Наші коліна, плечі, шия та руки видають всілякі хрускіти та клацання
Якщо у вас є звичка хрумтіти кісточками пальців або вас лякає ця думка, ви, ймовірно, чули, що хрускіт кістяків пальців може зробити їх більше або викликати артрит. Чи справді це так?
Один чоловік на ім'я Дональд Унгер вирішила перевірити на собі чи шкідливо хрумтіти пальцями. І протягом 50 років він хрумтів кісточками пальців лівої руки щонайменше двічі на день, залишаючи суглоби правої руки в спокої. Через 50 років на жодній руці не було артриту і між ними не було видимих відмінностей, пише Тhe guardian.
Тим не менш, довільне клацання кісточками пальців - це одне, а як щодо всіх інших клацань, хрустів і потріскування, які збільшуються в міру того, як ми старіємо. Загалом, це досить добрі новини.
"У багатьох людей суглоби час від часу клацають, і це абсолютно нормально", - повідомила Клер Спір, фізіотерапевт і "чемпіон опорно-рухового апарату" благодійної організації Versus Arthritis. "Я сама часто помічаю почуття полегшення, коли у мене клацає спина або плече після розтяжки або масажу".
Дослідження 2015 року, засноване на МРТ-скануванні, показало, що приємний, а для когось огидний, тріск кісточки суглоба, мабуть, виникає через маленькі бульбашки, що з'являються в синовіальній рідині, яка оточує та змащує суглоб між двома кістками. Коли суглоб розтягується, тиск у капсулі сполучної тканини, що оточує суглоб, падає, що означає, що ці бульбашки з’являються на короткий час. Вважається, що деякі суглоби пальців занадто вільні або надто тугі, щоб їх можна було зламати, тому ті розтріскуються та дратують усіх інших.
Основне занепокоєння з приводу хрускоту суглобів, принаймні, для авторів однієї статті, що часто цитується, 1990 року, полягає в тому, що воно призводить до "швидкого вивільнення енергії у вигляді раптової вібраційної енергії, дуже схожої на сили, відповідальні за руйнування гідравлічних лопатей та корабельних гребних гвинтів". І хоча дослідники 1990 року дійшли висновку, що серед тих, хто хрумтить кісточками пальців, не було ознак артриту, у них "ймовірніше буде розвиток набряку рук і зниження сили хвата", і, отже, така практика "приводить до функціональних порушень рук".
Проте з того часу цей висновок було спростовано у дослідженні 2016 року, яке не виявило жодної кореляції між клацанням та ослабленням хвату, а старе дослідження могло вказати на кореляцію більше, ніж причинно-наслідковий зв’язок, оскільки хрускіт також був пов’язаний з курінням і вживанням алкоголю.
"Якщо ви відчуваєте біль, набряк або деформацію суглоба, що клацає, вам слід перевірити його, оскільки це може бути ознакою травми або артриту суглоба", - сказала Спір. "Аналогічно, якщо суглоб клацає або хрумтить при кожному русі, варто перевірити його, наприклад, у фізіотерапевта, щоб переконатися, що суглоб і м'які тканини, що оточують його, функціонують правильно".
Також варто обстежитись, якщо відбувається зміна форми суглоба, особливо в області колінної чашки або плеча.
"Це може вказувати на те, що суглоб частково вивихається, перш ніж повернутися в правильне положення", - попередила Клер. "Знову ж таки, фізіотерапевт міг би це оцінити".
І останнє застереження: ви завжди можете переборщити. 1999 року Американський журнал ортопедії опублікував статтю Пітера Чана. У ньому він описує двох пацієнтів, які так хотіли почути хрускіт, що вивихнули пальці, тому будьте обережні з цим.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.