"Це теж освітній процес": Кремінь повідомив, якою мовою мають спілкуватися вчителі та діти на перервах

Читать на русском

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь пояснив, що перерва входить до освітнього процесу, тож спілкуватися слід державною мовою

Читать на русском
У МОН пояснили, як школярам спілкуватися поза уроками
Учні на перерві мають спілкуватися українською мовою

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь пояснив, що перерва входить до освітнього процесу, тож спілкуватися слід державною мовою

Школярі та педагоги на перервах у школі повинні розмовляти виключно українською мовою. Оскільки перерва входить до освітнього процесу, а він відбувається державною мовою - то й у проміжках між уроками теж слід розмовляти українською мовою.

Саме таке пояснення щодо того, якою мовою слід розмовляти на перервах зробив мовний омбудсмен Тарас Кремінь в інтерв'ю "Укрінформу", поставивши таким чином крапку у численних дискусіях. Ухвалюючи рішення, Кремінь керувався логікою освітнього процесу й тими складовими, які він передбачає.

За словами омбудсмена, всі приміщення школи, зокрема їдальня, класи, спортзали, стадіони, приміщення коридорів належать до освітнього процесу, бо саме у цих приміщеннях відбувається навчання школярів. Тож перерву не можна виключити з освітнього процесу й вона теж є його складовою. Відтак, розмовляти на перерві у школі слід державною, українською мовою.

 "Перерва – це теж освітній процес, і там має бути державна мова", - пояснив Кремінь.

Омбудсмен підкреслив, що освітній процес передбачає ще й виховну функцію. Школярам прищеплюють любов до рідної мови, культури, традицій, історії. Відтак, якщо допустити порушення у передосвіті - вони спровокують порушення у старшій школі чи у закладах професійної освіти. Спілкування на перервах російською мовою замість української є таким порушенням, тому його слід виключити заздалегідь.

Діти відпочивають на перерві у школі
Діти відпочивають на перерві у школі

Українською мовою на перервах спілкуються 38% школярів

За результатами опитування, проведеного мовним омбудсменом та Державною службою якості освіти у липня 2022 року, лише 38% школярів спілкуються на перервах виключно українською мовою. При цьому 82% учнів вважають українську мову рідною і використовують її в усіх сферах життя, включаючи навчальну діяльність.

Це свідчить про те, що в українських школах існує розрив між офіційною мовною політикою та її фактичним втіленням. Хоча українська мова є державною і її використання обов'язкове в освітньому процесі, у неформальному спілкуванні школярі часто використовують російську мову.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що до НМТ у 2024 році додадуть ще один предмет. Як з'ясувалося, це буде історія України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.