Азербайджанський власник Vodafone Україна хоче приватизувати компанію з видобутку титану в Україні

АТ ОГХК — найбільше в Україні підприємство з видобування та збагачення концентратів титанових руд. До складу компанії входять Вільногірський гірничо-металургійний комбінат в Дніпропетровській області та Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат в Житомирській області

Обʼєднана гірничо-хімічна компанія
Обʼєднана гірничо-хімічна компанія

Компанія "Цемін Україна", яка належить азербайджанському бізнесмену Насібу Хасанову, стала єдиним учасником аукціону з приватизації АТ "Обʼєднана гірничо-хімічна компанія". Про це 9 жовтня повідомляється в системі Prozorro.Продажі. Хасанов – власник холдингу NEQSOL, куди входить, зокрема, Vodafone Україна

Стартова вартість ОГХК становила 3,90 млрд грн, а Цемін Україна запропонувала 3,94 млрд грн. Як пише LIGA.net, регіональний директор NEQSOL Володимир Лавренчук в коментарі виданню сказав, що холдинг чекає на завершення процесу приватизації та оголошення офіційних результатів відповідно до чинних процедур. 

Відповідно до порядку проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів великої приватизації, у випадку подання менше ніж двох заяв про участь в торгах, орган приватизації повинен протягом п'яти робочих днів з дня формування протоколу ухвалити та опублікувати рішення – продається актив чи ні. За словами Лавренчука, NEQSOL розглядає ОГХК як стратегічну інвестицію.

"NEQSOL Holding зробив цей крок як потенційний стратегічний інвестор, який у разі визнання переможцем планує разом із виконанням усіх приватизаційних зобов'язань, що охоплюють соціальні, екологічні та технічні аспекти, реалізувати плани з модернізації, розроблення нових продуктів із використанням глибокої переробки сировини та розширення на глобальних ринках", - прокоментував заявку регіональний директор Володимир Лавренчук.

До війни "Цемін Україна" з групи NEQSOL Holding повідомило про намір придбати 100%-вий пакет акцій ПрАТ "Івано-Франківськцемент" і навіть отримало дозвіл Антимонопольного комітету на купівлю, однак через війну відмовилося від угоди. 

АТ "ОГХК" — найбільше в Україні підприємство з видобування та збагачення концентратів титанових руд. До складу компанії входять Вільногірський гірничо-металургійний комбінат в Дніпропетровській області та Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат в Житомирській області. Восени минулого року "ОГХК" відновила відвантаження ільменітового концентрату на європейський ринок.

Vodafone Україна: від росіян до азербайджанців 

Найдавніша компанія (тоді називалася ЗАТ “Український мобільний зв’язок”, зараз — ПрАТ “ВФ Україна”) мобільного зв’язку України працювала під брендом UMC у 1992-2007 роках. Вона була заснована компаніями “Укртелеком” (51% акцій), TDC Tele Danmark (Данія, 16,3%), Royal KPN N.V. (Нідерланди, 16,3%), Deutsche Telekom (Німеччина, 16,3%). 1 липня 1993 року перший дзвінок здійснив Президент України Леонід Кравчук, зателефонувавши послу України в Німеччині Івану Піскову. У 1995 році 1G зв’язок вже був у 12 обласних центрах, а абонентів було 14 тисяч осіб. На початку 2002 року користувачами UMC вже був 1 млн українців.

У 2003 році російська компанія “Мобільні телесистеми” (МТС) викупила 100% акцій українського мобільного оператора. Ця структура контролювалася російським мільярдером Володимиром Євтушенковим. На ринок виходить новий бренд Jeans, який працює під крилом UMC. З 2007 року бренд UMC в Україні змінюється на МТС. З 2018 року росіяни змінили бренд МТС в Україні на бренд британського оператора Vodafone за франшизою (і впровадили окремі стандарти та технології британської компанії), при цьому росіяни залишалися власниками українського оператора. Британська компанія отримує десь 2-3% від виручки за користування брендом. Що цікаво, на тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини росіяни тоді не “націоналізували” лише МТС (на відміну від інших українських операторів).

У 2019 році росіяни продали колишній український UMC азербайджанській компанії Bakcell за 734 млн дол. Наразі 99,9% акцій ПрАТ “ВФ Україна” належить українській компанії ТОВ “Телко Солюшнз енд Інвестментс” (у стані ліквідації). А цією компанією через нідерландську Telco Investments B.V. володіє громадянин Азербайджану Насіб Хасанов — власник групи компаній NEQSOL Holding. Як стверджують журналісти, він близький до президента Азербайджану Ільхама Алієва. Про інших власників холдингу нічого невідомо. Станом на сьогодні оператор Vodafone Україна має понад 18,4 млн клієнтів. За 2022 рік “Водафон Україна” заробив 1,1 млрд грн. Також “Водафону Україна” належать інтернет-провайдери “Фрінет” (O3) та Vega Telecom (ПрАТ “Фарлеп-Інвест”).

Підпишіться на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube