Антикорупціонери на сторожі репутації Міноборони: чи допоможуть активісти Резнікову побороти корупцію

Антикорупційні організації відмовляються від участі у Громадській Раді, яку вигадав міністр оборони - і одна з причин, сумніви у доброчесності тих, кого до неї намагаються залучити

Антикорупціонери на сторожі репутації Міноборони: чи допоможуть активісти Резнікову побороти корупцію
Проєкт «Стоп корупції» був виключений із Глобальної мережі журналістів-розслідувачів через непрофесіоналізм та конфлікт інтересів

Серед заходів, до яких Олексій Резніков вдався у ході роботи над помилками після корупційного скандалу в Міноборони, не лише заміна заступників міністра. Ще одним способом убезпечити репутацію відомства, на його думку, має стати створення громадської антикорупційної ради при МО. Але список організацій, які туди увійшли, у багатьох викликав питання: чи не загонить себе Міноборони у більш глибоку репутаційну кризу?      

Чортова дюжина з праведними намірами

“Щодо попередження і запобігання корупції. Діємо наразі по наступних напрямках. Перший – перезавантажуємо антикорупційне управління Міноборони, шукаємо кадри. Другий – формуємо громадський антикорупційний механізм, відкриті до співпраці”, – написав у Facebook міністр оборони і закликав активістів записуватися в антикорупційний дорадчий орган при Міноборони.

А вже за декілька днів представив список тих, хто увійшов до цього органу

  • Проєкт реформи оборонних закупівель,
  • Проєкт посилення доброчесності та професіоналізму в Міноборони
  • «Бігус.Інфо»
  • Центр оборонних стратегій
  • Український центр дослідження проблем безпеки ім. Дмитра Тимчука
  • ГО «Демократична сокира»
  • ГО «Стоп корупції»
  • Центр дослідження армії, конверсії та розброєння
  • БО «Волонтерський рух»
  • ГО «Разом проти корупції»
  • Рада громадського контролю НАБУ
  • ВО Автомайдан
  • Асоціація громадського харчування.

«Вибачте, але у нас немає довіри до керівництва міністерства, щоб йти працювати в робочу групу з незрозумілими повноваженнями і метою», – заявили в Центрі протидії корупції, який активно критикував Міністерство оборони та його керівника через закупівлі продовольства для військових.   

На своїй сторінці у Facebook ЦПК повідомив, що у відповідь на запрошення Міноборони долучитися до «робочої групи для напрацювання питань щодо створення громадської антикорупційної ради» ухвалив рішення відмовитися від співпраці.

У коментарі «Детектор медіа» співзасновниця і виконавча директорка ЦПК Дар’я Каленюк розповіла, що вона разом зі своїми колегами «неодноразово непублічно намагалися пояснити МОУ, які є корупційні ризики в системі і яка небезпека є втратити міжнародну підтримку із-за відсутності реагування на ці ризики». Одна з причин критичного ставлення ЦПК до МОУ – відсутність системи цифрової логістики армії, про необхідність якої говорять експерти Центру.

 

Антикорупціонери із сумнівним бекграундом

У багатьох спостерігачів виникли питання щодо представленого міністром списку. Особливий резонанс викликала присутність в ньому громадської організації “Стоп корупції”.  

Активіст та блогер Євген Карась в своєму Telegram-каналі присвятив цій організації та її керівнику Богдану Майданюку, який кілька років тому змінив прізвище на Хмельницький, декілька гнівних постів. В них він розповідає, як той “у 2013 році відробляв піарні замовлення Януковича проти Майдану”, на чому заробив чималі статки. 

Там же Карась опублікував аналітичну довідку про діяльність інформаційного агентства “Стоп корупції”, яке є медійним крилом громадської організації з такою ж назвою. З неї випливає, що воно не є структурою журналістських розслідувань.

“Враховуючи характер матеріалів, керівництво цієї структури є злочинною групою, що займається шантажем та вимаганням коштів. Волонтерська та журналістська діяльність для керівництва ТОВ «ІА Стоп корупції ТВ» є способом легалізації коштів, отриманих у протизаконний спосіб”, – йдеться у документі.

Цікаво, що у 2019 році проект журналістських розслідувань «Стоп корупції» був виключений із Глобальної мережі журналістів-розслідувачів (GIJN). Це, до речі, перший подібний випадок в історії GIJN, яка об’єднує журналістів 76 країн. 

Своє рішення GIJN пояснила тим, що “Стоп корупції” занадто залучена до політичної активності. Також її звинуватили у відсутності журналістського професіоналізму та конфлікті інтересів.

За великим рахунком, проекти журналістських розслідувань часто потрапляють під звинувачення в публікації замовних матеріалів. Це улюблена тактика захисту всіх фігурантів викривальних матеріалів. І зазвичай на ці звинувачення мало хто звертає увагу. Але бувають випадки, коли не фігуранти, а колеги по цеху починають говорити про підозри у виконанні замовлень.

І саме такі підозри висували на адресу “Стоп корупції” журналісти профільного видання “Детектор медіа”, викладаючи їх майже в кожному моніторингу журналістських телерозслідувань

“Дивне ігнорування базових законів журналістики, можливо, пояснить походження ГО «Стоп корупції». Громадська організація була створена за ініціативи першого заступника голови Київської ОДА Лева Парцхаладзе, який заробив свої капітали саме на будівництві і прославився забудовою історичних місць у Києві”, – писало “Детектор медіа”. 

Втім, зв'язки ГО «Стоп корупції» з держслужбовцями високого рівня, пов’язаними з будівництвом, визнавав і стопкорівський координатор Роман Бочкала:

«Я повірив у прагнення Київської обласної державної адміністрації в особі першого заступника КОДА Льва Парцхаладзе позбутися корупції. Ми багато разів зустрічалися, проговорювали наші цілі, завдання та принципи. Для мене було важливим, щоб наша співпраця мала пасіонарний ґрунт».

 

“Хтось має бути незалежним вотчдогом”

“Завдання цієї робочої групи – врятувати Резнікова на посаді міністра, а не вирішити проблеми з корупцією в МОУ, – заявила представниця Центру проти корупції Дар’я Каленюк. – На жаль, на Резнікова діє лише публічна критика. Тому ми спостерігатимемо за роботою МОУ збоку. Хтось має бути незалежним вотчдогом».

Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов, чия стаття про закупівлю Міністерством оборони харчів для армії, власне, і спровокувала скандал довкола Міноборони, теж не доєднався до координаційної групи антикорів при МО.  

В інтерв’ю Інформатору він розповів, що і до публікації статті і після звертався до керівництва міністерства з одним проханням – показати накладні, за якими воно оплачує продукти для військових, або опублікувати прайси на них у Prozorro. Це, за словами журналіста, – єдине, що може всіх заспокоїти.

“Звернувся із цим закликом я до міністра і під час зустрічі, на яку він покликав представників громадських організацій та медіа після публікації нашої статті на сайті ZN.UA. На що він відповів: “Та це взагалі дурість – публікувати ціни на окремі товари”. І тоді стало остаточно ясно – Резніков покриває корупційні схеми в Мінобороні. І робить все, щоб закопати себе в репутаційну яму ще глибше”, – говорить журналіст, який спеціалізується на викритті корупційних схем. 

Тому питання про можливу участь в якійсь координаційній раді антикорупційних ГО та медіа при Міноборони Ніколов навіть не розглядав. До таких утворень, розповідає журналіст, його запрошували багато разів разів.

“Але мені вистачило одного разу вступити у щось подібне, щоб назавжди переконатися: такі групи виконують одну функцію – бути ширмою-вітриною. Тобто призвищами громадських активістів та журналістів легалізується діяльність нечистих на руку чиновників, які, поки засідають наради, продовжують купувати картоплю по 20 грн” – впевнений Юрій Ніколов.

Раніше Інформатор про те, що стоїть за серією обшуків у чиновників та олігархів.

Також ми пояснювали, чому відставка міністра оборони Олексія Резнікова може бути епік-фейлом та чому вона відкладається.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube