Представники Української православної церкви Московського патріархату знайшли інші аргументи
27 грудня суд визнав конституційними зміни до закону “Про свободу совісті та релігійні організації”. Зокрема, йдеться про необхідність церкви вказувати повну назву, якщо її керівний центр знаходиться в росії. Тепер в УПЦ МП стверджують, що ніяких керівників у країні-агресора вони не мають. Тож які наслідки матиме закон для Московського патріархату в Україні?
Закон ще в 2018 році підписав Петро Порошенко. Головну роль в ньому відіграють релігійні організації, які є складовими структур, що розташовані за межами України. Закон зобов’язує їх вказувати у повній назві належність до інших організацій. Того ж року УПЦ МП (Українська православна церква Московського патріархату) заявила, що закон не відповідає Конституції і “порушує право на свободу віросповідання та дискримінує за релігійною ознакою мільйони віруючих громадян України”. 49 депутатів подали в Конституційний суд зміни до закону. І лише 27 грудня 2022 року судді завершили цю справу, визнавши документ конституційним. А 28 грудня судді-доповідачі прокоментували це рішення.
“Цей закон – не про позбавлення громадян на їхню свободу віросповідання. А навпаки – закон створює протилежну мету – створити умови для свідомого, вільного і належного права на віросповідання. Бо, мабуть, не було б закону, якби не було б і заплутаності”, – заявив суддя Конституційного суду Сергій Головатий.
А його колега Олександр Петришин зазначив, що Конституційний суд не може заборонити чи заблокувати дію закону. Все, що належить до його повноважень – визначення, чи відповідає закон конституційним нормам. Здавалося, чого перейматись УПЦ МП, якщо йдеться лише про формальність. Нагадаємо, що 2 грудня Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, які мають центри впливу в російській федерації. Тобто визнання московського “коріння” призведе до заборони УПЦ МП в Україні.
Але є “але”: за словами Петришина, закон не називає прямо організації, до яких застосовуються вимоги. Для цього є релігієзнавча експертиза. Право застосування цього Закону – це не питання Конституційного суду. Саме на цей аргумент тепер спирається УПЦ МП. Голова юридичного відділу УПЦ протоієрей Олександр Бахов вважає, що центр церкви знаходиться в Києві, і зареєстрована вона відповідно до українського законодавства. Отже, закон не стосується УПЦ. Пресслужба організації опублікувала коментар голову юридичного відділу УПЦ протоієрея Олександра Бахова.
«Статутні документи свідчать, що УПЦ зареєстрована відповідно до українського законодавства, її засновником є Собор УПЦ, її релігійний центр, як і всі органи управління, знаходяться в місті Києві. Тож всі спроби примусово застосувати цей закон до УПЦ збільшить випадки порушення права на свободу совісті та віросповідання в Україні», – такий коментар Базова опублікувала пресслужба УПЦ МП.
Чи зможе рішення Конституційного суду бути відповіддю на цей аргумент? На брифінгу Сергій Головатий зазначив, що аналіз Статуту релігійних організацій також не є повноваженням суддів-доповідачів Конституційного суду. До юридичного питання додалося ще й майнове: намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Павло Лебідь попросив Президента Зеленського не забирати храми УПЦ МП, які розташовані на території Лаври. Це пов'язано з тим, що Мінкульт планує рекомендувати директору заповіднику не продовжувати оренду двох храмів УПЦ МП після скандалу з піднесенням росії під час літургії та результатів обшуків СБУ. Секретар РНБО Олексій Данілов відповів митрополиту в етері телемарафону, що УПЦ МП має офіційно відхреститись і назвати путіна Сатаной, якщо вони дійсно не мають зв'язків з росією.
Однак не все так просто. Аналітично-адвокаційний центр "Фундація DEJURE" зазначає, що Мінкульт в 2018 році провів експертизу і визнав УПЦ МП таким, що підпадає під дію закону. Але організація звернулась до ОАСК (Окружний адміністративний суд Києва), і суд своїм рішенням заборонив будь-які дії щодо реєстрації релігійних центрів. Таким чином заблокував можливість перейменування. Мінкульт намагався оскаржити рішення ОАСК, але не мав успіху. Спеціалісти "Фундація DEJURE" пишуть, що допоки ухвалу ОАСК не скасують, перейменувати УПЦ МП неможливо.
12 листопада на сторінці священника Михайла Омеляна з'явилось відео, на якому в Лаврі під час літургії співають “Дзвін пливе-пливе над росією, прокидається матінко-русь”. Намісник Києво-Печерської Лаври Павло Лебідь згодом пояснив це тим, що пісня світська. Але отцю Захарію все одно заборонили проводити літургію. Після цього СБУ обшукала храми Лаври і виявила російську літературу, громадян без документів і рублі.
Раніше ми писали про те, в які ще скандали потрапляли священники УПЦ МП. Також читайте про те, яку дату для святкування Різдва найчастіше обирають українці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.