Антиізраїльські протести можуть коштувати Байдену Білого дому: Америка розділена навпіл

Вашингтон докладає максимум зусиль, аби змусити уряд Беньяміна Нетаньяху відмовитися від планів військової операції в Рафаху, які викликають несприйняття серед студенства

Студенство в США
Молодіжне крило Демократичної партії вважає, що США "пішли неправильним шляхом"

Студенство Сполучених Штатів розділилося на два табори в питанні палестино-ізраїльської війни й ситуація набирає розмаху. Мусульманська спільнота та ліве крило партії вимагає від адміністрації президента припинити підтримку Ізраїлю і це загрожує Джо Байдену втратою голосів базового електорату на виборах. Для Білого дому надважливо знайти спосіб якомога швидшого врегулювання ситуації на Близькому Сході.

Студентські протести набирають обертів

За штурмом Гамільтон-Холлу, кампусу Колумбійського університету в Нью-Йорку, слідкували мільйони американців. Не те щоб кадри були надто видовищними чи драматичними — усі відчувають себе залученими до тієї чи іншої сторони протистояння.

Як повідомляє New Yourk Post, кілька сотень копів неквапом залізли по драбині спецтехніки загону SWAT на другий поверх будівлі — двері на першому були забарикадовані. Незабаром пропалестинських студентів, які зайняли споруду за день до цього, почали по одному виводити й розміщувати в одному з трьох автобусів, які стояли поряд. Вони пручалися, демонструючи непокору, а за всім спостерігали натовпи зівак — хто з осудом, а хто зі схваленням.

 Мітингувальників з Колумбійського університету розігнали за дві години

Проізраїльські та пропалестинські протести охопили всі університетські містечка США, між учасниками часто виникають сутички. При тому антиізраїльський рух виглядає потужнішими принаймні галасливішими. За лічені тижні Колумбійський університет, Університет Нью-Йорка, Каліфорнійський університет у Берклі та Університет штату Огайо та інші вищі навчальні заклади побачили під стінами тисячі студентів, які вимагають зупинку військові підтримки Ізраїлю, припинення співпраці навчальних закладів з ізраїльськими компаніям та інституціям та утворення незалежної Палестини.

Багато хто порівнює пропалестинський рух з антиурядовими протестами часів війни у В’єтнамі. Але від акцій хіпі є суттєві відмінності: активісти в куфіях, яких виводили з будівлі Колумбійського університету, вигукували антиізраїльскі гасла. До прикладу, у кампусі Колумбійського університету розвісили плакат із перекладеним англійською гаслом зі статуту ХАМАСу «From the river to the sea, Palestine will be free» («Від річки до моря, Палестина буде вільною»). Тобто між Йорданом та Середземним морем має бути Палестина, місця для Ізраїлю просто нема.

Ще більшим шоком для американської громадськості виявилося, що темою № 1 для обговорення серед студентства в Tik-Tok став лист лідера Аль-Каїди Усами бен Ладена, у якому він розмірковує над методами його бойовиків. Багато хто бачить його в ореолі романтичного контррежимного революціонера, а не маніяка, через якого в один день загинули три тисячі їхніх земляків.

Чи є загроза для Байдена

На знак протесту проти війни в Газі на виборчі дільниці погрожують не прийти чотири з п’яти мусульман-американців, байдуже, що Трамп точно не їхній кандидат. Потенційно може йтися про 15 % базового електорату лібералів у деяких штатах. Причому, крім мусульманської спільноти, пропалестинську позицію підтримують представники лівого крила демократичної партії.

Байдена критикує частина базового електорату партії. Фото: Getty Images
Байдена критикує частина базового електорату партії. Фото: Getty Images

Після розгонів пропалестинських мітингувальників у Гамільтон-Холлі, College Democrats of America, студентська організація Демократичної партії, засудила дії адміністрації університету, повідомляє The New Yourk Times. Вони тотальною більшістю голосів (8 проти 2) ухвалили заяву, у якій кажуть, що протестувальники мають «моральну ясність побачити цю війну такою, якою вона є: руйнівною, геноцидною та несправедливою». Байдена наполегливо закликають зупинити бойові дії в Газі.

«Ми вважаємо всі заклики до насильства, наприклад, проти єврейських і мусульманських студентів, неправильними; тим, хто поширює ненависть, немає місця в русі за мир… Заклики до свободи палестинців не є антисемітизмом і не є протистоянням актам геноциду ультраправого радикального екстремістського уряду Ізраїлю», — проголошує молодь демократів.

Студентське крило партії заявляє про свою підтримку Байдену, однак кажуть що «Білий дім пішов помилковим шляхом» і нагадують, що голоси молоді стануть вирішальними. Згідно з опитуванням Reuters/Ipsos, станом на кінець квітня підтримка президента США Джо Байдена більша, ніж у Дональда Трампа, але різниця мінімальна: 40 % проти 39 %. У 2020 році 3 % переваги над Трампом принесли кандидату Демократичної партії саме студенти, повідомляє Middle East Monitor тож 57 демократів у Конгресі попросили Байдена припинити допомогу Ізраїлю, якщо він спробує здійснити напад на Рафах.

У передвиборчому штабі діючого президента кажуть, що економічні питання хвилюють американців більше, ніж Газа. Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр додала, що молодь також хвилюють інші теми, зокрема зміна клімату та проблема студентського боргу, де ліберали займають вигідну для студентів позицію. Але судячи з того, скільки зусиль докладає Білий дім, щоби погасити конфлікт, Байден вважає загрозу реальною.

«Батіг» і «пряник» для Нетаньяху

Агенція Bloomberg повідомляє, що Сполучені Штати та Саудівська Аравія близькі до укладення договору про взаємні гарантії безпеки. Якщо це станеться, то докорінно змінить ситуацію на Близькому Сході: Єрусалим та Ер-Ріяд фактично стануть регіональними союзниками, а шанси на взаємопорозуміння зростуть у рази. Водночас Вашингтон посилить свої геополітичні позиції й наблизиться до стратегічної мети — створення вісі Індія-Саудівська Аравія-Ізраїль-ЄС. Існує думка, що напад ХАМАСу 7 жовтня мав на меті зірвати саме цей діалог.

Саудівська Аравія та США на порозі укладання договору про гарантії безпеки. Фото: Getty Images
Саудівська Аравія та США на порозі укладання договору про гарантії безпеки. Фото: Getty Images

Уряду Беньяміна Нетаньяху пропонують «пряник»: Ізраїль більше не буде наодинці з Іраном чи сам у неприязному мусульманського світу. Регіональний вплив Тегерану впаде. Але є і «батіг»: The Times of Israel повідомляє, що США розглядають можливість введення санкцій за воєнні злочини проти ультраправого батальйону «Неца Єгуда». Натякають також про підготовку розслідувань проти ізраїльських урядовців у Міжнародному суді.

Нетаньяху критикує такі кроки. Це й справді може стати для Вашингтона своєрідним «пострілом у ногу», оскільки підірве позиції в регіоні, водночас Єрусалим є найбільшим реципієнтом допомоги США у світі. Reuters пишуть, що після телефонної розмови Байдена та Нетаньягу в неділю, 28 квітня, питання санкцій відклали в сторону.

Але щоби домовленість відбулася, Єрусалим має відмовитися від ідеї розбити в залишки ХАМАСу в місті Рафах, на кордоні з Єгиптом. Цей населений пункт став також прихистком для біженців із Гази й бойові дії означатимуть великі втрати серед цивільного населення. Якщо Єрусалим відмовиться від цього плану, мету операції «Залізні мечі» — знищити палестинських терористів — так і не буде досягнуто. У вівторок, 30 квітня, Нетаньяху урочисто заявив, що штурмуватиме Рафах, навіть якщо терористи звільнять усіх заручників. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube