Джонсон наголосив: якщо Захід хоче запобігти новим звірствам РФ, то треба мати довгострокову, надійну та належним чином профінансовану гарантію безпеки для України
Колишній премʼєр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розкритикував "мирний план" Дональда Трампа, про який написали західні ЗМІ. За його словами, російський правитель Володимир Путін без розбору вбиває все більше українців та отримує після цього винагороди. А Україна, зі свого боку, не отримає нічого, окрім того, що буде зобов'язана ділитися своїми ресурсами.
Він зазнчив, що Москва отримає право контролювати суверенну українську територію, право розпоряджатися долею України через заборону членства у НАТО, зняття санкцій, економічне партнерство зі США, можливість відновити свою армію для наступної війни. Водночас він запитав: що ж отримує Київ "після трьох років героїчного опору жорстокій і неспровокованій навалі". Відповідний допис політик поширив у Facebook.
"Яка їх винагорода за жахливі жертви, на які вони пішли - заради, як їм нескінченно говорили, свободи та демократії в усьому світі? Окрім права ділитися своїми природними ресурсами зі Сполученими Штатами, вони нічого не отримують. Що в цій угоді може реально зупинити третє російське вторгнення? Нічого", - підереслив Джонсон.
За його словами, якщо західні партнери хочуть запобігти новим звірствам РФ, то необхідно належним чином профінансовану гарантію безпеки для України. Про це мають подбати Британія, США та інші західні країни.
Одне із джерел The Telegraph повідомило, що перші два пункти плану передбачають негайне припинення вогню та прямі переговори між Києвом і Москвою. За третім пунктом, Україна повинна відмовитись від вступу до НАТО, але матиме змогу приєднатися до ЄС.
Європейські країни можуть розгорнути миротворчі сили, щоб стримати Путіна від повторного вторгнення. Однак, як зазначає The Telegraph, США не гарантують їхню підтримку.
Четвертий пункт плану - офіційне визнання Криму російським. Це суперечить міжнародному праву, згідно з яким "жодна країна не може анексувати територію іншої держави".
Окрім Криму, Росія утримує частини Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Пропозиція фактично дозволяє зберегти контроль над цими регіонами, хоча й без формального визнання.
Запорізьку АЕС, яка наразі перебуває під контролем РФ, планують передати під контроль США. Шостий пункт передбачає угоду про видобуток корисних копалин, що відкриває доступ американським компаніям до українських ресурсів. Сьомий пункт - зняття всіх американських санкцій проти Росії й новий етап співпраці у сфері енергетики.
Тож вибір, який має зробити Зеленський, занадто важкий. Політика не є азартною грою, де можна піти ва-банк, все програти, а потім просто вибачитися. Але справедливість, як відомо, має велику ціну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.