Чи можуть ТЦК видати повістку на медкомісію під час оформлення відстрочки від мобілізації: відповідь юриста

Без подання заяви на відстрочку проходження ВЛК є обов’язковим

ВЛК
При відмові у відстрочці військовозобов’язаного можуть направити на ВЛК

Через повномасштабну війну з Росією в Україні чоловіки віком від 18 до 60 років можуть бути призвані на військову службу, отримавши відповідну повістку. Однак існують категорії громадян, які мають право на відстрочку від мобілізації. Важливо знати, що з моменту подання заяви про відстрочку до прийняття остаточного рішення чоловік не може бути направлений на військово-лікарську комісію (ВЛК).

Про це детальніше розповів юрист Андрій Топчій на порталі b2bconsult. Він уточнив, що відповідно до п. 63 Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року, військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТКЦ СП) з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Але при відмові у наданні відстрочки, громадянину можуть вручити повістку для проходження ВЛК.

"У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби", – сказав експерт.

Юрист також зауважив, що якщо заява про надання відстрочки військовозобов'язаним не подана, а прийшла повістка на ВЛК – то він має її проходити на загальних підставах.

Кому не дадуть відстрочку 

Наразі чоловіків призивають на військову службу з 25 років та до 60 років, якщо такі особи не мають тяжких хвороб, бронювання або відстрочки. З 1 серпня 2024 року деякі громадяни не матимуть право на відстрочку від мобілізації. Це пов'язано з набранням чинності закону №10449 у травні 2024 року про посилення мобілізації.

Відповідно до українського законодавства, відстрочку не можуть отримати:

  • студенти та аспіранти, які навчаються на заочній або вечірній формі;
  • студенти та аспіранти, які здобувають другу, третю вищу освіту;
  • багатодітні чоловіки, які мають заборгованість зі сплати аліментів (розмір заборгованості має перевищувати суму платежів за три місяці, але у разі погашення та вчасної сплати, відстрочку можливо оформити);
  • особи, які доглядають за дружиною/чоловіком з інвалідністю III групи;
  • батьки-одинаки, у разі якщо мати не позбавлена батьківських прав, не визнана померлою або зниклою безвісти, не відбуває покарання;
  • деякі чоловіки, які доглядають за особами з інвалідністю I та II групи (якщо немає інших невійськовозобов'язаних працездатних членів родини, які можуть здійснювати догляд);
  • особи, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях Міністерства оборони;
  • особи, які мають статус "обмежено придатний" - через скасування такої категорії (якщо ВЛК визнає чоловіка придатним);
  • чоловіки, які при повторному ВЛК були визнані здоровими (відповідно до чинного закону, всі медичні висновки ВЛК та МСЕК про надання I та II групи інвалідності, які були видані особам після 24 лютого 2022 року треба підтвердити, пройшовши повторний медогляд);
  • неповнорідні брати загиблих на війні військових (право мають лише рідні).

Нагадаємо, що у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для священнослужителів і громадян, які відмовляються іти в армію через релігійні переконання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube