Без НАТО та окупованих територій: NYT прогнозує, як буде виглядати мирна угода з Росією

Видання прогнозує, що питання вступу України до ЄС залишиться відкритим

Мирна угода, війна в Україні
NYT прогнозує, як буде виглядати мирна угода з Росією

Протягом останніх днів перемовини щодо ймовірного підписання мирної угоди між РФ та Україною пожвавилися. Підсумок Мюнхенської конференції став своєрідним підґрунтям для потенційного договору, Україна окреслила свої "червоні лінії", тепер залишилось лише торгуватися з Трампом. На фоні цих повідомлень американські ЗМІ аналізують, якою ж може бути мирна угода між Москвою та Києвом, а також й те, чи доб'ється Україна сталих гарантій безпеки, щоб унеможливити повторний напад РФ. Серед ключових складових угоди розглядається як відмова від вступу до НАТО та окупованих територій, аж до надання російській мові статусу офіційної в Україні. 

Одну із версій того, якими можуть бути ключові пункти мирної угоди між Києвом та Москвою, оприлюднило видання NYT. Журналісти акцентують на ізоляції України, в якій опинилася країна на фоні попередніх переговорів США та РФ у Саудівській Аравії, що розпочнуться 18 лютого. До цих перемовин не залучені представники з Європи навіть попри те, що ЄС передав Києві допомогу на рекордні $ 140 мільярдів. Напередодні старту перемовин президент Трамп заявив, що "ймовірно" матиме зустріч із російським правителем у Саудівській Аравії. 

Україна наполягає на збереженні своїх міжнародно визнаних кордонів без жодних змін. Росія ж заявляє права не лише на близько 20% української території, яку наразі контролює, але й на інші частини чотирьох областей, що перебувають під частковою її окупацією. Як можливий варіант компромісу розглядається замороження конфліктуРосія утримує захоплені території, припиняючи подальші бойові дії, тоді як Україна та Захід офіційно не визнають анексії.

У межах угоди також може бути закладено положення про мирне врегулювання територіальних суперечок у майбутньому, наприклад, через 10–15 років.

Для України вступ до НАТО є стратегічно важливим для гарантування безпеки, тоді як Росія сприймає це як загрозу. Адміністрація Трампа вже дала зрозуміти, що очікує поступок на користь Росії у цьому питанні. Водночас збереження можливості приєднання України до ЄС може розглядатися як компромісний варіант.

Оскільки Україна не є членом НАТО — президент Зеленський запропонував розмістити 200 тис. іноземних військових для гарантування дотримання режиму припинення вогню. Втім, аналітики сумніваються, що Захід зможе виділити таку значну кількість військ. Як компромісний варіант розглядається розгортання обмеженого міжнародного контингенту чисельністю 7500 осіб, сформованого з представників країн, які влаштовують як Україну, так і Росію.

Стабільність миру залежатиме від умов угоди про припинення вогню. Важливими факторами є визначення лінії розмежування, створення буферної зони між сторонами та запровадження механізмів контролю за дотриманням режиму тиші.

Путін заявляє, що його війна стосується не лише України, а й перегляду архітектури безпеки в Європі. Росія може висувати вимоги, що виходять за межі українського питання, зокрема щодо зупинки розширення НАТО на схід та виведення військ із певних регіонів Європи. Водночас союзники США можуть наполягати, що такий відступ НАТО лише підвищить ризик російського вторгнення в країни, як-от Польща.

Під час мирних переговорів у 2022 році російська сторона наполягала на наданні російській мові статусу офіційної в Україні та забороні найменування місць на честь українських борців за незалежність. Імовірно, ці питання знову стануть предметом обговорення.

Переговори у Саудівській Аравії

У Саудівській Аравії відбудуться переговори представників США з представниками РФ. Орієнтовна дата їх початку - 18 лютого. Ці перемовини наразі відбуваються без прямої участі у них України та Європи, але делегація з Києва днем раніше вже прибула до країни — попередньо для підготовки майбутнього візиту президента України Володимира Зеленського. Переговори США з РФ у Саудівській Аравії — попередні. Вашингтон спершу проведе зустрічі окремо, а потім спільно. Саудівська Аравія стане не лише майданчиком для обговорення прийдешнього миру в Україні, але й посередником цих перемовин.

У Кремлі визначились зі складом делегації, яка поїде на переговори США та РФ у Саудівській Аравії. Представники Росії вже вилітають до країни. Відомо, що ключовими делегатами стали міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров та помічник президента РФ у міжнародних справах Юрій Ушаков.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube