Чи можуть ісламісти влаштовувати теракти під час Рамадану: розбір Інформатора

Читать на русском

В історії безліч випадків, коли радикали на кшталт ІДІЛ використовували священний місяць як нагоду для посилення терору

Читать на русском
Рамадан, теракти, іслам
Цього року Рамадан триватиме до 9 квітня

В історії безліч випадків, коли радикали на кшталт ІДІЛ використовували священний місяць як нагоду для посилення терору

Масштабний теракт у Московській області, який стався 22 березня у "Крокус Сіті Хол", стався під час священного місяця для мусульман усього світу - Рамадан. В ісламі це час, коли віряни мають відкинути повсякденні турботи та зосередитися на релігії. Також мусульмани мають дотримуватись посту, читати Коран та регулярно молитися.

Стрілянину, як повідомляється, сталася за участі чотирьох уродженців Таджикистану, а угруповання ІДІЛ-Х вже взяло відповідальність за теракт. Здавалося б, священний місяць усі мусульмани мали б присвятити приборканню власних пороків та чистоті душі. Але в історії є безліч прикладів того, як джихадисти влаштовують напади саме під час Рамадану. Інформатор зібрав головні факти про священний для мусульман місяць та проаналізував терористичні атаки, які відбулись в цей період.

Що таке Рамадан: головне

Рамадан відзначають протягом девʼятого місяця за ісламським календарем. У 2024 році цей період припав на 10 березня - 9 квітня. Вже 10 квітня мусульмани святкують Ураза-байрам - тоді й закінчуються пост та інші обмеження. Ось лише декілька з них:

  • утримання від їжі, напоїв, куріння та сексу від світанку і до заходу сонця (обмеження знімаються після вечірнього намазу - обовʼязкової щоденної молитви, яку здійснюють 5 разів на день);
  • вживання ліків (у разі необхідності їх вжити, цей день зараховується як "борг", який необхідно "повернути" після Рамадану);
  • утримання від сварок, бійок та лихослівʼя.
Ураза-байрам у Москві, 2019 рік
Ураза-байрам у Москві, 2019 рік

Водночас низка інтернет-ресурсів, повʼязаних з "Ісламською державою" перед нападом терористів у Лондоні 3 червня 2017 року поширили повідомлення, в якому йшлось про те, що вбивство "невірних" у Рамадан є особливо богоугодною справою - тоді священний місяць припав на 26 травня - 24 червня. Релігієзнавець, лектор лондонського Королівського коледжу Марат Штерін тоді у коментарі журналістам запевнив, що з цією заявою не згодна переважна більшість представників мусульманського світу.

"Це пов'язано з ідеєю, що в період Рамадану мусульмани стверджують свою вірність ісламу, чистоту своєї віри. Очевидно, це їх інтерпретація цього поняття. Це абсолютно маргінальна інтерпретація ісламу і маргінальна група, яка не підтримується більшістю мусульман", - сказав експерт.

Однак цей випадок терористичних дій під час Рамадану не є поодиноким. Навіть не враховуючи нещодавній напад представників ІДІЛ-Х на "Крокус Сіті Хол".

Теракти під час Рамадану - не рідкість

З 1 до 4 липня 2016 року сталося одразу декілька великих терактів - у містах Дакка (Бангладеш), Багдад (Ірак), Джидда, Ель-Катіф та Медина. Загалом ці напади забрали життя близько 300 осіб. Відповідальність за атаки взяла на себе "Ісламська держава".

Теракт у Багдаді. Фото Фото: Reuters
Теракт у Багдаді. Фото Фото: Reuters

Наступного року, 3 червня, вже у Лондоні теракт прихильників ІДІЛ забрав життя восьми людей. Вже 7 червня у Тегерані, столиці Ірану, сталася серія нападів на парламент та мавзолей Хомейні - загинули 18 осіб. У цьому випадку також відповідальність на себе взяло те ж саме терористичне угруповання.

Теракт в Лондоні
Теракт в Лондоні 2017 року. Фото: LETA

Всі ці події також поєднує те, що вони сталися під час священного Рамадану. Можна дійти висновку, що цей період радикальні джихадисти використовують для масових атак. Також ІДІЛ вигадує ідеологічне підґрунтя, щоб спонукати мусульман піти на такий злочин.

"Рамадан - це місяць завоювань і джихаду. Будьте готові перетворити його на місяць суцільного лиха для невірних. (Літаки) хрестоносців не бачать різниці між комбатантами та цивільними, жінками та дітьми. Навіть найменша ваша дія у їхньому серці є ціннішою для нас, ніж присутність тут. Якщо ви мріяли колись потрапити до ІДІЛ, знайте, що ми хотіли б опинитися на вашому місці, аби карати хрестоносців вдень та вночі", - таке звернення ІДІЛ присвятило Рамадану у 2016 році, пише Reuters.

Росіяни радикалізують мусульман: чи можливі нові теракти під час Рамадану

25 березня російський диктатор володимир путін, коментуючи події у "Крокусі" зазначив, що в нього нема сумнівів, що виконавцями цього нападу є радикальні ісламісти. Водночас він додав, що не вірить, що це була самостійна ініціатива ІДІЛ. Путін заявив, що теракт був акцією "залякування" з боку противників росії, які протистоять їй "руками київського нацистського режиму". Такими заявами диктатор, ймовірно хоче вирішити одразу декілька задач.

ІДІЛ. Фото: NATO.INT
ІДІЛ. Фото: NATO.INT

По-перше, в російських телеграм-каналах вже приписують путіну заяву, нібито "справжні мусульмани" не скоювали б напад під час Рамадану. Підтверджень того, що очільник Кремля дійсно це сказав, немає. Водночас диктатор справді може бути зацікавлений в тому, щоб вберегти російське суспільство від проявів ненависті щодо мусульман після теракту в "Крокусі". На це вказує заява путіна про те, що радикальні ісламісти виступили лише виконавцями нападу, а найважливіше полягає в тому - хто цей напад замовив.

Однак у росії вже фіксують підвищення кількості випадків ксенофобії після події, в якій загинули близько 139 осіб. Наприклад, телеграм-каналами ширяться відео, як молодь у метро в Москві оточили жительку Якутії та говорили їй в обличчя "росія для росіян", "москва для москвичів", "у**буй (їдь) звідси" тощо. Крім цього вони "зигували" та кричали "Слава Тесаку" (кумир праворадикальної молоді у рф, неонацист, помер у вʼязниці 16 вересня 2020 року).

В Єкатеринбурзі, за даними місцевих ЗМІ, патрулі почали зупиняти чоловіків зі "східною зовнішністю", а адміністрація одного з торгових центрів запросила у своїх орендарів інформацію про співробітників з Центральної Азії, де переважна більшість населення - мусульмани. Також користувачі сервісів таксі стали відчутно частіше відмовлятися від поїздок з водіями з Таджикистану.

По-друге, одночасно з цим путін та його посіпаки активно вплітають в цей наратив "український слід". Таким чином диктатор, можливо, хоче ще більше мобілізувати суспільство проти України. Однак наразі факти говорять про те, що радикальні ісламісти дійсно не гребують терактами під час Рамадану, а аргументів про нібито причетність Києва до нападу в Московській області насправді досі немає.

На тлі цього мережею шириться повідомлення, нібито від ІДІЛ, з попередженням "особисто путіну" та росіянам про "помсту" за катування затриманих терористів, які скоїли напад на "Крокус". Як відомо, під час затримання російські вояки відрізали у бойовиків вуха та катували їх електричним струмом.

Чи варто очікувати на нові теракти в росії найближчим часом невідомо, але грунт для цього у вигляді дискримінації етнічних та національних меншин вже закладається в суспільстві держави-агресора. Як зазначив директор ФСБ рф Бортніков 26 березня, рівень терористичної загрози в росії все ще залишається на високому рівні. Рамадан триватиме до вечора 9 квітня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.