Чи зможе армія Євросоюза замінити НАТО - думка британського дипломата

Попри заклики окремих європейських політиків до створення альтернативи НАТО, безпековий аналітик Джон Форман переконаний: ЄС не має ані спроможностей, ані необхідності формувати власну оборонну структуру

НАТО - основа безпеки ЄС
Основою європейської безпеки залишається саме НАТО. Фото: Getty Images

Попри нещодавні заклики німецького політика Фрідріха Мерца щодо необхідності створення європейської системи оборони, яка б діяла незалежно від НАТО, експерти вказують на інше. Британський дипломат і фахівець із безпеки Джон Форман наголосив: Європейський Союз неспроможний повністю взяти на себе функції Північноатлантичного альянсу. Форман розкритикував ідею створення спільної армії Євросоюзу, наголосивши, що Туреччина, Велика Британія та Норвегія - головні оборонні гравці Європи - не входять до ЄС, але є ключовими в межах НАТО.

В інтерв’ю LIGA.net він заявив, що Альянс, а не ЄС, є справжнім гарантом безпеки на континенті. І жодна інша організація не зможе повноцінно його замінити.

"Не варто шукати альтернативу НАТО. Кожна структура має свою специфіку і своє місце. ЄС не зможе запропонувати те саме, що Альянс - особливо в умовах зростання загроз", - пояснив Форман.

За його словами, Сполучені Штати не мають наміру виходити з НАТО. Натомість йдеться про прагнення Вашингтона переконати європейців вкладати більше коштів у власну безпеку.

"Американці не відмовляються від Альянсу. Вони просто хочуть, щоб Європа брала на себе більшу частину фінансових і військових зобов’язань", - додав аналітик.

У контексті оборони Європейський Союз, за словами Формана, виглядає радше як "сигнальний пес", у той час як реальну силу й авторитет має саме НАТО.

"Я європеєць і британець, і хоча Велика Британія вже не є членом ЄС, ми, як і Туреччина з Норвегією, залишаємося ключовими гравцями в сфері оборони. Саме ці країни - головні постачальники зброї в Європі. Замість створення паралельних структур, європейцям слід зміцнювати НАТО", - підкреслив дипломат.

Перспектива "ядерного суверенітету" в Європі: позиція Мерца

Коментар Формана пролунав на тлі заяви Фрідріха Мерца - лідера німецького ХДС та одного з претендентів на посаду канцлера. Політик наголосив, що Німеччина більше не може беззастережно покладатися на американську ядерну парасольку, і закликав до переговорів із Великою Британією та Францією щодо потенційного розширення їхньої ядерної підтримки для інших країн ЄС.

Нагадаємо, Франція та Велика Британія є ядерними державами: у першої близько 290 боєголовок, у другої - приблизно 225 ракет Trident. Хоча США і Росія володіють найбільшими ядерними арсеналами у світі, в Європі дедалі гучніше лунають голоси про необхідність мати власні, ближчі до дому, засоби стримування.

Згідно з публікацією The Washington Post, Дональд Трамп намагається скоротити участь США у фінансуванні Альянсу, що викликало серйозне занепокоєння серед союзників. Колишня посол США при НАТО Джуліанна Сміт попереджала, що такі кроки можуть поставити під загрозу саму основу єдності Альянсу.

Як писав Інформатор, НАТО може наближатися до завершення свого існування. Про це попередив колишній верховний головнокомандувач об’єднаними збройними силами Альянсу Джеймс Ставрідіс. За його словами, нині США демонструють нестабільну прихильність до трансатлантичного партнерства.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube