Більше не фантастика: космос стає ареною для майбутньої війни між великими державами

Читать на русском

Космос став найважливішою сферою ведення бойових дій

Читать на русском
Космос
Космічна технологія робить військові сили в усіх інших областях більш потужними

Космос став найважливішою сферою ведення бойових дій

Війна в космосі більше не є науковою фантастикою. Контроль над космосом став таким же важливим, як і панування на суші, морі та в повітрі. Зокрема, Америка вже посилює зусилля, щоб зберегти перевагу в космосі над своїми опонентами - Китаєм та росією.

Про це пише The Economist. Зазначається, що 28 січня Іран заявив про запуск трьох супутників. Через це країни Заходу занепокоїлися, що їх можуть використати для створення балістичних ракет. Сполучені Штати, зі свого боку, побоюються Китаю, який останнім часом прагне зрівнятися, якщо не перевершити першість США в космосі.

"Космос став нашою найважливішою сферою ведення бойових дій", - заявив адмірал Крістофер Грейді, віцеголова Об’єднаного комітету начальників штабів США.

Американські генерали ретельно досліджують космос. Вони спостерігають за швидким розгортанням супутників та шукають небезпеку.

28 грудня 2023 року американський x37-b піднявся з мису Канаверал, а Китай запустив роботизовані космічні літаки. Обидві місії були секретними. Здатність космічних літаків виконувати тривалі місії, доправляти та захоплювати корисні вантажі, змінювати орбіту та повертатися на Землю для дозаправки робить їх потенційно важливою зброєю, зауважує The Economist.

У жовтні росія запустила "Космос 2570". Він випустив супутник, який потім випустив ще один третій. Для американського командування такі речі виглядають як випробування "машини вбивства", тобто снаряда для знищення супутників.

Незадовго до повномасштабного вторгнення в Україну росія поширила шкідливе програмне забезпечення через частину мережі KA-SAT, яка належить американській фірмі Viasat. Воно відключило супутникові інтернет-модеми близько 50 000 європейських користувачів, серед яких багато українських військових частин. Однак за кілька тижнів українські війська знову були в мережі завдяки великій групі менших широкосмугових супутників Starlink, запущених компанією SpaceX. Російські спроби зламати та глушити супутникові сигнали тривають, і рф попередила, що комерційні системи "можуть стати законною мішенню для помсти".

"Усе це свідчить про те, що космос - це не просто місце для мирних досліджень, а арена для майбутніх бойових дій. Контроль над космосом став таким же важливим, як і панування на суші, морі та в повітрі. Космічна технологія робить військові сили в усіх інших областях більш потужними. Втративши першість у космосі, ви ризикуєте програти війни на Землі", - пише The Economist.

Видання припускає, що у будь-якому майбутньому конфлікті між Америкою та Китаєм, наприклад, супутники будуть необхідними для пошуку та знищення цілей на величезних відстанях Тихого океану. Наразі очевидним є той факт, що Америка посилює свої зусилля, щоб зберегти свою перевагу в космосі.

Генерал Джон Шоу, колишній заступник голови космічного командування, стверджує, що світ увійшов у "третю космічну еру". За його словами, перш за все, ця епоха включає загрози та потенційні конфлікти в космосі.

"Але забудьте про Зоряні війни, гіперкосмічні космічні кораблі та стрімкі променеві гармати. Війна в космосі є частиною земної боротьби", - пише The Economist.

У космосі наступ має перевагу над обороною, стверджує командувач Космічних сил США генерал Ченс Зальцман. Він каже, що сторона, яка завдасть першого удару, може швидко взяти верх.

"У космосі нема за що ховатися. Супутники рухаються по передбачуваних орбітах, і лінії зв'язку з ними відкриті", - пояснив американський генерал.

Видання нагадало, що Договір про космос 1967 року забороняє територіальні претензії на небесні тіла та розміщення ядерної зброї в космосі. Проте в ньому нічого не йдеться про звичайну зброю.

Що відомо про договір про космос

Договір про космічний простір, прийнятий в 1967 році, визначає основні принципи використання космосу. Також відомий як Договір про заборону розташування зброї у космосі, він закріплює мирне використання космічного простору та забороняє розміщення ядерної та іншої масового знищення зброї у космосі.

Договір про космічний простір 1967 року був підписаний багатьма країнами. Серед них великі держави, такі як США, росія, та Китай. Його підписали також інші країни, які визнали важливість мирного використання космосу та обмеження зброї в цьому просторі.

Документ не містить конкретних положень про покарання за порушення його пунктів. Наразі немає загальновідомих випадків, коли конкретна країна відкрито порушувала цей договір. Однак, варто відзначити, що іноді виникають спірні ситуації або обвинувачення у можливих порушеннях, але вони часто вирішуються на дипломатичному рівні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.