Місія прибула на ЗАЕС, попри обстріли окупантів
1 вересня розпочався офіційний візит представників Міжнародного агентства з атомної енергії на Запорізьку АЕС в Енергодарі. Від місії МАГАТЕ очікують окреслення шляхів виходу з ситуації, коли через дії окупаційних військ можуть спричинити ядерну катастрофу. Щоб зрозуміти, наскільки це реально, варто подивитись, з представників яких країн складається поважна делегація.
Місія складається з 14 експертів. У ній немає жодного росіянина, американця, британця - як представників зацікавлених сторін. Є експерти з дружніх до України Польщі і Литви. Також у складі є громадяни дружніх до росії Сербії і Китаю. Решта спеціалістів - з Франції, Італії, Йорданії, Мексики, Албанії, Північної Македонії. Сам голова місії Рафаель Гроссі з Аргентини.
Зазначимо, що Франція, Італія, Албанія та Північна Македонія підтримують Україну у війні проти росії, надають їй зброю та грошові кошти. Але не виступають агресивно проти росії. Мексика, Аргентина, Йорданія не висловлювали чітку позицію щодо протистояння України і росії.
На думку голови комітету Верховної Ради з закордонних справ, народного депутата Олександра Мережка, Китай і Сербія у складі місії МАГАТЕ – це проблема. Росія має певний вплив на МАГАТЕ, і буде його використовувати: і надалі чинити провокації, обстрілювати ЗАЕС, а також буде “намагатися щось зробити всередині цієї делегації”.
Водночас, як вважає доктор хімічних наук, радіохімік Борис Жуйков, місії МАГАТЕ буде складно оцінити, хто насправді веде обстріли Запорізької АЕС. На думку делегатів можуть впливати як українська сторона (персонал станції), так і озброєні росіяни, які контролюють АЕС. Крім того, як зазначає фахівець, український “Енергоатом” повідомляв про тиск з боку окупантів на персонал ЗАЕС, це також має перевірити МАГАТЕ.
Але можна припустити, що оскільки у складі місії представники різних країн, то, скоріше за все, їхні висновки не будуть спрямовані на звинувачення в чомусь російської сторони, а будуть констатацією ситуації та нестимуть лише рекомендації щодо припинення нагнітання військовї обстановки довкола АЕС.
Україна очікує, що за результатом поїздки експертів МАГАТЕ зону атомної станції буде демілітаризовано - звідти виведуть російська війська та припинять обстрілювати українські міста.
«російські війська й техніка повинні покинути територію станції, так само як і працівники «росатому». Сама ж Запорізька АЕС має повернутися під повний контроль України», - заявили в Енергоатомі.
Завдання місії - ознайомитись із ситуацією на місці, оцінити збитки, завдані станції під час бойових дій, та умови, в яких змушений працювати персонал ЗАЕС.
Речник МЗС України Олег Ніколенко повідомив, що під час візиту на ЗАЕС місія МАГАТЕ сфокусується на трьох завданнях: фізичний захист, ядерна безпека та гарантії нерозповсюдження ядерних матеріалів.
Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що “висновки і рекомендації за результатами роботи місії будуть імплементовані при повернені станції під наш контроль”.
“Ми очікуємо від місії чіткої заяви про факти порушення всіх ядерних протоколів безпеки. Ми знаємо, що Росія наражає не тільки Україну, а і весь світ на ризик ядерного інциденту. Міжнародна спільнота має бути об'єднана однією вимогою – виведенням російських військ з ЗАЕС”, – каже Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
“Я сподіваюся, що все-таки ця місія досягне цілі, і дійсно, якщо матиме можливість ознайомитися із ситуацією, то ми, надіюся, станемо на крок ближче до демілітаризації тієї частини України”, - сказала у коментарі Радіо Свобода, голова комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до ЄС, народна депутатка Іванна Климпуш-Цинцадзе
Але в МАГАТЕ не дають обіцянок, що після їх візиту щось кардинально зміниться на краще.
“Як ви знаєте, ми маємо дуже важливу задачу там – попрацювати і оглянути справжню ситуацію там, допомогти стабілізувати ситуацію наскільки це можливо”, - сказав директор МАГАТЕ Маріано Гроссі на брифінгу в Києві, передає Укрінформ. За його словами, місія буде працювати на станції кілька днів. Хоча, на думку росіян, для місії вистачить і одного дня.
11 серпня росія в ООН вже заявила про відмову створювати демілітаризовану зону на ЗАЕС. Однак, як припускають фахівці, думка може змінитися.
Втім, український політолог Володимир Фесенко вважає, що росіяни можуть піти з ЗАЕС, якщо це буде їм вигідно. Він наводить приклад “зернового коридору”, коли росіяни дозволили вивозити українське зерно з портів на продаж для запобігання голоду у світі.
На думку радіохіміка Бориса Жуйкова, під тиском міжнародного співтовариства територію ЗАЕС і, можливо, Енергодару можуть демілітаризувати, щоб там не було жодних військових з гарматами і танками. Але у такому разі там не має бути ані українських, ані російських військових.
Інший варіант - якщо російські війська в Енергодарі будуть оточені українськими силами та будуть змушені залишити АЕС, щоб не втрачати своїх людей, як це було навесні з зайнятою ними Чорнобильською АЕС.
А чим відомий призначений росіянами “мер” Енергодара та колишній інженер Запорізької АЕС Андрій Шевчик - читайте тут.
Нагадаємо: Запорізька АЕС знаходиться під контролем росіян з початку березня 2022 року. З середини липня з її території ведуться обстріли населених пунктів Дніпропетровської області.
З липня снаряди почали прилітати і по території самої атомної станції. Україна і росія звинувачують один одного в обстрілах ЗАЕС та ядерному шантажі. Світові лідери побоюються ядерної катастрофи, яка за наслідками може бути ще гіршою за Чорнобиль.
21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька АЕС повністю вийшла з-під контролю міжнародного агентства, принципи ядерної безпеки на станції порушені. Він закликав росію та Україну якнайшвидше сприяти відвідуванню комплексу спостерігачами МАГАТЕ.
8 серпня Україна попросила ООН та МАГАТЕ відправити безпекову місію на ЗАЕС. Генсек ООН Антоніо Гуттереш вимагав забезпечити доступ міжнародних інспекторів до ЗАЕС.
11 та 23 серпня росія скликала засідання Радбезу ООН щодо нібито обстрілів ЗАЕС “українськими військовими”. У той же час Україна не може скликати таке засідання, бо не є постійним членом Ради безпеки ООН.
31 серпня місія Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) вирушила на Запорізьку атомну станцію і планує провести там кілька днів. 1 вересня вони прибули в Енергодар.
Дмитро Чернишов