При цьому Зеленський наполягає, що жодних рішень про Україну без її участі бути не може
США готують нову ініціативу щодо мирних переговорів між Росією та Україною, залучивши до процесу Саудівську Аравію. Адміністрація Дональда Трампа планує спершу почати окремі переговори з Москвою та Києвом, а потім організувати спільну зустріч. Водночас Україна поки що не отримала офіційного запрошення до цих переговорів. Президент Володимир Зеленський наполягає: жодних рішень про Україну без її участі бути не може. Тим часом у США не виключають сценарію, за якого Україна поступиться частиною територій в обмін на завершення війни.
Детальніше про формат переговорів між США, Україною та РФ дізналися у виданні NBC News. Повідомляється, що державний секретар США Марко Рубіо, радник з національної безпеки Майк Вольц і спеціальний посланник на Близькому Сході Стів Віткофф планують відвідати Саудівську Аравію, щоб розпочати переговори щодо миру між Росією та Україною. Віткофф заявив у програмі Sunday Morning Futures на Fox News, що вирушає до Саудівської Аравії разом із Вальцем у неділю ввечері.
Президент Дональд Трамп повідомив, що в середу провів телефонні переговори з правителем Росії Володимиром Путіним та президентом України Володимиром Зеленським щодо початку мирних перемовин.
"Ми погодилися працювати разом у тісній співпраці, включно з візитами до країн одне одного. Також ми домовилися про негайний старт переговорів між нашими командами", – написав Трамп у середу на Truth Social після розмови.
Високопосадовці адміністрації Трампа, зокрема віцепрезидент Джей Ді Венс, Марко Рубіо та спеціальний посланник США в Україні Кіт Келлог, цими вихідними брали участь у Мюнхенській конференції з безпеки, де війна в Україні залишалася ключовою темою обговорень. Рубіо в суботу у телефонному режимі обговорив ситуацію в Україні з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Згідно з повідомленнями обох країн, серед іншого вони торкнулися теми війни.
Під час свого виступу на конференції в суботу Зеленський наголосив, що Україна має брати участь у будь-яких переговорах про припинення війни.
"Україна ніколи не прийме угод, укладених за нашими спинами. Жодних рішень про Україну без України, жодних рішень про Європу без Європи", – заявив президент.
Рубіо також заявив у програмі Face the Nation на CBS News, що "Європейці мають брати участь у переговорах про завершення війни в Україні."
"Якщо це будуть справжні переговори – а ми ще не на тому етапі – Україна має брати участь, адже саме її було атаковано. Так само й європейці, оскільки вони запровадили санкції проти Путіна і Росії та відіграють значну роль у цій війні", – додав він.
Під час панельної дискусії на конференції Келлог зазначив, що Україна "звісно, буде за столом переговорів." Водночас, коли його запитали, чи європейці матимуть свою роль у переговорах, він відповів "ні."
"За столом будуть дві основні сторони конфлікту, а також, можливо, один посередник," – пояснив Келлог, натякаючи, що переговорами керуватимуть США, Росія та Україна.
Помічник президента Зеленського Михайло Подоляк заявив у суботу ввечері, що Україну ще не запросили до мирних переговорів між США та Росією в Саудівській Аравії.
"Небезпечно спілкуватися з ворогами, перш ніж обговорити позицію з союзниками.Позиція України незмінна: перед будь-якими переговорами з Путіним має бути спільна позиція України, США та Європи", – додав він.
Два американські посадовці підтвердили NBC News, що Україна не отримала запрошення на переговори в Саудівській Аравії. Вони пояснили, що план передбачає спочатку двосторонню зустріч США з Росією, потім – з Україною, а вже після цього – спільні переговори.
"Таким чином ми працюємо з обома сторонами з рівною вагою," – заявив один із чиновників. "Ми хочемо зупинити кровопролиття та наблизитися до стійкого миру."
Келлог у Мюнхені захистив ідею переговорів із Путіним, заявивши: "Подобається це комусь чи ні, але з противниками потрібно говорити".
Келлог також підкреслив, що Захід має активніше запроваджувати санкції проти Росії, а майбутні переговори можуть включати обговорення поступок Москви, таких як втрата окупованих територій або обмеження доходів Кремля від нафти.
Однак деякі представники адміністрації Трампа останніми днями уникали розмов про конкретні поступки з боку Росії перед переговорами.
Коли у четвер Трампа запитали, що Росія має віддати для укладення мирної угоди, він відповів, що "ще зарано говорити".
"Можливо, Росія погодиться на значні поступки, а можливо – ні. Це залежить від подальшого розвитку подій," – заявив Трамп на пресконференції з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді.
Міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що Вашингтон, імовірно, підтримає мирну угоду, за якою Україна поступиться частиною територій, які Кремль уже окупував.
"Ми, як і ви, прагнемо суверенної та процвітаючої України. Але ми повинні визнати, що повернення до кордонів 2014 року – нереалістична мета", – заявив він у середу під час візиту до штаб-квартири НАТО в Брюсселі.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що російський правитель Володимир Путін прагне мирних переговорів не для завершення війни, а для отримання перепочинку. Припинення вогню дозволило б Росії перегрупувати війська та підготуватися до нових атак. Крім того, Кремль міг би використати перемир’я для часткового зняття санкцій.
Президент також додав, що не зніме членство України в НАТО зі столу переговорів. Це головна гарантія того, що Росія не нападе у майбутньому.