Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу

Читать на русском

Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу

Читать на русском
Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу

Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу

Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон пропонує створити новий Альянс, альтернативний Євросоюзу та НАТО, щоб об'єднати країни, незадоволені політикою Брюсселя та слабкою реакцією Німеччини на військову агресію кремля. Це нова система політичних, економічних та військових союзів від Чорного моря до Балтійського. І хоча офіційні переговори з цього приводу не розпочалися, окремі представники української влади вже почали робити публічні заяви про те, що такий союз має бути створений у найближчий термін.

Інформатор розбирався, що саме зміниться для України після створення нової спілки і чи зможе цей альянс стати альтернативою Євросоюзу.

Союз меча та слави

Модель Європейської спільноти припускає, що лідером нового об'єднання стане Великобританія. До нього увійдуть Україна, Польща, Естонія, Латвія, Литва і, можливо, Туреччина на більш пізньому етапі.

Борис Джонсон хоче, щоб у цьому союзі держав були країни, яким важливим є свій національний суверенітет і які рішуче налаштовані дати відсіч загрозам з боку москви.

Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу 1

Ідея виникнення такого об'єднання насправді не є новою. Переговори розпочалися ще у жовтні минулого року, коли розвідка повідомила про можливість повномасштабного вторгнення росії в Україну. Тоді Зеленський вперше заговорив про необхідність створення такого союзу країн із більш тісною співпрацею. І переконував депутатів, що треба вести переговори з можливими союзниками з цього приводу. Але фіналізувалися ці заяви після поїздки британського прем'єра до Києва.

Цей новий політформат спочатку передбачав спільну роботу між Польщею, Британією та Україною, а у зв'язку з ситуацією та реакцією держав на військові дії, що розгортає РФ, до списку спільного Альянсу додалися й інші країни.

Політолог Олег Саакян каже, що свого часу Євросоюз народжувався «як союз вугілля та сталі», цей, ймовірно, потенційний союз народжується «як союз меча та слави». Тобто об'єднання тих, хто готовий оборонятися та демонструвати свою доблесть та мужність.

Альтернатива ЄС та НАТО?

Але розглядати це об'єднання як певну альтернативу ЄС чи НАТО, каже експерт, не варто. Швидше за все, союзний договір про взаємозахист країни не укладатимуть, натомість буде домовленість про співпрацю в оборонній сфері: налагодження кооперацій, передачу технологій спільного виробництва зброї, спільних патрулювань та навчань. Тобто буде залучено численні формати взаємодії оборонного характеру, які не передбачають прямі союзні відносини, коли одна країна воює з іншою.

Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу 2

«Я не думаю, що це буде військовий союз на кшталт НАТО, який зобов'язуватиме країни у разі нападу на одну з них приєднуватися до інших. Ймовірно, це буде такий формат, коли держави зобов'яжуться надавати технічну, економічну та іншу допомогу країні, але не вступати прямо на її захист. Тому сказати, що це буде альтернативою НАТО, скоріш за все, ні. Альтернативою Європейському Союзу з усіма програмами, починаючи від відкритих кордонів усередині та завершуючи науковою, культурною сферою, я теж думаю – ні. А ось доповненням до них – 100%», – наголошує Олег Саакян.

Для України головним союзником стала Велика Британія. А заручитись підтримкою однієї з головних демократичних країн дорогого варто.

Політолог Віктор Бобиренко каже, що зараз Лондон виступає на противагу континентальній Європі, яка більше виглядає «як тімберленд під час Мюнхенської конференції».

Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу 3

«Макрон заявив, а давайте не принижуватимемо путіна… Але ми повинні розуміти, що якраз перемога українського війська і є найбільшим приниженням для російського диктатора. Що має на увазі президент Франції? Не рухатися, відступати, здаватися? Тому створення нового Альянсу — це можливість для України заявити про наміри пошуку іншої системи безпеки, як для Польщі та Балтії. А для Британії це можливість проявити себе, як потужного гравця, певною мірою навіть сильнішого за США. Принаймні активнішого, більш бойового», — каже експерт.

Польща — одна з перших країн ЄС, яка простягла Україні руку допомоги, надавши найбільшу кількість зброї та прихистивши понад 2,5 млн біженців.

Варшава добре пам'ятає радянський період та окупацію. Тому для неї росія — уособлення тоталітаризму та агресії щодо суверенності держав.

Країни Балтії також зацікавлені у захисті, особливо коли москва веде повномасштабну війну зі своїм українським сусідом. Тому в Естонії, Латвії, Литві розуміють, що Україна має перемогти, інакше вони стануть наступними, куди спробує увірватися росія. Тому першими відмовилися від російських енергоресурсів.

Новий альянс – добрий аргумент для Євросоюзу

Віктор Бобиренко вважає, що Європа та весь цивілізований світ розуміє, що НАТО як система безпеки, де-не-де провалюється, тому країни й почали активно говорити про створення інших регіональних союзів, які б могли гарантувати такий імунітет.

Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу 4

«Безпека та процвітання нам потрібні вже сьогодні. Тому близьким за духом країнам необхідно об'єднуватися в малі Альянси, які б посилювали позиції. На нашому боці поляки, котрі розуміють, що у разі, якщо рашисти зімнуть Україну, путін не зупиниться. Слідом за Польщею жертвою стануть країни Балтії. Тому вони, звісно, ​​виступають за будь-який союз. Але, крім оборонного характеру, створення нового союзу передбачає й економічний розріз», — каже Олег Саакян.

В України з Британією існує поглиблена економічно-торговельна взаємодія, оскільки зона вільної торгівлі запрацювала з 1 січня минулого року. Стратегічне партнерство, фінансова допомога, постачання протитанкової зброї... У планах було будівництво суден та морських баз.

З Польщею та країнами Балтії Україна має досить тісні економічні взаємозв'язки, проте зона торгівлі діє в рамках Європейського союзу. Тому, ймовірно, Україна і з ними укладатиме окремі двосторонні угоди про торгову зону.

Створення нового Альянсу для України є дуже важливим, оскільки чим більше подібних союзів, тим краще. Та й найближчого року вступ до ЄС нам точно не світить. Крім того, цей союз стане хорошим аргументом для тих країн-скептиків, які не готові нам навіть давати кандидатство.

Але головне, цей майбутній альянс може згуртувати весь східноєвропейський блок країн, які незадоволені інертною позицією південної Європи щодо агресії озвірілої Росії.

Британія - Україна - країни Балтії: чи може новий альянс стати альтернативою Євросоюзу 5

«Я не думаю, що цей проєкт буде створено «на зло» ЄС. Він займе ті ніші, в яких Євросоюз пасивний та неспроможний. Він не буде руйнувати ядро ​​Європейського Союзу і загрожувати сенсу його існування або замінювати. А навпаки – доповнювати», – каже Олег Саакян.

Але це може бути не завжди. Якщо ЄС зберігатиме свою традицію бути центром європейської геополітики, тоді необхідно реформуватися, створювати додаткові інструменти, щоб мати можливість займати інші позиції, або питання часу, коли на одній із ланок розвитку цей новий потенційний союз набуде серйозних форм і зможе вступити в конкуренцію з Євросоюзом. 

Україна поки що не зайняла жодної позиції на пропозицію Джонсона, але й не відкинула її. Москва ж на все це скептично відреагувала.

Наразі Зеленський та весь світ чекають саміту Євросоюзу, який має відбутися 23 червня і на якому вирішиться, чи дадуть Україні статус кандидата на членство. Адже програма – максимум для України на червень – набути цього статусу члена Євросоюзу.

Раніше Інформатор писав ОБСЄ, ООН, НАТО, ЄС: чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.