Трейдери замислилися, чи не спровокує це суперечку з рф і постачальниками палива
Болгарія ввела податок на російський природний газ, який транзитується через її територію до ЄС. Зокрема, плата буде становити близько 11 доларів за мегават-годину газу російського походження. Ці дії змусили трейдерів замислитися, чи зможе цей крок спровокувати суперечку з москвою та постачальниками палива на тлі вже й так нестабільного ринку.
Про це повідомляє Bloomberg. Новий законопроект був опублікований у п'ятницю, 13 жовтня і набуває чинності негайно. Видання повідомляє, що податок в розмірі 20 болгарських левів (близько 10,75 долара - Ред.) за мегават-годину російського газу - це близько 20% ціни еталонного європейського газу, що торгується в регіональному центрі Амстердама.
І хоча Болгарія не імпортує газ із росії для власних потреб, це важливий маршрут для трубопроводів, які росія спрямовує до Європи після масштабних скорочень у 2022 році. При цьому майже половина російського газу з трубопроводів надходить до Болгарії з Туреччини через "Турецький потік" для подальших відправлень до Угорщини, Сербії та інших частин Південної Європи.
Цей крок додає нової невизначеності на і без того розбурханий ринок. Останніми днями ціни на газ у Європі зросли, оскільки загрози для газових потоків зростають по всьому світу, включаючи війну Ізраїлю та ХАМАС, потенційні удари по ключових експортних заводах в Австралії та вразливість інфраструктури після нещодавнього витоку в трубопроводі Балтійського моря, де підозрюють диверсію.
Російський ПАТ "Газпром" у 2022 році припинив постачання на внутрішній ринок Болгарії після того, як країна відмовилася платити за паливо в рублях і перейшла на альтернативних постачальників, зокрема Туреччину. Минулого місяця болгарські законодавці схвалили пропозицію про поступове припинення імпорту російської сирої нафти, привівши країну в один ряд з іншими членами Європейського Союзу.
Російський "Газпром" офіційно зізнався у падінні своїх показників з видобутку та експорту у 2022-му році. Газу компанія рф добула на 20% менше, ніж зазвичай, а продати вдалося взагалі на 45% менше. Таким чином, можна оцінити ефективність санкцій проти промисловості країни-агресора.
При цьому Україна навіть в умовах війни продовжує транзит російського газу, сплачуючи за це в доларах і євро. Поки що процес є контрольованим. Але за словами колишнього керівника компанії "Оператор ГТС" Сергія Макогона, Україна має готуватись до припинення транзиту російського газу своєю територією у 2024 році, коли закінчиться контракт із росією.
В Міненерго повідомили, що українська газотранспортна система (ГТС) готова працювати і без транзиту газу рф в умовах так званого нульового транзиту. Також підземні газові сховища (ПСГ) можна використати для зберігання європейського газу. Відповідну технічну оцінку надала міжнародна експертна група за потенційними сценаріями у разі атак ворога на газову інфраструктуру, інших надзвичайних ситуацій та роптової зупинки транзиту російського газу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.