Не Лаврою єдиною: в які скандали потрапляли священники УПЦ МП

Читать на русском

Тривожні сигнали з боку УПЦ МП лунали і раніше

Читать на русском
Не Лаврою єдиною: в які скандали потрапляли священники УПЦ МП
В діяльності Української православної церкви давно спостерігали прихильність до «руського міра»

Тривожні сигнали з боку УПЦ МП лунали і раніше

Хоча СБУ завітала до Києво-Печерської Лаври тільки 22 листопада, тривожні сигнали лунали і раніше. Серед священників московського патріархату були й ті, що закликають до сепаратизму, й ті, що відмовляються відспівувати Захисників України, й ті, що на свій лад трактують війну. Втім, одиничні чи численні випадки окремих священнослужителів навряд чи вплинуть на заборону діяльності УПЦ МП. 

Одразу хочемо відзначити: Інформатор Україна не закликає до релігійної ненависті чи міжконфесійної ворожнечі. Матеріал містить суто довідковий характер без агітації чи пропаганди. 

Візит Служби безпеки до храму не залишився без коментарів російських посадовців. За словами прессекретаря президента рф Дмитра Пєскова, Україна здавна воює проти рпц (Руська православна церква), тому обшуки в Лаврі слід розглядати саме як чергову ланку в ланцюжку воєнних дій проти російського православ’я. 

Взагалі історія УПЦ в Україні дуже цікава. Відомо, що вона підпорядковується Московському патріархату. Проректор Київської Духовної академії Володимир Бурега в виданні LB зазначає, що на початку 90-х років був сформований Статут про управління УПЦ, в якому не було жодного слова про керівництво РПЦ, допоки у самої РПЦ не з’явився новий Статут

Він передбачав обов’язкове схвалення Статуту УПЦ Московським патріархатом. Його намагались затвердити кілька років, але щось весь час гальмувало процес. 27 травня 2022 року відбувся Собор УПЦ, на якому представили нову редакцію Статуту. В ній прибрали всі згадки про Руську православну церкву. Втім, в московському Синоді (зібрання впливових представників церкви) спочатку ігнорували Статут. Потім казали, що його слід проаналізувати. А через декілька днів повідомили, що УПЦ та РПЦ все одно єдині. 

Можна було б казати про черговий вияв імперських нахилів росіян і всього, що з ними пов’язано. Проте і сама УПЦ не надто чинила спротив. В день Собору на сайті Церкви з’явилась Постанова. В ній представники УПЦ:

  • засуджують війну і схиляють Україну та росію до перемовин
  • висловляють незгоду з позицією московського патріарха Кирила щодо війни в Україні
  • заявляють про самостійність і незалежність УПЦ
  • розглядають відновлення мироваріння в Українській Православній Церкві (раніше вони отримували його від москви),
  • просять ПЦУ припинити захоплення храмів та примусові переводи парафій УПЦ.


Здається, всі ознаки проукраїнської позиції. Чому тоді росія так наполягає на єдності? І звідки могли взятись підтримка росії під час богослужінь та проросійська література?

«Паша Мерседес»

Павло Лебідь з 1994 року є намісником Успенської Києво-Печерської Лаври. Суміщав із політичною діяльністю – був депутатом в Київській міській раді від "Партії регіонів".

Прізвище "Паша Мерседес" отримав в 2011 році, коли журналісти помітили його на дорогій іномарці. На питання про це митрополит відповів, що це засіб пересування, а не розкіш. 

В 2019 році в інтерв’ю газеті “Сьогодні” він назвав Україну агресором у війні з росією. А після початку повномасштабного вторгнення не став звинувачувати росію, а лише відзначив, що українці “не чули застережень, і тепер пожинають плоди”. Також в ЗМІ з’являлись записи, де нібито Павло Лебідь забороняє монаху проводити богослужіння через критику вторгнення путіна та його однодумців у цьому.

Лебідь і путін
Лебідь і путін

Втім, і на місцях знаходились священники-прихильники «руського міра», які одразу переходили до активних дій. Наприклад,на Вінниччині в жовтні СБУ викрила митрополита однієї з єпархій УПЦ МП, який виправдовував дії окупантів і зберігав сепаратистські листівки та інші агітаційні матеріали. В Інтернеті він поширював пропаганду, закликаючи до міжконфесійної ворожнечі.

Відмовлялися відспівувати українських захисників

Саме це заявив голова Жашківської громади Ігор Цибровський в травні 2022 року під час прощання з Захисником України Ігорем Маринчуком.

Він сказав, що священнослужителі не хочуть проводити релігійні обряди над загиблими воїнами, бо вважають їх розкольниками. І подякував священникам Української православної церкви Київського патріархату, які погодились відспівати Захисника. 

На Хмельниччині набув розголосу випадок, коли представник УПЦ МП перешкоджав прощанню з загиблим військовослужбовцем, якого підспівував священник ПЦУ. За даними ЗМІ, в селі Велика Березна ховали 32-річного Сергія Цимбалюка, на тіло якого родичі чекали 190 днів — його привезли додому тільки після деокупації Харківщини.

В селі була тільки церква Московського патріархату, і родина Героя відмовилась від послуг її священнослужителів. Натомість вони звернулись до служника ПЦУ Андрія Моравського, і він приїхав до них з іншого населеного пункта. Відспівати загиблого потрібно було в церкві, і для цього перед процесією необхідно було відчинити ворота. Але священнослужитель УПЦ відмовився це робити. Стався конфлікт, мати загиблого навіть просила представника УПЦ навколішках відспівати дитину. Тільки під тиском громади він відчинив ворота, але заборонив Андрію Моравському входити до престолу.   

Відмовлялись шанувати Героїв

В 2015 році Предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій не встав, та залишився сидіти на місці   у той час, коли у Верховній Раді під час урочистого засідання з нагоди відзначення 70-річчя перемоги над нацизмом зачитували імена Захисників України — серед них і загиблих. 

Це можна було б виправдати станом здоров‘я, але поведінка священнослужителя була демонстративною. Піздніше на сайті УПЦ пояснили, що він так відреагував, бо закликає негайно припинити війну. В самій заяві були протиріччя. 

"Він не раз виказував шану до всіх героїв, які боронять українські кордони. Однак не може бути виправдання підживлюванню вогню війни, який майже щодня забирає життя не лише військових, але й беззахисних цивільних громадян України, в тому числі дітей. Вони гинуть по обидві сторони від лінії фронту. Їхні смерті ніхто не рахує", - йшлося в повідомленні на сайті УПЦ МП. 

Як на це вплинути

УПЦ МП вже намагались заборонити на рівні місцевої влади — у Львові, Переяславі, Дрогобичу. Але це ніяким чином не може вплинути на діяльність церкви, адже закрити її можна тільки за рішенням суду, якщо буде доведене порушення певного закону. Про це йдеться в статті 16 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Втім, на політиків чекати довго не довелось. Народна депутатка від партії «Європейська Солідарність» Ірина Фріз повідомила в дописі на Facebook, що разом із колегами зареєструвала законопроєкт про повну  заборону роботи РПЦ в Україні. 

"Також цим законом передбачається повна заборона будь-яких релігійних організацій та установ, які входять до складу чи визнають у будь-якій формі підлеглість у канонічних, організаційних, інших питаннях РПЦ", — прозоро натякнула авторка допису. 

Чи вдастся депутатам довести приналежність Української православної церкви до РПЦ і - ключове - досягти заборони на її функціонування — покаже час. Проект закону ще мають погодити в Комітеті Верховної Ради, проголосувати та узгодити з Президентом. 

Варто відзначити, що не всі священики УПЦ МП є зрадниками. В перші дні війни до митрополита Онуфрія звернулась Володимир - Волинська єпархія з проханням надання повноцінної автокефалії Українській православній церкві.

Священнослужителі однієї з єпархій на Сумщині 28 лютого заявили, що відмовляються в молебнях згадувати патріарха Кирила через те, що він не засудив війну в Україні — натомість будуть молитись за воїнів ЗСУ. 

І навіть очільник УПЦ МП Онуфрій виступив проти російського вторгнення. Він звернувся до прихожан 24 лютого. 

"Сталася біда. На превеликий жаль Росія розпочала військові дії проти України і в цей доленосний час закликаю вас не впадати в паніку, бути мужніми і проявити любов до своєї Батьківщини і один до одного. Закликаю вас перш за все до посиленої покаянної молитви за Україну, за наше військо і наш народ, прошу забути взаємні чвари і непорозуміння та об’єднатися любов’ю до Бога і до нашої Батьківщини", — такі слова Предстоятеля УПЦ Онуфрія поширив сайт Церкви. 

З чого почалась історія

Священник Київської православної богословної академії Михайло Омелян оприлюднив відео, на якому нібито в Лаврі під час богослужіння співають рядки: “Дзвін пливе-пливе над росією, прокидається матінко-русь”. Намісник Києво-Печерської Лаври Павло Лебідь після розголосу цього інциденту повідомив, що пісня була світською, а отцю Захарію заборонили проводити літургію. Окрім того, він додав, що завжди в храмі моляться до Бога за мир в усьому світі і за всіх православних.

Втім, це не зупинило Службу безпеки, яка вже зацікавилась діяльністю Лаври і провела там обшуки, а також Корецького Свято-Троїцького монастиря та у приміщеннях Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ на Рівненщині. Знайшли проросійську літературу, валюту рф і підозрілих громадян.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.