Навіщо росія обстріляла Запорізьку АЕС перед приїздом місії МАГАТЕ та чого чекати після закінчення роботи інспекції

МАГАТЕ почали огляд Запорізької АЕС приблизно о 15:30

Навіщо росія обстріляла Запорізьку АЕС перед приїздом місії МАГАТЕ та чого чекати після закінчення роботи інспекції

Вранці росіяни обстріляли ЗАЕС, до якої сьогодні дісталася місія МАГАТЕ. Окупанти хочуть дискредитувати в її очах Україну і примусити її до перемовин. В результаті візиту сторони конфлікту можуть віднайти компромісу. В іншому випадку - контрнаступ, оточення і "жест доброї волі". 

Чому Запорізька АЕС так важлива для росіян і що необхідно для об’єктивного висновку МАГАТЕ? На ці питання відповів політолог Володимир Фесенко. Експерт також дав свій прогноз. 

Українці очікували, що міжнародна організація приїде і все побачить на власні очі. Однак, за словами спікера, росіяни хочуть створити пропагандистську картинку того, що це Україна обстрілює ЗАЕС і хоче створити ядерну катастрофу, а не вони. І обстрілом не обмежуються. Вже є дані, що всіх людей з проукраїнськими поглядами фактично видалили з Запорізької АЕС, а для контактів з місією МАГАТЕ відбирають лише своїх людей. Організація хоче отримати відповіді від працівників станції на технічні питання, пов’язані з безпекою. А росіяни - щоб вони отримали інформацію, яка цікавить рф. 

Окрім того, слід обстежити територію, зафіксувати стан ядерних відходів і пов’язані з ними ризики. Побачити, наскільки близько до станції розташована російська зброя та військові. Важливо запитати у працівників станції - чи була російська зброя на території станції і спроби мінування там. Виникає питання - чи вдасться місії МАГАТЕ опитати так, щоб це було об’єктивно?

"Там будуть представники країн, дружніх до росії. Але є і представники нейтральних країн, які мають свої позиції. Загалом все залежить від професійного підходу, наскільки людина буде незаангажована в цій ситуації. Саме від ступеня об’єктивності і бажання отримати всю необхідну інформацію залежатимуть результати цієї місії", - сказав фахівець.

Він підкреслює, що місія є контрольною і самостійно забезпечити безпеку на станції не може. Але вона має отримати необхідну картинку. Це дасть змогу впливати на росію через міжнародні організації, щоб вона все ж таки забезпечила там безпеку - зокрема, демілітаризувала станцію. 

Для чого росіянам Запорізька АЕС

В них є три мети:

  • примушення України до перемовин шляхом ядерного шантажу міжнародної спільноти. Відповідно, примусити ООН та інші країни піти на це. Якщо росіянам це вдасться, ООН і інші країни будуть вимагати того ж самого від України;
  • звинуватити Україну в створенні небезпеки і дискредитувати її. Вони давно вже це роблять в різних формах - звинувачували Україну в обстрілах колонії в Оленівці, в торгівлі зброєю, а українських мігрантів в Європі. Одна з кампаній дискредитації України - це Запорізька АЕС;
  • шантаж відключенням ЗАЕС від єдиної енергетичної системи України. ЯК наслідок - дефіцит електроенергії. Запорізька атомна станція є найбільшою в Європі. Окрім того, загарбники хочуть, щоб станція забезпечувала енергією Крим та окуповані території. 

Як росіян змусити піти з ЗАЕС

"Єдиний спосіб - це наш контрнаступ на півдні. Так, щоб під загрозою оточення росіяни змушені були піти з ЗАЕС", - відповів Володимир Фесенко. 

За думкою експерта, це відбудеться внаслідок ризику оточення. Хоч і не відразу. Навів приклад Чорнобильської АЕС, яку вони також контролювали на початку війни. 

Не виключає і дипломатичного шляху. Пригадав “зернові угоди”. Тоді росіяни пішли на поступки тому, що був їхній інтерес, втім втратили контроль над Зміїним. Зернова угода працювала як на російсьький, так і на український інтерес, тому слугував компромісом. Знайти його можна і тут, переконений спікер. Питання в тому, яким це буде компроміс і чи погодиться на нього росія. Вона може наполягати на припиненні бойових дій навколо АЕС. Для нас в такому випадку важливо, щоб не було обстрілу Нікополя з боку станції. Росіяни можуть наполягати на певному перемир’ї. Але це не відповідає нашим інтересам, наша мета - це деокупація півдня України. 

Результатом буде, якщо домовляться про те, щоб не було обстрілів ні в районі станції, ні з її боку. Якщо детально, то:

  • забезпечити безпеку на АЕС;
  • продовжити роботу станції в українській енергетичній системі.


І тут є суперечність - росіяни можуть наполягати на тому, щоб частина електроенергії постачається в Крим. Модель домовленостей може бути такою, як і з зерновими угодами: МАГАТЕ підписує однакові за змістом документи про заходи безпеки  окремо з Україною, окремо з росією. Цей варант лише частково вирішить проблему. Повне вирішення - це звільнення АЕС від окупанта або демілітаризація зони. 

Ще варіанти - визначити територію, на якій не можна вести обстріли, застосовувати артилерію або системи реактивного залпового вогня. Чи готова росія до цього -важко сказати, адже наразі її головна мета полягає в дискредитації України. А наша - не допустити цього і дотиснути окупантів щоб вони пішли на поступки для зменшення ризиків ядерної катастрофи. 

Раніше ми писали про те, до чого призвели обстріли ЗАЕС.

Софія Єлагіна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube