У США знали ще в 2009. Буш таємно попереджав Обаму про наміри рф щодо України

Читать на русском

Нещодавно розсекречені записки показують, що бачила геополітичні відносини у світі американська влада у 2009 роц.

Читать на русском
У США знали ще в 2009. Буш таємно попереджав Обаму про наміри рф щодо України
З Китаєм Вашингтон розраховував порозумітися

Нещодавно розсекречені записки показують, що бачила геополітичні відносини у світі американська влада у 2009 роц.

У Білому домі розсекретили записи, які передавав президент Джордж Буш своєму наступнику Бараку Обамі. В аналітичних записках команда Буша пояснювала наступникам, чого вдалося досягти та які виклики стоять перед США на світовій арені. Показово, що ті країни, щодо відносин із якими у 2009 році були сповнені оптимізму, тепер виявилися головними геополітичними суперниками  Вашингтону.

Листи наступникам

Адміністрація Джорджа Буша передала своїм наступникам із команди Обами записи, щодо того, як виглядав світ до січня 2009 року. Виявилося, що Білий дім прогнозував можливий напад росії на Україну, повідомляє видання New Yourk Times.

Чотирнадцять років тому команда Буша залишила адміністрації президента Барака Обами 40 секретних записок Ради національної безпеки. Тридцять із сорока записок відтворено в книзі «Передача: зовнішня політика, яку Джордж Буш передав Бараку Обамі» під редакцією Стівена Дж. Гедлі, останнього радника Буша з національної безпеки. Кожна із записок присвячена окремій країні.

«У меморандумах їм було відверто сказано, чого, на нашу думку, ми досягли, де нам вдалося, а де — невдало і що ще потрібно зробити», — написав пан Буш у передмові до книги.

Передача влади
Попри критику на виборах, Буш і Обама активно співпрацювали, під час передачі влади. Фото: АВС

Китай та росія

Зараз Китай та росія є союзниками по «новій вісі зла» і головними геополітичними суперниками. Але команда Буша була сповнена оптимізму щодо взаємин із Китаєм і закликала до широкої особистої взаємодії між лідерами. Буш вважав, що його особисті контакти з китайським високопосадовцями сприяють «запасу доброї волі» між державами.

Буш у Китаї
Буш вважав, що особисті стосунки з Китаєм сприяють дипломатії. Фото: Білого дому 

Щодо росії робиться висновок, що «стратегія особистої дипломатії пана Буша мала ранній успіх», але визнається, що відносини зіпсувалися, особливо після вторгнення росії в Грузію у 2008 році. У записці передбачено попередження про майбутні амбіції Росії.

«Необхідно запобігти спробам росії кинути виклик територіальній цілісності України, особливо в Криму, населення якого на 59 відсотків складається з етнічних росіян і де базується Чорноморський флот росії… Росія використовуватиме залежність Європи від російських енергоресурсів щоб вбити клини між Сполученими Штатами та Європою», — попереджали в записці за п’ять років до того, як путінські війська захоплять Крим.

Війна в грузії
США передбачили вторгнення в Крим за  п'ять років до того, як це сталося. Фото: Cavcaz Plus

Індія, Пакистан, Північна Корея та Іран

Команда Буша розглядала Індію як країну, з якою потрібно укладати тісні взаємини. Покращення зв’язків з Індією розглядалося як один із зовнішньополітичних успіхів США. Натомість Пакистан адміністрацією Буша вважався країною, з якою потрібно бути на сторожі. Тепер Пакистан надсилає Україні боєприпаси, а Індія, попри гарні взаємини з Заходом, допомагає росії обходити санкції.  

Адміністрація Буша витратила величезну енергію, намагаючись досягти угод щодо ліквідації ядерної програми Північної Кореї та Ірану, але даремно. Обама теж нічого не зміг із цим зробити, як і його наступники. Проте команда Буша дійшли висновку, що дипломатичні дії стримали Північну Корею від провокацій. Водночас закликали наступників не мати надто багато очікування від переговорів.

«Можна навести аргумент, що Сполучені Штати занадто сильно зосередилися на ядерній проблемі Північної Кореї. Замість того, щоб намагатися стримати або «карантинувати» програму, адміністрація Буша поставила дуже високу планку скасування програми», — заявляють автори.

Корейська ракета
Перемовини з КНДР не мали успіху, але Буш радив продовжувати діалог. Фото: ВВС

Ірак

Ірак займав центральне місце в зовнішній політиці адміністрації Буша і все ще залишався гострою проблемою, коли він залишав посаду. Але у 2006 році вдалося скоротити кількість загиблих серед цивільного населення майже на 90 відсотків. Це зробило можливим підписання з Іраком угоди про виведення всіх американських військ до кінця 2011 року — часові рамки, які пан Обама, по суті, прийняв.

Американці в Іраку
Адміністрація Буша визнала, що в Іраку було не так, як планували. Фото: Public Domain

У записках не визнають, що дані розвідки про виготовлення режимом Саддама Хусейна зброї масового знищення були помилковими. Водночас визнавали, що війна проходить не так, як того хотілося Вашингтону. Адміністрація Буша вважала, що Ірак може скотитися назад до диктатури та потрапити під вплив «Аль-Каїду Іраку». Щоб цього уникнути слід було провести низку демократичних виборів.

«Досвід Америки в Іраку демонструє, що вона не є ні всемогутньою, ні безсилою. США може допомогти країнам здійснити кардинальні зміни. Але не варто недооцінювати значний час, ресурси та енергію, які потрібні для цього, а також величезну важливість відданого, дієздатного місцевого партнера… Значних зусиль для відновлення країн слід докладати лише тоді, коли на карту поставлені дійсно життєво важливі інтереси США», — заявляє Меган Л. О’Салліван, одна зі співавторів книги.

Інформатор також розповідав про те, що Зеленський вказав на небезпеку зближення Китаю з росією. Також ми розповідали про те, що Байден у Києві заявив про новий пакет допомоги Україні на 500 млн доларів та поставку далекобійної зброї.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.