Британія та ЄС на фініші погодження історичної угоди про безпеку: чим це обернеться для НАТО

Лондон та Брюссель готуються до підписання оборонного пакту, який дозволить британським військовим брати участь у місіях ЄС та налагодить тісну координацію без прив’язки до структури НАТО - на тлі зростаючої російської загрози

Британія та ЄС укладуть військову угоду
Історична угода ЄС і Британії - це про оборонне зближення поза межами НАТО. Фото: Flickr/Tiocfaidh ár lá 1916

Велика Британія та Європейський Союз завершують підготовку стратегічної оборонної угоди. Вона має відкрити шлях для участі британських збройних сил у миротворчих операціях ЄС. Документ відображає потребу в новому рівні оборонного партнерства на тлі безпрецедентних загроз, пов’язаних із війною в Україні та гібридною активністю Росії в Європі.

Як повідомляє The Times, у тексті майбутньої угоди наголошується, що обидві сторони стоять перед "переломним моментом" - континент стикається з найбільшою безпековою кризою за десятиліття. Саме тому було досягнуто згоди про відкриття для Лондона доступу до оборонно-політичних механізмів ЄС, включно з участю у спільних військових місіях та ініціативах з колективної безпеки.

Угода також передбачає практичні кроки щодо зміцнення оборонної інтеграції: від спільних навчань і місій до підвищення мобільності військ та техніки на європейській території. Лондон зможе долучатися до кризового менеджменту ЄС, а також братиме участь у системних консультаціях щодо регіональних загроз - від Росії та Балкан до Східної Азії. Ці стратегічні сесії очолюватимуть глава британського МЗС Девід Леммі та верховна представниця ЄС Кая Каллас.

Хоча угода дозволяє Британії брати участь у внутрішніх обговореннях ЄС, автоматичного допуску до 150-мільярдного фонду переозброєння вона не гарантує. Це питання залишатиметься предметом окремих переговорів і вимагатиме фінансової участі Лондона.

Документ також передбачає механізм координації дій у випадку, якщо НАТО не зможе або не схоче втручатися - наприклад, за умов зміни політики США. Це положення стало відображенням тривог, що виникли у Європі на тлі нового терміну президентства Дональда Трампа, який поставив під сумнів традиційні зобов’язання Вашингтона перед Альянсом.

Європа очікує на напад РФ

Формальне підписання угоди очікується найближчими тижнями. Водночас британські служби безпеки закликають до посилення оборонної готовності: зростає ризик атак на інфраструктуру - атомні станції, газові термінали, кабелі зв’язку. Розвідка Данії попереджає, що Росія може спробувати розпочати масштабну війну в Європі впродовж найближчих п’яти років, якщо відчує слабкість НАТО.

Особливо турбує активність росіян поблизу кордону з Фінляндією, а також можливі провокації в Естонії, де проживає велика російськомовна громада. Відомо, що Кремль вже накопичує сили на кордоні з Європою.

Європейський комісар з питань оборони Андрюс Кубілюс заявив, що Росія боїться того, що Україна зможе вступити у НАТО. Втім, причина не в тому, що Кремль остерігається антиросійського наступу з боку Заходу. Насправді ж Москва боїться, що Альянс захистити українців під наступного наступу росіян.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube