Чи може заброньований чоловік ігнорувати повістку від ТЦК: що кажуть юристи

Законний шлях - прийти за до військкомату і там надати дані про броню, інакше людина вважатиметься порушником

повістка, вручення повістки, ТЦК
Якщо бронювання оформлене та документи у порядку, громадянина не можуть мобілізувати, але в ТЦК за повісткою прийти все одно треба

Навіть якщо військовозобов’язаний громадянин оформив бронювання від мобілізації, але при цьому отримав мобілізаційну повістку, він не має права ігнорувати цей документ. Треба йти до ТЦК та розбиратися там. Інакше проти нього буде відкрита кримінальна справа.

Про це на порталі "Юристи.UA" написав адвокат Юрій Айвазян. Порада стосувалася ситуації, коли під час процесу оформлення бронювання громадянина можуть спробувати мобілізувати. Так, один із військовозобов’язаних, звернувшись до юристів, зазначив: "Отримав в ТЦК мобілізаційну повістку, і в той самий час отримав броню, є вже в Резерв+".

Юрій Айвазян, коментуючи питання цього громадянина, чи можна ігнорувати у такій ситуації мобілізаційну повістку, нагадав: "За неявку після отримання мобілізаційної повістки передбачена кримінальна відповідальність".

У разі, якщо "броню" давно оформлено, а ТЦК все одно вручив або надіслав повістку (по помилці або навмисно - не має значення), юристи радять те саме: прийти в ТЦК і надати документи, що підтверджують бронювання. Про це в коментарі РБК-Україна казав юрист практики військового права ЮК "Приходько та партнери" Михайло Лобунько.

"Звичайно, після отримання повістки тими, у кого є відстрочка від мобілізації у вигляді бронювання, потрібно з’явитись до ТЦК та СП і надати докази бронювання", – каже юрист.

При цьому ТЦК та СП можуть попросити пройти ВЛК та оновити ваші дані – це законно.

"Але завжди пам’ятати, що мобілізувати людину, яка має бронювання, без її доброї волі і власного бажання не можуть. Якщо ж людина має сумніви щодо дотримання законодавства представниками ТЦК та СП, вона може направити підтверджувальні документи до ТЦК та СП засобами поштового зв’язку – цінним листом", – пояснює Лобунько.

Є й інша думка – не йти до ТЦК та скаржитися

Юристка Галина Токмач на порталі B2Bconsult нагадує, що якщо чоловік заброньований від мобілізації відповідно до усіх норм, йому не мають право вручати повістку на відправлення (так звану "бойову") й, відповідно, примусово призивати на військову службу. Юристка наголошує, такий військовозобов'язаний має право не з'являтися за такою повісткою до ТЦК.

"Така неявка не буде вважатися ухиленням від мобілізації, адже ви маєте відстрочку по бронюванню. Тому кримінальна відповідальність вам не загрожуватиме", - вважає Галина Токмач.

Вона додала, що заброньованому працівнику у такому випадку варто поскаржитися на гарячу лінію Міністерства оборони за номером телефону: 0 800 500 442.

Також юристка радить подати на ім'я керівника ТЦК та СП заяву/скаргу (під реєстрацію її вручення на вашому примірнику або відправити поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення) про порушення з боку службовців ТЦК та СП ст. 19 Конституції України, абз. 2 ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76.

У скарзі правозахисниця також радить зазначити, що відповідно до цієї ж ст. 19 Конституції ви не можете бути примушені до виконання незаконної повістки. До заяви слід також додати копії документів, які підтверджують наявність відстрочки від мобілізації. 

Важливий нюанс: що робити, якщо "броню" дають, а військового квитка немає

Інформатор публікував поради юриста - якого алгоритму дій дотримуватися щоб отримати бронювання в разі відсутності військового квитка. Військовий адвокат Сергій Дубок пояснив, що військово-обліковий документ, дані якого обов'язково подаються до органу бронювання, так чи інакше доведеться отримати, звернувшись до ТЦК. Для цього потрібно подати заяву на ім'я комісара ТЦК про його видачу. Важливий нюанс - приходити треба з гарантійним листом.

"До ТЦК краще йти з гарантійним листом від підприємства, в якому має бути зазначено, що ви будете заброньовані після виготовлення квитка. Лист можна направити поштою, телеграмою або особисто зареєструвати у канцелярії ТЦК", - каже юрист.

У разі, якщо вас направлять на військово-лікарську комісію (ВЛК) і спробують вручити бойову повістку, відмовляйтеся її підписувати, радить адвокат.

"У такому разі буде складено акт відмови, де ви зазначите, що працюєте на підприємстві критичної інфраструктури і підлягаєте бронюванню. Отримавши бронь, ви звільняєтесь від будь-якої відповідальності", - пояснив Дубок.

Мобілізація в Україні: які ризики чекають після 16 липня

Раніше Інформатор розповідав, що  у разі, якщо військовозобов'язаний не оплатить штраф протягом 15 днів з моменту його винесення, то справа передається до виконавчої служби, а штраф подвоюється і додаються виконавчі витрати. Так що платити доведеться вже не 17 500 грн, а з врахуванням виконавчих витрат у 10% остаточна сума сягне цілих 37 500 тисяч. Якщо ухилянт злісно не сплачує штрафи, виконавча служба має право заарештувати, а потім і продати на аукціоні майно штрафника.

Також ми повідомляли, що після оновлення даних не буде автоматичного штрафу за непройдену військово-лікарську комісію (ВЛК). Це різні процеси. Штраф за ВЛК передбачає спершу надходження спеціальної повістки, яку було проігноровано. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube