Чи варто очікувати бійок між правоохоронцями та прихильниками УПЦ через Києво-Печерську лавру та до чого це призведе

Читать на русском

Експерти вважають, що картинку силового виселення монастиря УПЦ з Лаври можуть використовувати російські пропагандисти

Читать на русском
Чи варто очікувати бійок між правоохоронцями та прихильниками УПЦ через Києво-Печерську лавру та до чого це призведе
Спецназ поліції у Лаври та її настоятель о. Павло (Лебідь) із путіним у кремлі - коллаж: Інформатор-Україна

Експерти вважають, що картинку силового виселення монастиря УПЦ з Лаври можуть використовувати російські пропагандисти

Заповідник "Києво-Печерська лавра" розриває договорів оренди територій та будівель зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП вже з 29 березня. У відповідь митрополит Павло, намісник лаври, заявив, що ченці УПЦ не планують виселятися зі святин. У відеозверненні від 13 березня він заговорив про погрози та розправу над монахами. Інформатор запитав у експертів, чим може завершитись конфлікт навколо однієї з головних святинь свтового православ’я.

 

Ризик силового протистояння

Професор кафедри богослов'я та релігієзнавства НПУ ім. Драгоманова Юрій Чорноморець вважає, що будь хто в Україні має дотримуватись умов договорів та вимог чинного законодавства. А ті, хто цього не робить, має нести повноту відповідальності. 

“В Україні є правоохоронні органи, СБУ, є позиція заповідника, який розірвав договір. Держава має навести лад та примусити виконувати закон. Це нормальна європейська практика. Свого часу у Франції виселяли радикальних імамів. І це не було проблемою. Якщо ми йдемо на компроміси з людьми, які публічно відмовляються виконувати закон, то в нас немає держави. І нащо ми тоді воюємо? Але, я впевнений, що монахи виселяться. Що б вони не робили, є законодавство, яке необхідно виконувати і жодна релігійна організація не може його ігнорувати”, - каже Юрій Чорноморець.

Вікторія Коханівська, що веде сторінку «Жіноча Сила України»
Вікторія Коханівська, що веде сторінку «Жіноча Сила України»

Між тим в соцмережах з’являються пости про формування “системи оборони” Лаври від вимог держави. Так, Вікторія Коханівська, що веде сторінку «Жіноча Сила України» та називає себе мирянкою УПЦ, закликає небайдужих до таких дій: 

  • запис в підрозділ "Швидкого реагування", які протягом 10 хвилин зможуть бути біля Лаври.
  • запис в підрозділ "Мобільного поширення" в максимальну кількість ресурсів, оперативне поширення публікацій, про захоплення та знаходження постороніх осіб на території Лаври.
  • запис в підрозділ, Молитовне стояння під державними установами з Релігійними надписами та трактуванням Законодавства, а то ж явно не знають. 
  • підрозділ в приготуванні експрес харчування для Молитовників (продуктами забезпечують Благодійники "ЖСУ")
Пост Вікторіі Коханівської
Пост Вікторіі Коханівської

Протоієрей УПЦ Андрій Пінчук побоюється, що Лавра може стати центром силового протистояння, яку будуть використовувати російські пропагандисти для послаблення авторитету України на міжнародному рівні та в підсумку - зменшення підтримки нашої держави. 

“Наскільки мені відомо, монахи Лаври поділились на три частини. Одна з них проукраїнська і жадає змін, в тому числі змін намісника. Вони хочуть залишитися в Лаврі і далі молитися. Друга частина піде за митрополитом Павлом, а третя орієнтується на те, що скаже митрополит Онуфрій. Церковне керівництво УПЦ в особі митрополита Онуфрія та митрополита Антонія Паканіча не робить агресивних заяв. Але прихильники Паканіча, такі як Кохановська, не збираються просто так уходити з Лаври. Вони готуються створити гарну картинку для російських пропагандистів. Це робиться навмисне. Оминути силових сутичок не вийде. Перед проросійським крилом УПЦ поставлене завдання створити картинку силового виселення монахів з максимальними жертвами, щоб рф змогла використовувати її в ООН та на інших міжнародних майданчиках. Це питання росія буде використовувати для підриву довіри до української влади і зниження допомоги українській армії”, - сказав Андрій Пінчук. 

На думку професора-релігієзнавця Ірини Богачевської, очикувати виселення монахів УПЦ з Києво-печерської лаври у березні не варто. Адже клірики УПЦ готуються оспорювати рішення заповідника у суді. Але через те, що всі юридичні підстави для відмови подовження договору оренди, на боці заповідника, монахам УПЦ все одно доведеться покинути Лавру. Але судовий розгляд займе певний час.

 

“В осяжній перспективі в Лаврі залишаться лише ті монахи, які дійсно ведуть монашеський спосіб життя та не проповідують “руський мир” і ця святиня стане осередком українського, а не промосковського православ’я. Звичайно, і сьогодні в Лаврі є справжні монахи, чий спосіб життя не схожий на той, що веде настоятель Павло Лебідь. Але вся лаврська верхівка сьогодні абсолютно промосковська і не приховує своїх симпатій”, - каже Ірина Богачевська. 

Що буде з архітектурною пам’яткою, внесеною в охоронний список ЮНЕСКО?

На сьогодні Києво-Печерська лавра – це: 

  • найбільший музейний комплекс в Україні. На площі 22 га розмістилось 144 споруди, включаючи 122 історико-культурні пам’ятки, 2 підземні комплекси, храми та виставкові зали; 
  • з 1990 р. лавра входить до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. 

Все це велике господарство вимагає догляду. Що буде, коли монастир покинуть монахи? 2 грудня 2022 року з повідомлення ПЦУ стало відомо, що Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру зареєстрували в якості монастиря у складі ПЦУ. Водночас міністр культури Олександр Ткаченко пояснив, що мова не йде про передачу Лаври від УПЦ МП до ПЦУ. 

Голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський зазначив, що перебування священиків московського патріархату в "одній з найбільших святинь України" викликало обурення у суспільстві, яке посилювалося антиукраїнською політикою УПЦ МП. До того ж, після перевірки, організованої у грудні 2022 року Радою національної безпеки і оборони, було виявлено багато порушень у роботі УПЦ МП. Після того, як ченці УПЦ МП звільнять Києво-Печерську лавру, керівництво заповідника проведе інвентаризацію будівель та майна. Після цього держава має право укладати новий договір оренди з церквою, яка виконуватиме свої зобов’язання більш сумлінно. 

"Згодом держава може укласти договір про користування з іншою чернецькою громадою, яка сумлінніше ставитиметься до історико-культурного простору своєї країни і не буде пов’язана з Московським патріархатом", — сказав Єленський. 

Ірина Богачевська зазначає, що схоже, що посадовець натякає на ПЦУ. Але зазначає, що на сьогодні УПЦ займає 79 споруд на території Лаври. Там живе велика кількість монахів та обслуговуючого персоналу, які доглядають за комплексом. ПЦУ, на жаль, не має такої кількості монахів, які могли б стати насельниками Лаври. 

“Але ситуація стрімко змінюється. І якби Лавру сьогодні віддали в оренду ПЦУ, то і держава, і громадянське суспільство підтримало б церкву в питаннях обслуговування комплексу. Більше того, держава ніколи й не полишала Лавру без уваги. Так, саме держава моніторила ситуацію в печерах Лаври, контролюючи вологість, рівень грунтових вод та інші параметри, важливі для їх збереження. Під час сильних снігопадів бійці Нацгвардії розчищували лаврські схили, щоб тала вода не просочувалась до печер. Незалежно від ставлення до московського патріархату, держава підтримувала Лавру та її музеї за всих президентів. Це триватиме і надалі. Держава, волонтери, громадянське суспільство у будь якому випадку не допустять, щоб Лавра занепала”, - сказала Ірина Богачевська. 

Вона підкреслила, що хто б не прийшов в Лавру, він буде ставитися до неї більш дбайливо, з більшою пошаною до її історії, ніж це робила УПЦ МП. 

12 березня стало відомо, що Мінкульт провів перевірку Києво-Печерської лаври та виявив, що на її території було збудовано декілька споруд без відповідних на це дозволів. З огляду на порушення міністр культури Олександр Ткаченко анонсував нову перевірку, у ході якої планують провести ревізію всього майна Лаври, включно з мощами святих та музейними експонатами. Ткаченко наголосив, що, якщо під час ревізії виявлять відсутність цінного майна - монахи нестимуть кримінальну відповідальність. 

Що думають українці про виселення монастиря УПЦ з Києво-Печерської лаври? 

Згідно з дослідженням, яку провела компанія Active Group за допомогою онлайн-панелі SunFlower Sociology, ми бачимо, що порівняно з листопадом 2022 року, у березні 2023 року кількість людей, які негативно ставляться до УПЦ МП збільшилась. Більшість опитаних виступає за виселення монастиля УПЦ з Лаври та заборонити цю організацію в Україні.

Дослідження Active Group
Дослідження Active Group

Дослідження було проведено методом самозаповнення анкет громадянами України віком 18 та більше років. Вибірка: 600 анкет (репрезентативна за віком, статтю і регіоном України). Період збору даних: 11 березня 2023р. Раніше Інформатор писав, якою бачить Києво-Печерську лавру в 2030 році штучний інтелект.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.