Батогом і пряником: ЗМІ розкрили план ЄС щодо "приборкання" Трампа у разі його перемоги на виборах

Європа хоче обговорити, які американські товари ЄС міг би закуповувати у великих кількостях

Дональд Трамп, Урсула фон дер Ляйєн
У Євросоюзі побоюються, що Трамп розбалансує торгівлю між США та Європою та вже готові до переговорів

Брюссель розробляє двоетапну торговельну стратегію для боротьби з Дональдом Трампом. Йому запропонують швидку угоду, якщо він виграє вибори та вдруге стане хазяїном Білого дому, і цілеспрямовані заходи у відповідь, якщо республіканець введе каральні мита, невигідні Євросоюзу. Чиновники ЄС вважають підхід "пряника і батога" найкращою відповіддю на обіцянку Трампа запровадити мінімальні тарифи в розмірі 10%, що може скоротити експорт ЄС приблизно на 150 мільярдів євро на рік.

Деталі стратегії ЄС щодо Трампа стали відомі Financial Times. Видання пише 28 липня, що учасники переговорів планують звернутися до команди Трампа після перемоги на виборах, але до вступу на посаду.

Під час ціх консультацій Європа хоче обговорити, які американські товари ЄС міг би закуповувати у великих кількостях. Якщо переговори про поліпшення торгівлі не матимуть успіху і Трамп запровадить вищі тарифи, торговий департамент Єврокомісії складає списки імпортних товарів, які обкладуть митами в розмірі 50% і більше.

Валдіс Домбровскіс, комісар ЄС з торгівлі, сказав, що він сподівається, що обидві сторони зможуть уникнути повторення "конфронтації" минулих років. Він закликав до "спільного підходу" і заявив, що Брюссель відкритий для "цільових угод" щодо скорочення дефіциту в торгівлі товарами на суму 156 мільярдів євро.

Ще один високопосадовець ЄС на умовах анонімності заявив FT, що Європа має показати, що "ми партнер для США, а не проблема". Тому ЄС шукатимемо угоди, але готов захищати себе, якщо до цього дійде, "і не буде керуватися страхом".

Дефіцит торгового балансу США за президента Джо Байдена залишається стабільним і у 2025 році сягне 156 мільярдів євро. Чиновники ЄС попереджають, що істотно збільшити експорт зі США складно, оскільки він менш цінний, ніж експорт з ЄС. Домінують сировинні товари, тоді як основними статтями експорту ЄС є фармацевтика, авто, дорогі харчові продукти та напої, як-от шампанське.

Ян Хатціус, головний економіст Goldman Sachs, нещодавно передбачив, що тарифна війна завдасть більшої шкоди ЄС, ніж США. Вона обійдеться в 1% ВВП ЄС порівняно з 0,5% ВВП США. Однак вона також збільшить інфляцію в США на 1,1% порівняно з 0,1% в ЄС.

Політика Трампа під час його першого терміну

Перший термін Трампа з 2017 по 2021 рік був болючим для ЄС, нагадує FT. Після того як 2018 року Трамп запровадив тарифи на 6,4 мільярда євро на імпорт сталі та алюмінію з ЄС та інших країн з міркувань нацбезпеки, Євросоюз відповів ребалансувальними тарифами на суму 2,8 мільярда євро. Розробляючи ці заходи, Брюссель вважав за краще піти на поводу в основних виборців Трампа, ввівши масштабні мита на віскі, мотоцикли Harley-Davidson і моторні човни.

Під час першого терміну Трампа Брюссель уклав угоду щодо лобстерів - основного продукту штату Мен, який Трамп сподівався виграти в президентських перегонах 2020 року. Експорт страждав через угоду про вільну торгівлю між ЄС і Канадою, яка знизила ціни на канадських молюсків.

Відповідно до правил глобальної торгівлі ЄС знизив тарифи на імпорт живих і заморожених омарів зі США, а також усіх інших країн, які не уклали торговельну угоду. У відповідь США вдвічі знизили тарифи на низку товарів, включно з кришталем і запальничками. Далі пішли угоди щодо яловичини та сої, щоб заспокоїти виборців Трампа на Середньому Заході. Проте щорічний дефіцит торгового балансу США збільшився до 152 мільярдів євро у 2020 році зі 114 мільярдів євро у 2016 році, коли Трамп переміг на виборах.

Чи буде Трамп взагалі президентом?

Попри те, що колишній президент США Дональд Трамп все ще залишається лідером президентських перегонів, його позиції похитнулися. Перевага над віцепрезидентом Камалою Гарріс становить два проценти.

Це означає, що ситуація у будь-який момент може повернутися не на його користь. Заміна Джо Байдена на Гарріс пожвавила перегони, і тепер замість передбачуваної перемоги республіканців у кампанію повернулася інтрига. Гарріс ще не показала себе, і низка експертів вважає, що нова кандидатка може переломити ситуацію на користь демократів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube