Що буде з економікою в 2025 році: аналітики ICU дали невтішний макропрогноз

Фінансисти не прогнозують завершення активних бойових дій та поліпшення безпекової ситуації в Україні в 2025 році

Прогноз ICU на 2025 рік
Прогноз ICU на 2025 рік

Інвестиційна компанія ICU підготувала новий макроекономічний прогноз "2025: рік викликів та великих надій". Попри оптимістичну назву, передбачення фінансових аналітиків тривожні. Наводимо головні тези. 

Що буде з економікою в 2025 році: аналітики ICU дали невтішний макропрогноз 1

 

“2025 рік буде роком великих сподівань та надій на стійке припинення вогню й покращення безпекової ситуації. Новообраний Президент США все ще не розкрив деталей свого мирного плану, це навряд чи відбудеться до його інавгурації. Величезні людські та економічні втрати роблять переговори про припинення вогню неуникними. Усе ж ми не очікуємо, що угода в будь-якому форматі буде досягнута найближчим часом. На нашу думку, протягом більшої частини року українська економіка буде функціонувати в тих безпекових умовах, що склалися на сьогодні”, - пишуть автори прогноза, повний текст якого можна завантажити за посиланням

Основні параметри: 

  • Фінансова допомога. На щастя, фінансової допомоги, яку зобов’язалися надати наші партнери у 2025 році, буде повністю достатньо, щоб гарантувати макроекономічну стабільність і щоб бізнес та населення не мали справи зі значними економічними викликами. Ця фінансова допомога наступного року вже значною мірою буде фінансуватися коштом доходів від знерухомлених російських активів, що є великим кроком у правильному напрямку.
  • Економічне зростання буде слабшим наступного року через певне зниження фіскального дефіциту та сповільнення доходів населення. Інфляція неприємно здивувала наприкінці року, проте ми вбачаємо хороші передумови для її сповільнення до рівня 7% наприкінці наступного року. Це означає, що НБУ матиме змогу перейти до пом’якшення монетарної політики у 2-й половині 2025 року.
  • Дефіцит зовнішніх рахунків залишається величезним, зокрема дефіцит зовнішньої торгівлі близький до 18% ВВП, а обсяги перетоку іноземної валюти з банків у готівковий сегмент сягають рекордних значень. Проте зовнішньої допомоги надходить достатньо для того, щоб НБУ компенсував дефіцит валюти на міжбанківському ринку та підтримував його стабільну роботу.
  • Курс гривні. Зараз ми не бачимо бажання НБУ помітно послаблювати курс гривні найближчим часом. Проте після сповільнення інфляції у 2-й половині 2025 року НБУ може бути більш відкритим до помірної девальвації гривні. У будь-якому разі, за базовим сценарієм можна виключити, що темпи девальвації гривні наступного року перевищать 10%.
  • Фіскальні виклики й надалі залишатимуться суттєвими, адже витрати на оборону перевищуватимуть половину всіх видатків бюджету. На щастя, запланований на 2025 рік дефіцит на рівні 19% може бути майже повністю профінансований зовнішньою фінансовою допомогою.

 Як раніше повідомляв Інформатор, завдання Національного банку на 2025 рік – досягти перелому інфляційної тенденції, щоб надалі інфляція поступово знижувалася до нашої цілі 5%. Залишаться й завдання захисту гривневих заощаджень від інфляції та підтримка стійкості валютного ринку. Звичайно, умови функціонування економіки можуть змінюватися, оскільки загальна ситуація є досить динамічною. І Національний банк реагуватиме на це комплексом монетарних інструментів. Передбачити, якими будуть зміни ефективності інструментів, дуже важко, але політика НБУ є гнучкою. Саме тому Національний банк регулярно повторює, що, наприклад, його прогноз ставки – не є його зобов'язанням.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube