Як пов’язані катастрофа Північного потоку з позовом Нафтогазу до Газпрому

Читать на русском

Це все частини газового шантажу росії

Читать на русском
Як пов’язані катастрофа Північного потоку з позовом Нафтогазу до Газпрому

Це все частини газового шантажу росії

Експерти не виключають, що вибухи на Північних потоках - це справа рук росії. Так вона намагається шантажувати Європу перед початком опалювального сезону. Щоб посилити тиск та звинуватити Україну у тому, що та непевний транзитер, Газпром вигадує абсолютно неприйнятні для України умови прокачки газу через ГТС. Щоб позбутися наклепів та маніпуляцій, Нафтогаз звернувся до міжнародного арбітражу. Враховуючи вдалий досвід позовів до Газпрому, результат розгляду, напевно дуже не сподобається путіну.

Великі бульби у Балтійському морі

26 вересня незадовго до виявлення витоків газу на російських газопроводах у Швеції та Данії зареєстрували два сильні підводні вибухи. Це сталося на російських газопроводах. Міністр оборони Швеції Петер Хульквіст вважає, що саме сейсмічні дані лежать в основі висновку про підозру в диверсії. За його словами, поки що невідомо, хто може стояти за інцидентом. 

27 вересня міністерство оборони Данії опублікувало зображення того, як на поверхні виглядає витік газу в Балтійському морі. Ділянка діаметром один кілометр піниться від газу, що піднімається.

Твіт Міністерства оборони Данії
Твіт Міністерства оборони Данії

Німецька газета Der Spiegel оприлюднила інформацію про те, що ЦРУ вже кілька тижнів попереджала про можливу атаку на газопроводи. І у Німеччині цей інцидент розцінюють як цілеспрямовану атаку.

Компанія Nord Stream AG назвала інциденти одночасно на трьох гілках газопроводу «безпрецедентними». Але винуватців не називають, хоча деякі з європейських політиків натякають. Депутат Європарламенту Радослав Сікорській у своєму твіттері написав: «Дякую, США!» на фоні газової бульбашки.

Твіт депутата Європарламенту Радослава Сікорського

Твіт депутата Європарламенту Радослава Сікорського

Проте в Україні вважають, що «автор» дірок у газогоні добре всім відомий. Ось що про це пише ексдиректорка з роботи зі стейкхолдерами НАК «Нафтогаз України» Олена Осмоловська.

Пост Олени Осмоловської
Пост Олени Осмоловської

Що кажуть про вибухи в Нафтогазі

Офіційно державна компанія «Нафтогаз» поки ніяк не прокоментувала події в Балтійському морі. Проте, колишній очільник компанії Андрій Коболев вважає, що втручання в роботу обох потоків без участі росії є малоймовірним.

«Там всі труби рясно увішані різноманітними системами контролю - якщо десь посеред Балтійського моря риба середнього розміру відкладе екскременти на одну з ниток, десь у Виборгу в режимі реального часу про це буде знати їх реальний оператор - Кремль. Тому, якби це було зовнішнє втручання, Газпром би вже надав докази на користь цієї версії. А вони досі мовчать як ризькі шпроти. Тобто залишається один варіант: ̶ч̶е̶р̶г̶о̶в̶а̶ ̶р̶о̶с̶і̶й̶с̶ь̶к̶а̶ ̶о̶п̶е̶р̶а̶ц̶і̶я̶ ̶ мскалі знову брешуть і шантажують», - написав Коболев.

За словами  інвестиційного банкіра Сергія Фурси, підірвані газопроводи вже не качали газ. У морі вийшов технічний газ із труб. Відомо, що Північний потік-2 так і не запустився через санкції, а Північний потік-1 був зупинений самими росіянами. У рамках шантажу Європи та всього світу.

«Сам факт підриву газопроводів призвів до зростання вартості газу лише на 6%. Коли таке трапляється, завжди дивишся у бік Кремля. Але навіть тут мотивації важко було знайти. Пішли вхід версії про те, що таким чином «Газпром» захищається від майбутніх судових позовів за непоставку газу, - написав Фурса. -  Але все виявилося простіше. І прояснилося менш як за добу, коли ми побачили другу частину марлезонського балету. А саме – заява Газпрому. Компанія народила геніальну сентенцію про те, що раз Нафтогаз подає на Газпром до суду (у черговий раз) то це є проявом недружньої політики і призведе до того, що матінка Росія введе проти Нафтогазу санкції, а отже, Газпром не зможе здійснювати транзит українською трубою».

За таких умов, газ до Європи йтиме лише через вузьку турецьку трубу, якою він надходить ще й Угорщині. «В результаті, ціни зросли вже суттєвіше. І додали за підсумками дня вже 19%, піднявшись із 1700 доларів до 1900 доларів за тисячу кубометрів. Щоправда, на тлі недавнього зниження з 3500 доларів за тисячу кубометрів це вже не так вражаюче», - заявив Сергій Фурса.

Чому Нафтогаз позивається до Газпрому 

Заява Газпрома, про яку говорив Фурса, стосувалася претензій до Нафтогазу, які можуть призвести до санкцій. Суперечка виникла через те, що українська компанія відмовилася приймати російський газ через пункт Сохранівка на окупованій території Луганської області.

Ще в травні Нафтогаз запропонував перевести транзит на точку з’єднання Суджа, яка знаходиться на контрольованій Україною території. Це назвали форс-мажором. Проте, росіяни відмовилися. Тоді «Нафтогаз» звернувся до суду у Цюриху (Швейцарія). 

«Нафтогаз» вимагає від «Газпрому» кошти за транспортування газу територією України, які не були ним сплачені вчасно та в повному обсязі. «Ми змусимо Газпром заплатити. Нафтогаз також оцінює можливість заявлення додаткових вимог. Ми використаємо наш досвід перемог над Газпромом в арбітражі», - заявив голова правління Нафтогазу Юрій Вітренко.   

Зі свого боку «Газпром» попередив: якщо «Нафтогаз і надалі наполягатиме на розгляді суперечки у суді, то росіяни введуть санкції. «На практиці це означатиме заборону для «Газпрому» виконувати перед санкційними особами зобов'язання щодо вчинених угод, включаючи здійснення фінансових операцій», - заявила компанія. Тобто, пригрозили, що повністю зупинять транзит.

Крім того, «Газпром» незадоволений місцем проведення суду. Згідно з договором, газові компанії мають вирішувати суперечки у Цюріху. Але через санкції російський уряд визнав Швейцарію «недружньою» країною. Тому «Газпром» вважає, що там він позбудеться права на справедливий і неупереджений розгляд.

Проте, путін з такими провокаціями запізнився. В Європі зрозуміли, що доведеться пройти зиму без російського газу і запустили програми економії та системно наповнюють газові сховища.  

 Про те, кому була потрібна диверсія на Північному потоці і що буде з українською ГТС, Інформатор писав тут.

Олена Скобцева

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.