У Сполучених Штатах триває скандал навколо неналежного збереження секретних документів президентом Джо Байденом.
Якщо буде доведено, що є склад злочину, це може вплинути на позиції Байдена, як кандидата на чергових президентських виборах. Ситуація може скластися на користь Трампа, якого звинувачують у подібному злочині.
У приватному будинку президента США Джо Байдена команда його юристів виявила п’ять сторінок документів із позначкою «таємно», їх негайно передали міністерству юстиції, повідомляє CNN. Ці папери стали доповненням до документів, які було виявлено в листопаді 2022 року в Центрі дипломатії та глобальної взаємодії США.
Згідно із законодавством США, таке зберігання документів є неприпустимим, тому, якщо вину Байдена буде доведено, йому загрожують серйозні проблеми. Важливо, що Джо Байден користувався зазначеним приміщенням у Вашингтоні в період із 2017 по 2020 роки, коли вже не працював в адміністрації.
CNN повідомляє, що виявлення в листопаді десяток секретних документів часів віцепрезидентства Байдена викликало занепокоєння його адвокатів та радників. Там містилися матеріали розвідки США та доповідні записки про Україну, Іран і Велику Британію.Тому команда розпочала пошук документів із позначкою «таємно» в інших місцях, де вони потенційно можуть зберігатися.
2 листопада адвокати Байдена знайшли близько десяти секретних документів часів його віцепрезидентства в будівлі Центру дипломатії та глобальної взаємодії США. Про це, як того вимагає закон, юристи повідомили Національний архів США, де мають зберігатися всі подібні папери. Національний архів повідомив про випадок у Міністерство юстиції США. Тому, пише Dolche Welle американський Мінюст розпочав перевірку того, як засекречені документи потрапили в будівлю аналітичного центру.
Міністр юстиції США Меррік Гарленд 12 січня призначив Роберта Гура спецпрокурором для розслідування справи про неналежне зберігання американським президентом секретних документів. Гур має з’ясувати, чи порушив Байденом і його команда відповідні закони та приписи.
Сам Байден заявив, що не знав про ці документи й здивований тим, як вони потрапили до непризначених для зберігання місць. А його команда стверджує, що документи було виявлено в зачиненій шафі, тобто, не були в легкодоступному місці, пише Guardian. На пресконференції в Мексиці у вівторок Байден сказав, що сприйняв секретні документи «серйозно», і його команда діяла належним чином, швидко передавши документи, куди належить.
«Вони зробили те, що повинні були зробити. Одразу зателефонували в архів», — заявив він.
Важливо, що головного конкурента Байдена експрезидента Дональда Трампа теж звинувачують у зберіганні секретних державних документів у своїх приватних будівлях та складах фірм, зокрема в приватній резиденції Мар-а-Лаго.
Скандал небезпечний для Байдена не лише в перспективі кримінального переслідування — він може означати суттєву втрату громадської підтримки. Республіканці вхопилися за новину, аби дискредитувати демократів у політичній боротьбі.
Конгресмен Джим Джордан, голова юридичного комітету Палати представників, заявив, що американська громадськість повинна була раніше дізнатися про виявлення секретних документів Байдена.
«Вони знали про це за тиждень до виборів, можливо, тому американський народ повинен був це знати. Вони точно знали про рейд на Мар-а-Лаго за 91 день до цих виборів, але було б добре, якби 2 листопада країна дізналася, що в Центрі Байдена є секретні документи», — заявив Джордан.
Один із лідерів республіканців Майк Пенс, який обіймав посаду віцепрезидента США за Трампа, звинуватив уряд Джо Байдена в застосуванні подвійних стандартів. Юристи Трампа вважає, що їм стане в пригоді історія із секретними документи, виявленими на зберіганні в Байдена, після того, як він перестав бути держчиновником.
Але існує різкий контраст між ситуацією з Байденом та Трампом, який, до слова, опирався передачі документів, якими він володів. Масштаби зловживань значно більші — у резиденції Трампа виявили понад 300 секретних документів, частина з них, ймовірно, стосувалася ядерної зброї. Були також порожні папки з грифом «цілком таємно», що вселяє підозру в знищенні їх вмісту, а це окрема стаття. Якщо в ході розгляду справи буде доведено вину експрезидента, то кожне з трьох обвинувачень, які фігурують в ордені на обшук, передбачає ув’язнення на строк від трьох до 20 років.
Крім того, особа, визнана винною в приховуванні конфіденційних документів не має права обіймати державну посаду в США, пише Washington Post. Це ставить під сумнів можливість обох кандидатів брати участь у президентських перегонах.
Водночас є думка, що притягнення до кримінальної відповідальності не є перепоною для балотування на посаду президента. Річ у тім, що Конституцією визначено, що президентом Сполучених Штатів має бути особа старше 35 років, вона повинна мати громадянство від народження та впродовж останніх 14 років проживати на території США й немає жодних інших обмежень, у тому числі й щодо кримінального переслідування.
Ми також писали, що ультраправі республіканці, яких асоціюють із Трампом, отримали значні переваги в Конгресі, шантажуючи свого колегу Кевіна Маккарті. Інформатор повідомляв, що Кевін Маккарті став спікером Палати представників США з 15 рекордної спроби. А ще ми розповідали, як результати виборів у США вплинуть на підтримку України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.