Скарг на порушення ТЦК побільшало - Лубінець представив щорічну доповідь омбудсмена

Під час проведення мобілізаційних заходів частішають випадки порушень прав людини, кажуть в Офісі омбудсмена

Лубінець тцк
Лубінець розповів про скарги на ТЦК

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що Офіс омбудсмена упродовж минулого року отримав 1560 звернень щодо порушень прав людини з боку представників ТЦК та СП. Така тенденція набирає обертів. Втім на відповідні правопорушення покращилася реакція з боку правоохоронців.

Про це Лубінець заявив в парламенті 1 травня, де представляв щорічну доповідь про стан додержання та захисту прав і свобод людини та громадянина в Україні у 2024 році. Він наголосив, що погіршилася ситуація під час мобілізації.

"Є окремий напрямок - це порушення прав громадян України під час проведення мобілізаційних заходів, ми на цьому окремо акцентуємо свою увагу. У 2024 році я отримав 1560 звернень від громадян України, які вважали, що їхні права порушені під час проведення мобілізаційних заходів. Так, у нас дійсно, на мій погляд, погіршилась ситуація. У нас вперше в 2024 році був офіційно недопуск моїх працівників до людини, яка, на мій погляд, потребувала термінового захисту прав", - заявив Лубінець.

При цьому уповноважений наголосив на тому, що тенденція з порушенням прав людини представниками ТЦК набирає обертів. Однак на відповідні правопорушення поліпшилась реакція з боку правоохоронців.

"З одного боку ми бачимо, що тенденції збільшились. З іншого боку, я можу підтвердити, що за нашими офіційними документами поліпшилась юридична реакція з боку Міністерства оборони, а також відповідних правоохоронних органів. Відкриваються кримінальні провадження. І я бачу, що всі, хто порушують права людини, - роблять це в незаконний спосіб. Прийде точно час, коли вони отримають юридичну оцінку своїх дій", - додав Лубінець.

Лубінець додав, що 1 травня Рада ухвалила проєкт Постанови про Щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за 2024 рік. "За" було 284 голоси.

"Що важливо, саме такі документи демонструють міжнародній спільноті ключові виклики у сфері захисту прав людини та засвідчують наші зусилля в цьому напрямі. Вони наближають нас до членства в Європейському Союзі", - резюмував Лубінець.

Випадки бусифікації в Україні

Випадки "бусифікацій" по Україні - це коли громадян намагаються мобілізувати силоміць просто на вулицях чи у дворах житлових будинків. Напередодні у мережі поширили відео, на якому чоловік, схожий на працівника ТЦК, буквально збиває велосипедиста під час руху на пішохідній зоні.

В іншому випадку - у березні - у центрі Києва мобілізували Клима Братківського, адвоката народного депутата Олександра Дубінського. Попри інсулінозалежний діабет, його відправили на полігон.

На тлі зростаючої кількості подібних скандалів, 12 березня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №12442, що має запобігти свавіллю під час мобілізації. Документ передбачає кримінальну відповідальність - від 3 до 8 років ув’язнення - для військкомів та членів військово-лікарських комісій за порушення порядку мобілізаційної підготовки, зокрема, за мобілізацію непридатних за станом здоров’я осіб або незаконне звільнення придатних військовослужбовців.

Суспільна напруга навколо теми мобілізації продовжує зростати. Очевидно, що без системного врегулювання механізмів вручення повісток та прозорої комунікації з громадянами, подібні ситуації лише множитимуться.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube