ у власних цілях. Вона вимагає припинення бойових дій на півдні України, не збираючись виводити звідти власні війська. Таким чином путін сподівається “заморозити” конфлікт та залишити за собою право на окуповані території. 

Чим висновки МАГАТЕ важливі для України

Політолог Володимир Фесенко відзначив принципову важливість у висновках МАГАТЕ: підтвердження присутність російських військ і техніки на станції, зокрема в машинному залі першого та другого енергоблоків. Це є прямою небезпекою. Також інспекція визнала наявність обстрілів та порушення цілісності станції, не вказуючи, хто саме обстрілював. Отже, доповідь інспекторів це не подобається ні українцям, ні росіянам. 

Голова “Енергоатому” Петро Котін заявив, що пропозиції, висунуті МАГАТЕ, потрібні, але вони могли зробити й більше. Місія визнала “сім стовпів” безпеки АЕС - і всі вони були порушені. На його думку, звіт МАГАТЕ свідчить про присутність російських загарбників та представників “Росатому” на електростанції.

“Це саме та корінна причина, яка фактично призвела до порушення принципів безпеки на АЕС”, - каже Петро Котін.

За словами голови “Енергоатому”, МАГАТЕ надала рекомендації, і зараз “Енергоатом” працює над створенням плану для їх виконання. 

Чому МАГАТЕ не каже, хто обстрілював ЗАЕС

“В чому інтерес МАГАТЕ? В тому, що сприяти забезпеченню безпеки на ЗАЕС. Самотужки, тільки власними силами, в умовах війни МАГАТЕ не може забезпечити безпеку на АЕС тому, що у неї немає важелів впливу. Максимум, що може зробити МАГАТЕ, - забезпечити або спробувати забезпечити контроль над радіаційною ситуацією і більш-менш - над загальною ситуацією з безпекою на ЗАЕ”, - сказав Володимир Фесенко. 

Окрім цього, він відзначив два фактори, які можуть впливати на нейтралітет МАГАТЕ в цьому конфлікті. По-перше, він нагадав, що МАГАТЕ є дочірньою організацією ООН.  А в ООН, як і в Раді Безпеці, росія має певний правовий статус. По-друге, за словами політолога, росія причетна до будівництва та функціонування третини електростанцій у світі. Саме тому МАГАТЕ не зможе виступати проти росії та її позицій. Однак Володимир Фесенко повідомив, що в пропозиціях санкцій комісії Єрмака-Макфола проти росії є санкції проти “Росатому” - компанії, яка причетна до будівництва електростанцій. Присутність її представників і називають одним із чинників ризику на Запорізькій АЕС, бо вони впливають на персонал. 

Також він додав, що за своїм інструментарієм МАГАТЕ не може підтвердити, хто стріляв. Росіяни пропонували їм балістичну експертизу, однак висновки були б суб’єктивними. МАГАТЕ відмовилась. 

Українська сторона очікувала демілітарізації ЗАЕС. Експерт звернув увагу на те, що МАГАТЕ пропонує “зону ядерної безпеки”, але не конкретизує її. Тому тлумачити можна по-різному. 

Директор “Енергоатому” також зазначив, що потрібне розуміння - чи мають вони на увазі демілітаризовану зону. В разі позитивної відповіді “Енергоатом” цілком підтримує цю пропозицію. Причому він заявив про відсутність військових без уточнення - російських чи українських. 

Що буде далі?

Петро Котін пропонує введення миротворчого контингенту на територію Енергодара та найближчих територій. Росія досі не погоджувалась на це, але можливо, змінить свою позицію під тиском міжнародної спільноти. Звичайно, це потребуватиме дипломатичних зусиль.  

На думку Володимира Фесенка, присутність представників МАГАТЕ у складі постійно діючої комісії на електростанції  умовно зменшить деякі ризики - наприклад, спроби мінування або провокації, як це було в Оленівці. 

Політолог зазначає, що росіяни не зацікавлені залишати ЗАЕС - не для того вони її захоплювали. За свідченням Британського інституту війни, росія захоче через ЗАЕС запропонувати перемовини. В якості компромісу може запропонувати припинення бойових дій на півдні України. Її інтерес - це “заморозити” нинішній конфлікт, зберігаючи за собою окуповані території. Україна ж, в свою чергу, вже має сумний досвід війни на Донбасі, коли декілька разів на рік домовлялися про припинення вогню, але домовленості порушували. 

“На мій погляд, такі переговори доцільні, але щоб дійсно уникати обстрілів на цій території. Спрацює чи ні - невідомо. Але принаймні, це зменшить ризики аварії на АЕС. На жаль, ніяких гарантій немає”, - каже Володимир Фесенко. 

Він припустив, що МАГАТЕ може бути посередником цих перемовинах, як і ООН в “зернових угодах”. Окрім того, своє бажання стати посередником висловив Ердоган, а Макрон вже в перемовинах з путіним і Зеленським. Проте системно вирішити проблему, на думку політолога, можна одним шляхом - ефективним наступом на півдні. Це змусить росіян залишити ЗАЕС так, як вони залишили ЧАЕС. 

Що зараз відбувається на Запорізькій АЕС

За словами Петра Котіна, ситуація вкрай важка. Пошкоджені всі лінії зв’язку з енергосистемою України - 4 основних та 3 резервних. На електростанції працює один енергоблок - це шостий. Він працює сам на себе і забезпечує потреби самої станції. Відповідно, станція працює лише на власні потреби. Якщо останній блок зупиниться, дизель-генератори будуть подавати електрику на ті насоси, які зараз охолоджують активні зони реактора. Перерви в живленні цих насосів неможливо допустити. Це буде радіаційна катастрофа. 

Голова “Енергоатому” зазначає, що такий режим українські атомники ніколи не практикували. Зараз працівники станції стежать за параметрами, але важливо поновити зв’язок з українськими енергосистемами. 

Детальніше про те, чому путін захоче використати ситуацію на ЗАЕС для нових “Мінських угод”, читайте тут. Як окупанти посилюють репресії проти мешканців Енергодару, писали тут

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.