Після двох днів засідання та шести раундів голосувань, лідер республіканців Кевін Маккарті так і не зумів отримати необхідну кількість голосів, щоб стати спікером Конгресу.
Він намагається залучитися підтримкою ультраправих членів своєї партії, але ті висувають чимраз радикальніші вимоги. Криза, яка виникла демонструє розкол в середині республіканців і потенційно може означати збільшення впливу трампістів.
Після виснажливих переговорів із двадцятьма представниками ультраправого крила Республіканської партії, опозиційних до нього, головний претендент на крісло спікера Конгресу Кевін Маккарті так і не зумів заручитися підтримкою достатньої кількості голосів, передає Washington Post. Голосування триває вже два дні — востаннє щось подібне було сотню років тому.
Для того, аби отримати омріяне місце Маккарті бракує трьох голосів. Він пішов на низку непопулярних рішень, які підсилюють вплив групи конгресменів з «Кокусу свободи», а проте так і не зумів здобути необхідні 218 голосів. Вони вже шість разів голосувала проти однопартійця Маккарті, бо вважають, що він повинен надати їм більше прав. За результатами останнього голосування, ситуація з кандидатами виглядає так:
Щодо Джеффріса, то він не зможе отримати більшості, оскільки республіканці не голосуватимуть за нього. Водночас демократи теж заявили, що не голосуватимуть за республіканця. Проте показово, що республіканка українського походження Вікторія Спарц проголосувала як «присутня». Це знизило кількість необхідних голосів, для того, щоб Маккарті чи Джеферсон отримав крісло до 217, але водночас посилило вплив групи 20 трампістів. Пізніше вона пояснила, що проголосувала так, аби продемонструвати партії необхідність компромісу. Показово, що, навіть, адресоване до них звернення самого Дональда Трампа з проханням підтримати Кевін Маккарті не вплинуло на рішення групи шантажувати претендента на спікерське місце.
«Навіть, коли мій улюблений президент подзвонив нам і сказав, що ми повинні припинити це, я думаю, що це насправді потрібно змінити. Президент повинен сказати Кевіну Маккарті, що «сер, у вас немає голосів і час відкликатися», — сказала конгресменка Лорен Боберт.
Після перемоги на проміжних виборах перевага республіканців виявилася незначною — 222 проти 212. За такого розкладу різко зріс вплив групи ультраправих політиків, яких пов’язують з експрезидентом Трампом. Вони отримали «золотий голос». Будучи частиною Республіканської партії, вони відмовляються підтримувати кандидатуру Маккарті на посаду спікера, доки не буде виконано їхні вимоги, пише New Yourk Times.
Вони наполягають на збалансованому федеральному бюджеті — такому, який би не допускав жодних дефіцитних витрат. Група також прагне серйозно зміцнити кордон США з Мексикою та ліквідувати Службу внутрішніх доходів, позбувшись федеральних податків на прибуток і замінивши їх податком на споживання.
А ще вони вимагають права поставити на розгляд парламенту питання про відставку спікера, якщо про це попросить хоча б один конгресмен, що дозволить постійно контролювати спікера. Крім того, хочуть більшого контролю над ключовими комітетами парламенту, такими як регламентний, через який повинен пройти будь-який законопроєкт, перш ніж за його проголосують. Хочуть також, аби Маккарті став на їхню сторону в низці інших питань, у тому числі й тих, що стосуються внутрішньопартійного життя, передає Wall Street Journal.
Через те, що спікера нижньої палати не призначено, не можна привести до присяги конгресменів і ухвалити регламент, пише Washington Post. Республіканець Браян Фіцпатрік попередив, що це переростає в проблему національної безпеки, оскільки конгресмени, які раніше були членами Комітету з розвідки, не можуть повернутися до виконання своїх обов’язків, доки спікер їх не затвердить.
Демократи заявили, що боротьба за владу всередині республіканців демонструє те «жалюгідне» становище, в якому опинилася партія, яку роздирає боротьба за владу. Вони зазначили, що із цим терміново потрібно покінчити, адже така ситуація неприпустима. З огляду на національну безпеку, будь-яка кандидатура є кращою, аніж ніяка. Помірковані республіканці не задоволені таким зростанням впливу трампістів.
«Провал Маккарті — це те, що відбувається, коли ви йдете на компроміс із «законодавчими терористами» — написав поміркований ексконгресмен-республіканець Адам Кінзінгер.
Через зростання впливу групи радикально налаштованих республіканців під загрозою постає оперативне ухвалення законів. Тим більше від цього залежить фінансування всіляких видатків. У тому числі й допомоги Україні.
Республіканці в конгресі розділені щодо надання підтримки Україні: приблизно 70 конгресменів підтримують її, 45 — «Кокус свободи» — виступають категорично проти, а решта — близько сотні — не мають чіткої позиції та голосуватимуть залежно від настроїв електорату. За даними Wall Street Journal, 48 % прихильників Республіканської партії виступають проти такої допомоги, тому ізоляціоністи в такому разі зможуть блокувати проходження важливих для України рішень. Підсилення ролі «Кокусу свободи» в комітетах означає, що вони можуть блокувати або затягувати законопроєкти на користь Україні.
Водночас добре те, що група крайніх республіканців не вимагає іншого, потенційно ще більш небезпечного рішення — введення «правила більшості з більшості». Це правило передбачає, що перед тим, як законопроєкт потрапить до розгляду Конгресу, за нього повинно проголосувати більшість республіканців.
Варто нагадати, що Маккарті загравав з ультраправими виборцями республіканців перед проміжними виборами. Зокрема він заявляв, що республіканці не виписуватимуть Україні «чистий бланк». Щоправда, потім пояснив, що йдеться про контроль за виділенням допомоги. Раніше ми писали, що Маккарті погодився на частину вимог ультраправих.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.