Українські Сухопутні війська роз’яснили, як правильно оформляти відстрочку від призову. Якщо бронювання не було оформлено через портал Дія, необхідно звертатися до територіального центру комплектування для внесення даних у реєстр
У Збройних силах України пояснили, що бронювання військовозобов'язаних працівників, оформлене через портал "Дія", автоматично з'являється в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Якщо бронювання було оформлене іншим способом, необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Такі дії необхідні для додаткового оформлення.
Сухопутні війська ЗСУ підкреслили це у своєму повідомленні на Facebook. Зазначається, що наразі у соціумі поширюється безліч маніпуляцій щодо мобілізації заброньованих осіб.
Згідно з українським законодавством, державні органи та підприємства, що здійснюють бронювання працівників, зобов'язані оформити відстрочку від призову через ТЦК. Це передбачено частиною 3 статті 25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Згідно з постановою Кабміну від 27 січня 2023 року (із змінами від 22 листопада 2024 року), бронювання, оформлене через "Дію", автоматично додається до Єдиного держреєстру призовників. Якщо бронювання оформлене іншим шляхом, воно не потрапляє до реєстру, і в такому разі необхідно подати відповідну інформацію до ТЦК.
У разі відсутності запису в реєстрі про бронювання відповідальні особи повинні звертатися до ТЦК, де особа знаходиться на військовому обліку. Без належної реєстрації бронювання, воно не буде враховано, що може призвести до затримання працівників і доставлення їх до ТЦК чи військової частини.
Раніше повідомлялося, що в мережі були випадки, коли осіб з бронюванням у паперовому вигляді затримували та доставляли до ТЦК, а потім у військову частину. І дійсно, ТЦК та СП за певних умов може мобілізувати чоловіка, який був заброньований на момент його мобілізації. Але це може статися лише у тому випадку, якщо військовозобов'язаний не встиг повідомити військкомат про своє бронювання. У такому випадку суд стає на бік ТЦК.
Згідно з законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", державні органи та інституції місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову для військовозобов'язаних у відповідному ТЦК.
З 1 грудня 2024 року процедура бронювання проводиться через портал "Дія". Для того, щоб бронювати своїх працівників, підприємство повинно отримати або оновити свою критичну важливість за новими обов’язковими критеріями. У бізнесу є на це понад три місяці - до кінця лютого 2025 року. Водночас Уряд передбачив для підприємств з діючою критичністю можливість бронювати до 28 лютого 2025 року нових працівників, або у разі завершення бронювання діючих працівників. Тобто, до кінця відведеного строку на оновлення критичності. За цей час підприємства зможуть пройти процедуру і після отримання нової критичності — бронювати працівників на строк до 12 місяців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.