Більшість українських біженців планують повернутися додому: в опитуванні назвали причини та терміни

60% опитаних українців відчувають особисту безпеку за кордоном, також 65% є спокійними за безпеку своїх дітей

Біженці з України
6% біженців планують повернутися в Україну протягом 2024 року

Більшість українських біженців (64%) збираються повернутися в Україну, бо не змогли адаптуватися до життя в нових країнах. При цьому, точних термінів повернення на Батьківщину вони назвати не можуть. Щодо виїзду з України, то головна причина такого рішення полягає у безпеці.

Про це йдеться в дослідженні Gradus Research. Зазначається, що 64% опитаних українських мігрантів не адаптувалися до життя в країнах тимчасового перебування, тож мають намір повернутися, але не можуть визначитись із термінами.

Фактор адаптації суттєво впливає на намір повернутися назад до України. Найбільше прагнуть повернутися ті мігранти, які працюють віддалено на українські компанії (70%) або є тимчасово непрацевлаштованими (68%).

Опосередковано впливає на адаптацію і пережитий досвід агресивної поведінки з боку громадян країн, які надали тимчасовий прихисток: близько чверті опитаних (23%) зазначили, що стикалися з її проявами. Водночас 60% опитаних відчувають особисту безпеку за кордоном, і дещо більше (65%) є спокійними за безпеку своїх дітей, і для них це стає вагомим стримуючим фактором до повернення.

Що стосується очікуваних термінів повернення в Україну, то переважна більшість респондентів (62%) не готова назвати точні дати. Тільки 6% біженців планують повернутися протягом 2024 року.

Біженці 1

У дослідженні зазначили, що гарантоване стабільне працевлаштування - головний фактор повернутися на Батьківщину для 41% респондентів. Так, для 36% опитаних українських мігрантів важливою є наявність фінансової допомоги в Україні на час повернення, а для 33% - можливість отримання чи облаштування житла в безпечних регіонах України. Близько чверті респондентів (27%) готові емігрувати назад у разі посилення протиповітряної оборони України.

Біженці 2

Втім, основні push-фактори до можливої міграції українців - безпекові. 76% опитаних вказали на загрозу власному життю і здоров’ю чи близьких, а також можлива окупація регіону проживання (72%) і відсутність чи втрата житла (63%).

Після життєво критичних чинників, що можуть стимулювати людей виїжджати, слідує невпевненість щодо майбутнього для своїх дітей (58%). Тож очікувано, що ті респонденти, які мають дітей віком до 18 років (48%), обдумують можливість міграції частіше за тих, хто не має дітей (31%), або мають, але повнолітніх (30%).

Біженці 3

Українці за кордоном

У Чехії з 1 серпня діятимуть нові правила надання гуманітарної допомоги українцям, які перебувають під захистом цієї країни. Уряд збільшує фінансову підтримку для вразливих груп людей. Але отримати безплатне житло стане важче. Профспілки й організації, які працюють з мігрантами, а також омбудсмен критикують такі зміни. Вони бояться зростання бездомності, нелегального працевлаштування та експлуатації серед біженців. Але уряд правила змінювати наразі не збирається. 

Проблеми українські біженці мають й в Британії. Британський Червоний Хрест повідомив, що тисячі українських біженців у Великобританії ризикують залишитися без даху над головою та бути експлуатованими. Зокрема бездомними можуть стати понад 9 000 з приблизно 200 000 сімей, розміщених у Британії. Серед причин  - розрив стосунків з приймаючими сім'ями та утруднений доступ до ринку житла.

Нагадаємо, журналісти назвали топ-10 країн із найкращими виплатами для українських переселенців. Також в МЗС розповіли, що українцям стане простіше отримати документи за кордоном.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube