Пропозиція президента США передбачала отримання 50% від продажу ліцензій та інших надходжень від видобутку корисних копалин, що суперечило б українському законодавству
США та Україна активізували переговори, щоб подолати розбіжності та укласти угоду щодо корисних копалин. Участь у перемовинах взяв спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог. Америка продовжуватиме наполягати на підписанні документа.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерело. Зазначається, що українські чиновники обговорюють питання видобутку корисних копалин зі спеціальним посланником США Кітом Келлоггом під час його візиту до Києва. За словами співрозмовника, в ідеалі угоду про видобуток корисних копалин варто було б підписати в присутності президентів США та України.
Президент України Володимир Зеленський, який зустрівся з Келлоггом напередодні, наполягав на зустрічі з президентом США Дональдом Трампом до того, як американський лідер зустрінеться з російським правителем Володимиром Путіним. Однак команда Зеленського відкинула початковий проєкт угоди з США, представлений минулого тижня в Києві міністром фінансів Трампа Скоттом Бессентом, який надавав би США доступ до критично важливих корисних копалин в Україні.
За словами одного зі співрозмовників агенції, пропозиція США передбачала отримання 50% від продажу ліцензій та інших надходжень від видобутку корисних копалин, що суперечило б українському законодавству. Тоді Київ запропонував зміни до пропозиції, які були б вигідні обом сторонам, оскільки критики проєкту угоди засудили його, заявивши, що він "нагадує колоніалізм минулих століть". При цьому Бессент стверджує, що Зеленський запевнив його напередодні Мюнхенської конференції, що Україна підпише угоду на суму 500 мільярдів доларів, але потім відмовився від неї.
США продовжують наполягати на укладенні угоди про видобуток корисних копалин, яка "заклала б основу" для обіцянки Трампа припинити конфлікт і компенсувати допомогу, яку він США вже надали Україні.
За словами іншого поінформованого джерела, адміністрація США розглядає угоду про видобуток корисних копалин як спосіб зв’язати Америку та Україну. Проте, за словами співрозмовника, значна частина майбутніх гарантій безпеки України залежатиме від Європи.
Дональд Трамп висловив намір укласти угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам важливі рідкісноземельні мінерали для електроніки, а на заміну отримуватиме американську фінансову допомогу. Ці ресурси є ключовими для високих технологій, і їхнє видобування може стати важливим елементом економічного партнерства.
США в угоді з Україною про корисні копалини прагнули встановити тотальний контроль над рідкісними металами та критично важливими матеріалами, такими як літій, графіт та уран. Президент Володимир Зеленський напередодні ввічливо відхилив угоду, що передбачала видобуток 50% мінеральних ресурсів України, але не містила жодних гарантій безпеки. У Києві були шоковані масштабом апетитів адміністрації Дональда Трампа.
Президент Зеленський заявив, що Україна підготує власну пропозицію на основі Конституції країни. Зазначається, що 14 лютого представники Києва передали США свої пропозиції щодо двосторонньої угоди щодо корисних копалин.
Трамп показав своє невдоволення хвилею скандальних заяв. У Києві жорстка тактика Трампа викликала обурення та шок. На це союзники України у Вашингтоні заявили, що президент Володимир Зеленський може врятувати свої стосунки з президентом США Дональдом Трампом. Цей момент залежить від прийняття запропонованої Америкою угоди щодо рідкісноземельних металів, яку Київ наразі відхилив. Українську владу закликали "заспокоїтися і підписати цю угоду".