Берлін боїться, що передача Україні активів РФ спровокує нові позови за злочини нацистів

Читать на русском

Німеччина стала одним з найрішучіших супротивників передачі заморожених коштів країни-агресора, оскільки боїться створити прецедент, що може призвести до вилучення її майна на користь постраждалих у Другій світовій

Читать на русском
Російські активи
Понад 300 мільярдів доларів російського Центробанку заморожені в ЄС

Німеччина стала одним з найрішучіших супротивників передачі заморожених коштів країни-агресора, оскільки боїться створити прецедент, що може призвести до вилучення її майна на користь постраждалих у Другій світовій

Німецькі політики категорично не сприймають ідею вилучити частину з майже 300 мільярдів доларів активів Центробанку Кремля заморожених у банках Європи. Берлін остерігається, що це стане прецедентом, який дасть можливість передати активи ФРН країнам, які постраждали під час Другої світової. Німеччина остерігається спровокувати судові позови, адже останнім часом з’явилися нові вимоги продовжити виплати.

Як повідомляє The Wall Street Journal, Німеччина впродовж десятиліть виплачувала репарації країнам-союзникам та державам колишнього СРСР. Понад 90 мільярдів доларів надійшло родинам жертв Голокосту, та тим, хто його пережив. Але останнім часом вимоги нових репарацій поновилися: у 2019 році Греція звернулася з вимогою виплати їй понад 300 мільярдів доларів, а у 2022 році про компенсації в розмірі 1,3 трильйона доларів заговорила Польща. В Італії суди, які розглядали справу жертв Другої світової, спробували конфіскувати державні активи Німеччини, зокрема нерухомість німецьких освітніх та наукових установ.

"Берлін стверджує, що міжнародне право забороняє приватним особам подавати позови проти держав в іноземних судах і що державні активи захищені від конфіскації. Але берлінські чиновники заявляють, що порушення цього принципу у випадку з Росією підірве давню правову позицію Німеччини", — повідомляє WSJ.

Втім опоненти стверджують, якщо конфіскацію застосують, то прецедент не створиться. Йтиметься про недавнє порушення міжнародного права, а не про злочини 80-річної давнини, зазначає видання.

Частина німецьких політиків вважає, що російські активи можна використати як важіль у потенційних переговорах. Деякі експерти також вважають, що спротив ідеї конфіскації пояснюється спробою захистити 272 німецькі компанії, які продовжують працювати у РФ: Москва погрожувала арештувати їхнє майно у відповідь.

Доля арештованих активів РФ

Серед законів, які прийняла Палата представників США разом з пакетом допомоги союзникам, був законопроєкт, який дозволяє конфіскацію російських активів. У Сполучених Штатах у такий спосіб можна буде залучити приблизно 8 мільярдів доларів, що відносно небагато, але рішення створює прецедент для решти західних країн.

Російська Федерація має активів на понад 300 мільярдів доларів, які розміщені у ЄС. Вони заморожені, а дискусія щодо їхньої можливої передачі Києву триває. Міністр юстиції України Денис Малюська стверджує, що існує три варіанти використання заморожених активів країни-агресора: повна конфіскація, вилучення доходів під певну позику та поточне відрахування доходів. Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель вважає, що ЄС має право вилучати дохід від заморожених російських активів у ЄС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.