Бійці Буданова активно протистоять росії в Судані: у WSJ розкрили подробиці операції ГУР

Читать на русском

Вагнерівці натренували місцевих повстанців з метою захоплення влади для видобутку золота, однак втілити свої плани росіянам завадили українські спецпризначенці

Читать на русском
Судан, Буданов, ГУР
Україна допомагає Судану в обмін на зброю

Вагнерівці натренували місцевих повстанців з метою захоплення влади для видобутку золота, однак втілити свої плани росіянам завадили українські спецпризначенці

Спецпризначенці ГУР беруть участь у бойових діях в Судані проти повстанців та військових формувань росії. Таким чином Київ прагне підірвати військові та економічні операції рф за кордоном. Україна погодилась допомогти африканській державі після того, як вона таємно передавала зброю Києву на тлі повномасштабного вторгнення рф у 2022 році.

Військовий правитель Судану Абдель Фаттах аль-Бурхан звернувся по допомогу до президента України Володимира Зеленського. Вже за кілька тижнів українські бійці були там. Про це йдеться у матеріалі Wall Street Journal.

За даними журналістів, минулого літа очільник Судану звернувся до Зеленського, коли опинився в облозі сил повстанців у столиці країни, Хартумі. Водночас повстанці підсилені російськими найманцями з ПВК "Вагнер", які також видобувало золото в країні та використовували його для фінансування війни росії проти України.

"Неможливо подолати росію, просто воюючи на маленькому клаптику землі, як-от лінія фронту в Україні. Якщо вони мають золоті копальні в Судані, ми повинні зробити їх нерентабельними", - заявив виданню 40-річний український офіцер з позивним "Прада", який очолював одну з українських груп у Судані.

В інтерв’ю генерал-лейтенант Кирило Буданов, який очолює ГУР, відмовився коментувати, чи відправляв він війська в Судан, але окреслив обґрунтування відправки українських сил за кордон. За його словами, росія "має підрозділи в різних частинах світу" й іноді "ми намагаємось завдати їм там удару".

Відомо, що перша хвиля українських військ, майже 100 солдатів, переважно з підрозділу ГУР "Тимур", висадилася на чартерному літаку в Судані в середині серпня.  Першою місією українців було допомогти вивести Бурхана з Хартума, де його оточила повстанська група, відома як Сили швидкої підтримки. Але невдовзі після того, як вони прибули, Бурхан поїхав до комплексу за межами столиці, де базувалися українці. За словами суданських чиновників, його охоронці вивезли його з Хартума.

Бурхан подякував українцям за їхні зусилля, а потім попрямував до Порт-Судану, міста на Червоному морі, яке його сили все ще контролювали. Через кілька тижнів він зустрів Зеленського в ірландському аеропорту Шеннон. За даними видання, українські війська забезпечили охорону Бурхана новими автоматами АКМ і глушниками, а потім звернули увагу на те, щоб витіснити підтримуваних "Вагнером" повстанців з Хартума.

30-річний офіцер ГУР з позивним "Кінг", сказав, що його команда опинилася у конфлікті, який значно відрізняється від війни в Україні. Солдати з обох сторін билися в сандаліях і іноді стріляли цілими магазинами, тримаючи гвинтівки над головами, не бачучи, у що стріляють. Значна частина суданської армії не отримувала зарплату з початку бойових дій місяцями тому, що підірвало їх мотивацію. Бійці не носили розпізнавальних знаків, щоб показати, на чиєму вони боці, і дружній вогонь був постійною загрозою.

Також жодна зі сторін не атакувала вночі. Водночас українці, оснащені приладами нічного бачення та дронами, могли виявляти ворога й нищити противника після заходу сонця. У свою чергу "Вагнера" прагне триматися подалі від участі у боях у Судані. За 2,5 місяці в Судані, за словами "Кінга", його команда не помітила жодних військ з росії, хоча вони відстежували телефонні сигнали, що йшли між Хартумом і Санкт-Петербургом.

У листопаді "Прада" прибув з новими військами з підрозділу "Тимура". Його команда захопила в полон одного російського бойовика "Вагнера" і вбила ще двох. Водночас "вагнерівці" тренують місцевих постанців. Те ж саме роблять і українські бійці з провладною армією. "Прада" та його команда повернулися в Україну на початку 2024 року. Жоден українській боєць не постраждав, йдеться у публікації.

"Вплив України в Судані досі відчувається. Останніми тижнями сили Бурхана відновили контроль над значною частиною Омдурмана - це їх перший великий прогрес у конфлікті. Експерти пов’язують успіхи здебільшого завдяки високоточним ударам безпілотників, а також розгортанню елітних підрозділів суданської армії. Київ також нещодавно відправив до Порт-Судан партію пшеничного борошна, яка прибула минулого тижня. (Повстанська армія) зберігає контроль над частинами західного Хартума, а також частинами території на заході та півдні Судану", - пише WSJ.

Ситуація у Судані: що відомо

Бої між армією Судану та Силами швидкого реагування (RSF) спалахнули 15 квітня 2023 року. RSF виступає проти чинного уряду. За даними ООН, понад мільйон людей залишили країну. З червня по району Хартумі Ярмук наносили авіаудари, через вибухи будинки зазнавали руйнувань, гинули люди. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявляв, що Судан знаходиться "на порозі повномасштабної громадянської війни". Також з в'язниці Судану втік колишній диктатор аль-Башир, якого мали судити в Гаазі.

Голова української розвідки Кирило Буданов заявляв, що Україна буде діяти проти своїх ворогів "у будь-якій точці земної кулі". Український уряд офіційно не визнав ані розгортання бойових підрозділів у Судані, ані проведення операцій проти бойовиків ПВК "Вагнера" в цій країні.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

У цьому відео ми звернемося до адвоката Ігоря Фещенка для обговорення законопроєкту про мобілізацію. Розглянемо, чи можливе затримання проєкту через велику кількість правок, а також визначимо, які з них мають потенціал стати частиною законодавства. Приєднуйтеся до перегляду, щоб послухати коментарі експерта та отримати більше відомостей з цієї теми.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.