Шольц подякував Зеленському за експорт електроенергії з України в ЄС: чи дійсно це так

Канцлер Німеччини Олаф Шольц подякував Україні за надану електроенергію, яка допомогла Євросоюзу. Однак він не конкретизував, у який саме період Україна надавала електроенергію. Відповідь має державне "Укренерго"

Олаф Шольц, Німеччина, енергосистема України
Олаф Шольц, енерегетика. Колаж: Інформатор

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час Конференції з відновлення України подякував українцям за електроенергію, яку вони надали для ЄС - це допомогло забезпечити енергетичну безпеку країн альянсу. Ця інформація прозвучала як грім серед ясного неба для українців, які по 6-10 годин на добу сидять без світла. Насправді зараз електроенергія не експортується за кордон, бо її не вистачає в самій Україні, а раніше надлишки енергії продавали у сусідні країни Європи. Держпідприємство "Укренерго" пояснило ситуацію. 

За словами економіста та аудитора Михайла Крапивка, є пікові години з максимальним споживанням електроенергії. Є години, коли споживання мінімальне (насамперед вночі). Україна зараз здебільшого споживає генерацію атомних електростанцій (АЕС). У них не можна регулювати обсяги виробництва.  

"Якщо атомна енергетика генеруватиме 8-9 ГВт, то це однакова кількість і у годину пік, і під час найменшого споживання. Якщо це більше, ніж потрібно для споживання, то потрібно або продати цю надлишкову потужність (у т.ч. за кордон), або заглушити енергоблок станції. Зі зрозумілих причин друге робити не бажано", - підкреслює експерт.

Проте, як підкреслює експерт, така електроенергія з України продавалася у сусідні країни за мінімальними цінами, адже для них це також не пікові години. В окремих випадках аварійних ситуацій у сусідніх країнах вони можуть придбати енергію з України дорожче. А те, що Україна продавала партнерам, дозволяло їй зберегти максимальну генерацію електроенергії у години пік та менше купувати дорогої енергії.

"Дорого енергія коштує на ринку лише у пікові години. Саме тому нам дуже потрібна маневрова генерація (ТЕС, ГЕС - Ред.)", - зазначає експерт. До того ж Зеленський казав саме про необхідність побудови 1 ГВт маневрової генерації до кінця 2024 року.

А от 7 червня в "Укренерго" інформацію про постачання української електроенергії за кордон називають неправдивою. Там зазначають, що внаслідок масованих терористичних атак Росії на українську енергетику протягом березня-травня 2024 року пошкоджені всі великі теплові та гідроелектростанції. Їхні можливості виробляти електроенергію значно знизились.

А потреби споживачів залишились на тому ж рівні, що й до атак. Також там нагадали, що можна на офіційних сайтах подивитися, чи продає Україна електроенергію за кордон та скільки отримує з сусідніх країн. А фізичне явище незначних перетоків енергії з Україну у Румунію чи Молдову користувачі, які не розбираються у питанні, помилково вважають експортом вітчизняного ресурсу за кордон:

"Експорт електроенергії не здійснюється в жодну країну та не планується. Телеграм-канали маніпулюють інформацією про технічні перетоки між енергосистемами України та ЄС, які є фізичним явищем. Всі доступні потужності вітчизняних електростанцій зараз працюють винятково для покриття внутрішнього споживання - відповідно експорт електроенергії за межі України не здійснюється", - зазначили в "Укренерго".

Тут заспокоюють, що дані європейських операторів систем передачі підтверджують, що експорт електроенергії з України не здійснюється. Для підтвердження "Укренерго" наводить посилання на сторінки європейських операторів систем передачі, де відображена інформація про експорт/імпорт електроенергії. Зокрема, дані про відсутність продажу Україною електроенергії пропонують подивитись за посиланнями: 

Детальна інформація про відсутність комерційного експорту української електроенергії також доступна на сайті ENTSO-E. Там в розділі "Scheduled Commercial Exchanges" по Україні дійсно вказані нулі. Результати проведених аукціонів з доступу до міждержавних мереж, які є на платформі "Укренерго", свідчать: у графі про експортний перетин електроенергії з боку України стоять нулі.

Також інформація про щоденні міждержавні аукціони експорту/імпорту електроенергії є на європейській платформі JAO. Наприклад, з її допомогою можна подобово відстежити відсутність постачання з України в Словаччину. На сторінці НЕК "Укренерго" також можна побачити, що комерційний експорт української електроенергії до сусідніх держав зараз не здійснюється.

"З того часу, як ми з’єднали наші мережі у березні 2022 року, Україна експортує надлишкову електроенергію в ЄС, і таким чином докладається до нашої енергетичної безпеки.  І це те, що стосується частини відновлення країни загалом – воно несе користь усім залученим" - зазначив Олаф Шольц.

Зі слів Шольца не випливає, що Україна постачає електроенергію до країн Європейського Союзу саме зараз. Але постачала її з 2022 року. Насправді Україна остаточно припинила це робити у квітні 2024 року після масованих обстрілів об'єктів електроенергетики росіянами. А ще 4 березня 2024 року "Укренерго" продавало за кордон рекордну кількість електроенергії - це 13 264 МВт-год з потужністю в окремі години до 716 МВт-год.

Знищення росіянами української енергосистеми

З початку повномасштабного вторгнення Росія знищила понад половину виробництва електроенергії, захопила Запорізьку АЕС в Енергодарі (18 ГВт). Генерація України впала з 55 до 20 ГВт, а з кінця березня 2024 року - ще на 9,2 ГВт. Повністю зруйновані Каховська ГЕС на Херсонщині та Дніпровська ГЕС у Запоріжжі, а також Зміївська ТЕС на Харківщині та Трипільська ТЕС на Київщині. Критичних пошкоджень зазнали приватні теплоелектростанції ДТЕК, серед яких Ладижинська (Вінницька область), Бурштинська (Івано-Франківська область), Добротвірська (Львівська область), Курахівська (Донецька область), Криворізька та Придніпровська ТЕС (обидві - Дніпропетровська область).  

Пошкоджено близько 50% високовольтних підстанцій передачі електроенергії. Російські армія фактично знищила нафтопереробні заводи на території України та значну частку інфраструктури зі зберігання нафти та нафтопродуктів. А повне відновлення постраждалої енергетичної інфраструктири коштуватиме від 50,5 млрд дол. А 10 травня 2024 року Кабмін виділив 7,2 млрд грн на відбудову енергетики.

Президент України Володимир Зеленський на Конференції з відновлення України у Берліні 11 червня 2024 року заявив про план збудувати до кінця року 1 ГВт енергетичної генерації - маневрової на газових установках. А ще за кілька років 4 ГВт газової генерації. Втім, експерти не вважають, що це вдасться здійснити.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube