Через втрату енергопотужностей Україна ризикує залишитись без опалення та водопостачання взимку, - FT

Посол ЄС в Україні заявила, що удари Росії позбавили Україну понад дев'яти гігаватів (ГВт) виробництва електроенергії з березня

електроенергія, нема світла
Потужність електроенергії в країні впала нижче 20 ГВ

Україна стикається з серйозною кризою у виробництві електроенергії. Країна втратила більш ніж половину своїх попередніх потужностей. Це може призвести до недостатньої кількості електроенергії для опалення та водопостачання під час найближчої зими, попри введені зараз графіки відключень світла.

Про це пише Financial Times. Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що країна втратила понад дев'ять гігаватів електроенергії з березня, що складає половину потрібного обсягу для забезпечення енергією України минулої зими.

Довоєнні потужності України

До початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна мала вражаючі потужності виробництва електроенергії. Вони досягали близько 55 гігаватів. Це робило її однією з найбільших виробників енергії в Європі.

Проте в результаті бомбардувань та російської окупації ця потужність різко впала до менше ніж 20 гігаватів зараз, за даними українських чиновників.

Атаки Росії на газосховища та енергооб'єкти

FT пише, що недавні обстріли Росії були також спрямовані помпові установки для підземного зберігання природного газу, які використовуються у споживачів з ЄС. Хоча ці помпи можна легко замінити, все одно є занепокоєння щодо безпеки забезпечення зимових постачань, як внутрішніх, так і для експорту до Європейського Союзу.

Взимку 2022-23 років Росія націлилися на розподільчу електричну мережу України, яка, за думкою чиновників і експертів, могла бути відновлена відносно швидко. Однак недавні атаки були спрямовані на теплові та гідроелектростанції, що ускладнює їхнє відновлення, перебудову або заміну і становитиме значні витрати.

Один з українських урядовців схарактеризував одну з недавніх атак як "руйнівну", вказавши на його потенційні наслідки для населення. Зимою електроенергії може не вистачити для опалення та водопостачання.

Чиновники анонімно розповіли про великі збитки в електроенергетичній інфраструктурі та транспортній мережі, які критично важливі для транспортування газу з підземних сховищ.

Де влада України шукає електроенергію

На засіданні Верховної Ради України озвучили оптимістичний сценарій щодо забезпечення населення електроенергією та опаленням взимку. Україні потрібно збільшити імпорт електроенергії з Європи для забезпечення енергетичних потреб. Однією з країн, яка відгукнулась на прохання про допомогу, стала Молдова, де планується розміщення генераційних установок, які використовуватимуть український природний газ для виробництва електроенергії, що буде постачатися в Україну.

Народний депутат Володимир Мороз, який є членом комітету ВР з питань енергетики, пояснив плани України щодо збільшення імпорту електроенергії з 1,7 до 2,2 ГВт. Це збільшення дасть надію, що країна зможе забезпечити своїх громадян електроенергією взимку.

За його словами, атомні станції, навіть за найгіршим сценарієм, зможуть забезпечити лише 20% від загальних енергетичних потреб країни, тому необхідно активно шукати інші шляхи забезпечення електроенергією, включаючи імпорт.

6 липня стало відомо, що Молдова таки постачатиме електроенергію Україні. Вона вироблятиметься з використанням природного газу.

Нагадаємо, з 1 червня цього року ціна на електроенергію зросла і складає 4,32 грн/кВт-год. Тим часом українці вимагають зменшити тарифи на світло в будинках з електроплитами

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube