Як Європа і США відповідають на ядерні загрози путіна

Читать на русском

Західні країни готують план дій для найгіршого сценарію

Читать на русском
Як Європа і США відповідають на ядерні загрози путіна

Західні країни готують план дій для найгіршого сценарію

26 вересня світ відзначає День боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї. Водночас США готується до застосування її з боку росії. Погрози путіна стали підставою для нової хвилі занепокоєння американських посадовців. Вони розробляють план і в будь-який спосіб стримує росію перед ухваленням фатального рішення. 

Протягом 7 місяців повномасштабної війни в Україні погрози застосування ядерної зброї лунали хіба що в пропагандистських ток-шоу росЗМІ та телеграм-каналів диванних експертів. Як і решту заяв з цих джерел, серйозно це ніхто не сприймав. Аж до того моменту, доки “ядеркою” не пригрозив особисто путін під час свого нещодавнього звернення. 

 

Цікаво, що навіть для цього президент рф звернувся до своєї звичної практики “не ми перші почали”. Він сказав проа те, що це Захід припускає застосування ядерної зброї проти росії, і країні-агресору не залишається нічого іншого, окрім як відповісти.

“У разі загрози територіальній цілісності нашої країни, для захисту Росії і нашого народу ми, безумовно, використаємо всі наявні в нашому розпорядженні засоби”, - сказав тоді путін.

Напередодні колаборанти на окупованих територіях ухвалили рішення про проведення псевдореферендумів. Ясна річ, їхні результати не визнає ніхто, крім росії. Намальована кількість голосів, як і у 2014 році, стане аргументом рф і виправданням анексії окупованих територій. Відповідно, намагання звільнити їх путін і його команда сприйматимуть як загрозу територіальній цілісності. 

Досвід показує, що попри абсурдність заяв путіна, завжди слід бути готовими до найгіршого сценарію. Тому в Європі та США вже відреагували на це. 

Відповідь США

В ЗМІ повідомляють про те, що Штати вийшли на контакт з кремлем і попередили їх про небезпечні наслідки таких намірів. Зокрема, міжнародне інформаційне агентство Financial Times і цитує радника Президента США з національної безпеки Джейка Саллівана:

 "Ми повідомили Кремлю безпосередньо, в приватному порядку на дуже високому рівні, що будь-яке застосування ядерної зброї матиме катастрофічні наслідки для Росії. Сполучені Штати та наші союзники відповідатимуть рішуче, і ми чітко і конкретно заявили, які це матиме наслідки".

Звернення США до москви підтвердив і Держсекретар Ентоні Блінкен в інтерв’ю CBS News. На його думку, росія потрапила в такий безлад через те, що в системі немає людина, яка б могла ефективно підказати путіну, що він вчиняє неправильно, а це - ахілесова п’ята автократії. 

“Ми дуже чітко заявили росіянам публічно, а також у приватний спосіб, щоб вони припинили пусті балачки про ядерну зброю”, - сказав Блінкен. 

До речі, саме в цьому інтерв’ю американський посадовець сказав фразу, яку тепер поширюють всі медіа: “Якщо росія припинить воювати, закінчиться війна. Якщо Україна припинить воювати, прийде кінець Україні”. 

За словами Блінкена, у США є план дій на той випадок, якщо росія все ж таки скористається ядерною зброєю. Він відмовився розкривати деталі, як і Президент США Джо Байден під час попереднього інтерв’ю. Варто відзначити, що минулого тижня у своїй відповіді очільник США мав менше конкретики, ніж його радник.

"Ви думаєте, я б сказав вам, якби точно знав, що це буде? Звичайно, я не скажу. Це буде мати наслідки. Вони стануть вигнанцями у світі більше, ніж будь-коли. Від масштабів того, що вони зроблять, залежатиме відповідь", цитує його CBS News

Згодом Financial Time навело свідчення п’ятьох власних інсайдерів-високопосадовців. На умовах анонімності американські співрозмовники повідомили про підвищену готовність та моніторинг західних країн попри сумнів в реалізації намірів з боку путіна. Свідченням цього може слугувати Інформація про те, що США підняли в небо розвідувальну авіацію. Сайт flightradar24 пише, що "Cobra Ball" (про цей борт і йдеться у повідомленні) призначений для відстеження руху балістичних ракет. Це сталося в ніч на 24 вересня.

 А двоє інших інсайдерів заявили, що в разі ядерної атаки рф США не відповідатиме аналогічною зброєю, але західні союзники відреагують конвенційними військовими засобами. 

Як реагує Європа

Не так впевнено як США. “Укрінформ” повідомляє, що в ефірі національного телемарафону посол України в Британію Вадим Пристайко заявив про несприйняття Великої Британії ядерного шантажа путіна. Ці погрози кажуть про безвідповідальність, програш путіна і перемогу України та союзників. Дипломат відзначив жарти щодо заяв путіна про те, що це не блеф. За словами пристайка, коли людина каже, що вона не блефує, - вочевидь, вона блефує. 

“Голос Америки” пише про аналогічне ставлення д погроз путіна з боку болгарського медіаексперта та журналіста-розслідувача Bellingcat Христо Грозєва. Він аргументує це технічною неспроможністю російської ядерної зброї завдати руйнівний удар. 

“Якщо [якась зброя] не проходила випробувань роками – а російський ядерний арсенал не проходив їх роками – є величезний ризик, що вона не спрацює, як потрібно. Так, ми збираємо статистику, дивимось об'єктивні дані, але ніхто не може напевно сказати нам – чи Кремлю – яку частину цього арсеналу все ще можна використати”, - цитує видання журналіста. Більше про технічні характеристики ядерної зброї та можливість росії застосувати її читайте тут

Світова увага до небезпеки рф виявляється у різний спосіб. Наприклад, 24 вересня випуск німецького журналу вийшов під такою обкладинкою:

Як Європа і США відповідають на ядерні загрози путіна 1

“Небезпечна слабкість путіна”. Ілюстрація Піта Рейнольдса

Схоже, тепер заяви путіна викликають справжній страх і занепокоєння у західної спільноти. В тому, що війна в Україні впливає на безпеку всього світу, не залишається сумніві. Але чи вплине це на інвестиції західного світу в нашу майбутню перемогу? Дослідниця Джорджтаунського університету Анджела Стент в інтерв’ю російської служби “Голос Америки” звернула увагу на те, що путін своїми заявами намагається зупинити контрнаступ українських сил, проте може статися зворотній ефект. 

«Те, що він зробив,лише подвоїть рішучість США та європейських країн підтримувати Україну, давати їй більше зброї».

Що цьому передувало?

21 вересня президент рф путін під час свого звернення пригрозив заходу застосуванням всіх наявних засобів у разі загрози його країні. У світовій спільноті це називають “ядерним шантажем”. За день до цього на окупованих територіях запланували псевдореферендуми, за результатами яких окуповані території нібито мають стати частиною росії. 

Раніше ми писали про те, що Японія ввела додаткові санкції проти росії через ризик застосування ядерної зброї

Софія Єлагіна

Фото: Суспільне. Крим

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.