Кров, кава, соус, губна помада потребують різного підходу
Томатний соус, кава, олія - вочевидь, ваш одяг колись таки був зіпсований складною плямою, як одна з цих. Знання того, як найкраще боротися з конкретними плямами, принаймні дає вам шанс врятувати улюблену футболку тощо. Одним із факторів, який може як виправити, так і зіпсувати ваші зусилля щодо видалення плям, є температура води, яку ви використовуєте, пише IFLScience.
Пляма - це хімічна реакція між барвником і волокнами та оздобленням тканини. Кожна реакція різна, тому вам потрібні різні методи, щоб її усунути. І найперше, що слід зробити, перш ніж братися за будь-яку пляму, це з'ясувати, що означають усі ці символи на етикетці вашого одягу.
Наприклад, деякі тканини не переносять відбілювач, що обмежить ваші ресурси для видалення плям. Саме тому потрібно розуміти, з чим ви маєте справу. Крім того, якщо ваш виріб призначений лише для хімічного чищення, вам варто залишити це професіоналам.
Після прочитання етикетки, розберіться з тим, від чого з'явилася ваша пляма. Її склад буде головним визначальним фактором у тому, чи потрібно використовувати теплу чи холодну воду. Холодна вода краще підходить для більшості плям. Поширені плями, як от плями на основі білка, їжі та напоїв, потребують прання в холодній воді.
До цієї ж категорії також належать плями крові. Американський інститут чищення зазначає, що використання гарячої води може призвести до застигання свіжих плям крові в тканині, що значно ускладнює їхнє видалення. Тому холодна вода - це точно найкращий варіант.
В одному дослідженні 2017 року, присвяченому найкращим циклам прання в пральних машинах для видалення плям з різних тканин, 80% плям крові та кетчупу було видалено з тканин, які пройшли машинний цикл прання лише за температури 20 C. Плями від трави також найкраще видаляються холодною водою.
Винятком із правила холодної води є масляні або жирні плями. Це стосується таких речей, як кава, макіяж та рослинні добрива. Тепла вода може бути корисною, щоб допомогти розщепити речовини, аби їх можна було змити.
Звичайно, однієї лише води може бути недостатньо для видалення стійких плям. Дослідження 2017 року показало, що плями на масляній основі найскладніше видалити, незалежно від умов прання.
Для жирних плям рекомендується попередньо обробляти їх засобом для миття посуду перед пранням. Найголовніше не сушити одяг у сушильній машині, доки ви не переконаєтеся, що пляма зникла. Краще спочатку дати речам висохнути на повітрі, щоб перевірити, чи потрібен другий цикл прання в пральній машині.
Губну помаду рекомендується промокнути - без тертя - медичним спиртом або використовувати засіб для попереднього прання перед звичайним пранням. Діяти потрібно швидко! Негайне промокання ділянки холодною водою може значною мірою врятувати вашу сорочку, тому не залишайте плями застигати.