Чи варто українцям чекати дозволу на володіння автоматами та пістолетами

Читать на русском

Коли легальна зброя заборонена, люди використовують нелегальну, відстежити яку складніше

Читать на русском
Чи варто українцям чекати дозволу на володіння автоматами та пістолетами

Коли легальна зброя заборонена, люди використовують нелегальну, відстежити яку складніше

Опубліковане 23 травня опитування Соціологічної групи "Рейтинг" показало, що в умовах війни більш ніж удвічі зросла кількість тих, хто підтримує надання громадянам України права на володіння вогнепальною зброєю та боєприпасами. Сьогодні підтримують таку ініціативу 58%. Вперше за історію дослідження цього питання кількість прихильників ідеї перевищила кількість противників (у 2018-2021 роках підтримували таку ідею близько чверті, не підтримували – понад 70%). 

Ці дані викликали дискусії у соцмережах щодо лібералізації правил володіння зброєю в Україні. Інформатор пішов питати про це експертів. І ось що ми довідалися.

Війна змінює цінності

Соціолог Андрій Єрьоменко, загалом підтримуючи ідею спрощення доступу українців до зброї, вважає, що після перемоги України суспільні настрої щодо цього питання зміняться. 

"Українське суспільство, як старіючий соціум, дуже сконцентроване на цінності безпеки. Це властиво всім суспільствам з такою демографією. Глобальне дослідження цінностей Рональда Інглхарта показало це на великій кількості країн. До війни безпеку розуміли як відсутність зброї на руках у людей. Під час війни люди стали безпечніше почуватися, коли навколо люди зі зброєю, які можуть тебе захистити. Якщо ти сам вмієш користуватися зброєю та маєш її, ти розумієш, що можеш захистити себе сам, але коли війна закінчиться перемогою України і люди побачать, що в країні достатньо адекватна поліція (а вона напевно стане кращою за довоєнну, відповідаючи на запит суспільства), новини про те, що хтось когось застрелив або хтось комусь погрожував зброєю, відкотять громадську думку назад. Людям знову здаватиметься, що безпечніше, коли на руках зброї немає”, - каже Андрій Єрьоменко.

Адвокат Віталій Погосян вважає, що чинна в Україні нормативна база про поводження зі зброєю не потребує перегляду. 

З початком війни люди хочуть почуватися захищеними. Але бездумне роздавання зброї усім  не призведе до хороших наслідків. Важливо вести чіткий облік зброї та уникати її видачі за купленими довідками від психіатра та нарколога, як в Україні, на жаль, іноді відбувається.Той закон про зброю, який сьогодні діє в Україні, є цілком нормальним.У разі його змін потрібно ретельно вивчити досвід інших країн та визначити чіткий контроль над зброєю", - каже Віталій Погосян. 

Що кажуть прихильники лібералізації доступу до зброї

Адвокат Станіслав Ліфлянчик підтримував легалізацію зброї ще до того, як це стало мейнстримом. Щоб суспільство було безпечніше, щоб було менше грабежів, нападів та іншого, потрібно, щоб кожен злочинець припускав, що у його потенційної жертви може бути зброя. Тим більше це важливо в умовах війни. Кожен громадянин повинен мати можливість захистити себе сам. Щоб уникати ситуацій, у які люди потрапили в Ірпені, Бучі, Бородянці… Коли окупанти спокійно заходили до будинків, не боячись отримати відсіч. Щоб протистояти цьому, населення має бути озброєне", - каже адвокат.

Політтехнолог Сергій Гайдай сам володіє зброєю та виступає за максимальну лібералізацію доступу до неї. 

"Українці мають право володіти зброєю. Але тільки для полювання та спорту. Заборонено короткоствольну зброю, щоправда велика кількість людей отримали пістолети як нагородну зброю. Заборонено використовувати зброю для самозахисту. Якщо вистрілити у грабіжника, який увірвався до твоєї хати, ти підеш під суд за вбивство Дискусія щодо володіння зброєю між правими та лівими точиться в усьому світі, праві вважають, що базовим правом людини є право на самозахист, а озброєні громадяни - основа правопорядку.У США громадянин має право застосувати зброю проти злочинця. І поліція сприймає це як допомогу. Україні дісталася лівацька спадщина СРСР, в якій лише держава мала право на насильство. Вільне володіння зброєю зробить життя безпечнішим, бо ґвалтівник навряд чи нападатиме на дівчину, яка має пістолет. Використовуючи для скоєння злочину легальну зброю, приховати її буде неможливо, адже всі "стволи" та особливості випущених з них куль є в базі МВС. Коли легальна зброя заборонена, люди використовують нелегальну, відстежити яку складніше” – каже Сергій Гайдай.

Що буде, якщо зброя буде майже у кожного?

Під час війни Україна стала свідком такого соціального експерименту. “Жителям столиці вже роздано 18 тисяч автоматів, щоб вони могли стати на захист міста від російських окупантів. Також Україна чекає найближчим часом озброєння від західних партнерів", - написав у Facebook міністр оборони Олексій Резніков 25 лютого. Виглядало це так.

 

Сергій Гайдай, який сам живе у столиці, вважає, що це було правильне рішення: "У Києві люди взяли до рук зброю, щоб захищати один одного від мародерів, від орків, від бандитів. Російська пропаганда дуже критикувала це роздавання зброї. Але саме завдяки цьому вдалося відстояти Київ. Війна – час тверезіти. Вона приводить нас до розуміння, що вільне суспільство – це озброєне суспільство, на відміну від суспільства рабів. Вільні люди повинні мати право та можливість захищати себе, своє майно, своїх близьких”.

У Дніпрі, який серйозно готується до можливої ​​оборони, такого видовищної роздавання зброї не було. На початку березня у місті було створено добровільне формування територіальної громади міста "Варта Дніпра". Декілька тисяч городян, які вступили у формування, отримали доступ до зброї. Керівник "Варти Дніпра" Артем Хмільников вважає, що процедура дозволу на володіння зброєю в Україні має бути спрощена. 

агазини які торгують збрєю, повинні отримати право продавати гладкоствольну та нарізну зброю і тут же оформляти дозвіл на неї за наявності довідки про несудимість, довідки від нарколога. Саме так це відбувається в США. Для резервістів ЗСУ має бути доступним легальне володіння і автоматичною, і короткоствольною зброєю". Ці люди пройшли спеціальну підготовку, вони вміють поводитися зі зброєю.Досвід ДФТГ "Варта Дніпра" показує справедливість такого підходу. Дисципліна добровольців та бійців ТРО говорить про те, що українці можуть поводитися зі зброєю відповідально. Якщо у кожного громадянина, який пройшов підготовку і не має протипоказань, буде зброя, в Україні буде більше безпеки”, – каже Артем Хмільников.

Що про це думають у Верховній раді

Народний депутат Роман Каптелов розповів, що Верховна рада двічі розглядала законопроекти про легалізацію доступу громадян до зброї. Законопроект 5708-1  було внесено у липні 2021 року, а 5708 – у червні 2021 року. Але підтримки у депутатів вони не знайшли. 

“На жаль, група "Рейтинг" не озвучила замовника цього дослідження. Не виключаю, що це є лобісти виробників зброї. Такі дослідження відбувалися перед попередніми голосуваннями. Наразі соціологи отримали від респондентів соціально схвалювану відповідь. Під час війни логічно прагнути мати зброю. При цьому, згідно з дослідженням "Рейтинга", 58% опитаних побоюються, що вільне придбання вогнепальної зброї призведе до збільшення злочинності. Ті самі 58% виступають за лібералізацію носіння зброї. Тема дозволу володіння зброєю та її носіння дуже складна. Не думаю, що Верховна Рада буде готова зараз піти на це”, - каже Роман Каптелов.

Про долю законопроекту, який би дозволив військовому командиру вбивати підлеглих за непокору, Інформатор писав тут.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.