Маріуполь на межі епідемічної та екологічної катастрофи
Маріуполь опинився на межі епідемічної та екологічної катастрофи через високу загрозу попадання трупної отрути у водопровідну систему. Про це повідомила омбудсмен Людмила Денісова.
Інформатор вирішив з'ясувати, наскільки серйозні ці страшні прогнози, і звернувся по роз'яснення до оперативного штабу з фіксації еко-злочинів.
Маріуполь на межі епідемічної та екологічної катастрофи. Протягом майже трьох місяців захоплення та окупації міста жителі ховали вбитих родичів та сусідів у дворах біля будинків, які знаходяться поряд із комунікаціями водопостачання та водовідведення. Могили переважно не дуже глибокі – майже на поверхні. Після запуску пошкоджених систем водопостачання, вода вилилася на поверхню землі та почала розмивати стихійні поховання. Внаслідок цього виникла висока загроза попадання трупної отрути, бактерій, мікобактерій туберкульозу та інших збудників хвороб, які могли бути у померлих, у водопровідну систему, підземні джерела та річки з морем.
Враховуючи, що фільтраційні системи та насосні станції для перекачування каналізаційних стоків також пошкоджені окупантами, питна вода змішується зі стоками каналізації та стає непридатною для споживання.
Крім того, російські загарбники перетворили місто на сміттєзбірник, оскільки побутове сміття нічим вивезти вже два місяці, його почали викидати поряд з будинками. Частина сміття затоплена водою з пошкоджених труб водопостачання та від дощів, що призводить до зростання кількості патогенних бактерій, які потім потрапляють у ґрунтові води, річки та до моря.
Також, через розірви ракет та авіабомб, ґрунти, підземні води у місті забруднені хімічними речовинами та важкими металами, що призводить до небезпечного для людини та навколишнього середовища накопичення канцерогенного сміття. Це загрожує масовим отруєнням та епідемією інфекційних хвороб для маріупольців, а наслідки для довкілля виявлятимуться роками не лише в Україні, а й за її межами”, - написала Людмила Денісова 22 травня.
Омбудсмен зазначила, що окупанти порушують протоколи чотирьох женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них (зокрема Протоколу № 1 від 1977 року), а їхні дії назвала геноцидом українського народу відповідно до статті 6 Римського статуту міжнародного кримінального суду. Людмила Денисова закликала Комісію ООН з розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення росії в Україну врахувати ці факти геноциду та порушень рф прав людини в Україні
Заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, головна координаторка Оперативного штабу з фіксації злочинів Олена Криворучкіна 25 травня відповіла Інформатору таке:
“Виведений з ладу водоканал – це вже причина надзвичайної екологічної ситуації у будь-якому місті, а якщо це ще й пов'язане з виведенням із робочого стану каналізаційних систем, то це вже можна вважати екологічною катастрофою. Окремим питанням, і не лише моральним та соціальним, а й екологічним є питання масових поховань. Якщо ж ці поховання неконтрольовані, це також є причиною екологічної та санітарно-епідеміологічної проблеми міста. Особливо актуально це стало виявлятися з приходом тепла та початком розкладання людських тіл. Ми розуміємо, скільки тисяч мирних мешканців міста стали жертвами дій росії. До цього потрібно додати ще вбитих нашими захисниками загарбників, яких "свої не кидають", але тіла яких валялися по всьому місту”.
У рамках Робочої групи експертів, що діє при Оперативному штабі Держекоінспекції, разом з розробкою методик з оцінки збитків навколишньому середовищу внаслідок військових дій агресора розробляють підходи та вивчають міжнародні методи оцінки впливу на довкілля масових поховань, включаючи неконтрольовані масові поховання.
Крім цього, слід зазначити, що на всіх тимчасово окупованих територіях для об'єктивного визначення екологічного стану навколишнього середовища потрібно мати доступ до природних ресурсів на відповідної території (для відбору проб, зразків, здійснення вимірів та спостережень), однак росіяни не дотримуються вимог міжнародних договорів. та конвенцій і ні для українських, ні для міжнародних спеціалістів доступу на сьогоднішні немає”, - додала Олена Криворучкіна.
Про те, чи загрожує Азовському морю екологічна катастрофа через російські бомбардування «Азовсталі», Інформатор писав тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Ольга Палій