Сутички, барикади, постріли, які сталися першого серпня – усе це знову може відновитися першого вересня
Конфлікт між Сербією та Косово починає загострюватися. І з першого вересня знову можуть початися сутички, постріли та зведення барикад між двома країнами, як це було 1 серпня. Адже переговори між лідерами Сербії та Косово – поки не дали результатів.
Саме до першого вересня Сербія та Косово мали вирішити свою головну суперечку. Полягає вона у тому, що влада Косово зобов’язала етнічних сербів, які живуть на її території, перереєструвати свої автомобілі на номери Косова та отримати документи громадян Косова. Зараз у багатьох із них громадянство Сербії. Вони негативно ставляться до відокремлення регіону від Сербії. Тому й досі, наприклад, користуються сербською валютою. Ще з першого серпня влада Косово вирішила, що усі так звані «нейтральні» документи та автомобільні знаки, якими користуються етнічні серби, втрачають чинність. У відповідь на це етнічні серби у Косово почали будувати барикади щонайменше у двох північних містах, що межують із Сербією.
Були повідомлення про сутички із полюцією Косова і навіть про постріли. Етнічних сербів на півночі Косова підтримувала влада Сербії. Президент цієї країни - Александр Вучич, заявив про можливість військового вирішення конфлікту. За його словами, якщо Приштина (тобто влада Косова) "наважиться переслідувати сербів, погано поводитися з сербами, вбивати сербів, Сербія переможе".
Однак в цей же день - першого серпня, конфлікт вдалося тимчасово призупинити. Влада Косова тоді пішла на поступки. Оголосила, що відтермінує на один місяць – до 1 вересня – заборону на в'їзд автомобілів із сербськими номерами та на видані в Сербії документи. Зробила це Приштина на прохання посла США у Косово.
І ось, до першого вересня лишаються лічені дні. І прем’єр-міністр частково визнаного Косова Альбін Курті заявив, що не буде більше відкладати рішення про заборону в’їзду на косовську територію автомобілів із сербськими номерами.
А це означає, що сутички, барикади, постріли, які сталися першого серпня – усе це знову може відновитися першого вересня. Про це Інформатору розповів експерт з питань міжнародної політики Богдан Ференс.
«Заворушення будуть. Сербська громада в Косово – вона достатньо радикальна та активна. Ризик такий однозначно є. Тому, що вирішення цієї ситуації поки не видно», - каже Богдан Ференс.
Протягом останнього місяця вже були кілька раундів переговорів між владою Косова та Сербії. Останній був у п’ятницю. Залучені туди були спецпредставник від Європейського союзу. А також від Державного департаменту США. Та компромісу досягти поки не вдалося. Прем’єр Косово продовжує наполягати – нові правила щодо документів і автомобільних знаків відтерміновувати більш не будуть. Вони запрацюють 1 вересня. Однак він упевнений, що це «буде спокійним, звичайним днем». А якщо станеться ескалація, то «поліція та 3800 миротворців НАТО покладуть їй край». У Косово і справді присутні міжнародні сили під керівництвом НАТО, які відповідають за забезпечення стабільності в регіоні (KFOR). Вони готові втрутитися, якщо стабільність опиниться під загрозою. При цьому Президент Сербії Александр Вучич розкритикував дії НАТО в Косово і пообіцяв «захистити сербів, які живуть на території частково визнаної держави».
"Нам нікуди йти, ми загнані в кут. Ми захистимо наших людей від переслідувань та погромів, якщо НАТО не хоче цього робити", - сказав Вучич.
Вучич так же вкотре звинуватив владу Косово, що вона нібито хоче «прибрати сербський народ зі своєї території».
Протиріч між Сербією та Косово дуже багато. І вони не обмежуються лише реєстрацію номерних знаків та документів етнічних сербів у Косово. Про це Інформатору каже експерт-міжнародник Богдан Ференс.
«І вони вже багато років не вирішуються і періодично виникають кризові ситуації, які можуть дестабілізувати балканський регіон», - каже експерт.
І роздмухати цей конфлікт намагається Росія, розповів Інформатору Богдан Ференс. Адже вона має дуже великий вплив на Балканах. І с особливо у Сербії.
«Там дуже багато агентури, там дуже багато зв’язків на різних рівнях, і на політичному теж. На бізнес-рівні і навіть на рівні транскордонної злочинності. Для Росії пріоритет, щоб черговий конфлікт був на Європейському континенті – на Балканах. Вони будуть смикати за свої мотузки, розпалювати ситуацію» - каже експерт.
При цьому Сербія зараз балансує між ЄС та Росією. З одного боку, вона намагається отримувати фінансування від Європейського союзу і вже багато років є кандидатом на членство в ЄС. З іншого боку, влада Сербії достатньо прихильна до Російської Федерації. І в країні в цілому досить сильні проросійські настрої. Косово ж – розраховує на підтримку США. І сполучені штати намагаються не допустити конфлікту. Заступник держсекретаря США Габріель Ескобара, який брав участь у переговорах Косово та Сербії заявив:
«Є підстава для оптимізму. Я б сказав, що речі, про які ми говоримо зараз, є насправді дрібними проблемами в рамках спільної платформи переговорів. Думаю, нам пора забути наратив, що Косово - це Сербія, і перейти до наративу, що Косово і Сербія - це Європа», - сказав Габріеля Ескобара.
Косово, як і Сербія і справді претендує на членство у ЄС. У в серйозному розпалюванні конфлікту не зацікавлені обидві країни, про це Інформатору каже експерт-міжнародник Богдан Ференс. Однак якщо сутички все ж розпочнуться, це буде вкрай не вигідно Україні.
«Будь-яке розгортання конфлікту поблизу Європи – воно негативно впливає на війну у нас, тому що фокус уваги, ресурси Європейського союзу – вони ж теж обмежені і вони будуть перерозподілятися. Тому ми зацікавлені, щоб там було спокійно», - каже експерт.
Тим часом телеграм-канал «Політика країни» написав, що Сербія вирішила розгорнути біля кордону із Косово системи ППО російського виробництва Панцир-С. Також Сербія, нібито, перекинула в район кордону з Косово не менше 30 танків та 30 одиниць бронетранспортерів та бронеавтомобілів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Максим Урлапов
Головне фото: з відкритих джерел