Пекін давав зобов'язання поважати територіальну цілісність України після того, як наша країна відмовилася від ядерної зброї та підписала Будапештський меморандум.
У випадку, якщо Китай прийме рішення про зближення своїх відносин з росією світ може опинитися на порозі світової війни.
Під час інтерв'ю німецькому виданню Die Welt, президент Зеленський підкреслив важливість того, щоб Китай не приєднувався до росії, тому що це може стати початком глобального міжнародного конфлікту. Він висловив надію, що Китай зрозуміє вагу ситуації та не стане прихильником росії у війні проти України.
"Для нас важливо, щоб Китай не підтримував рф у цій війні. Насправді я хотів би мати його на нашому боці. Однак я не думаю, що на цей час це можливо. Проте я бачу можливість для Китаю зробити прагматичну оцінку того, що тут відбувається. Бо якби Китай вступив у союз з росією, то спалахнула б світова війна, і я думаю, що Китай це усвідомлює", - пояснив глава Української держави.
Зеленський нагадав про зобов'язання Китаю щодо поваги до територіальної цілісності України, які були надані в рамках Будапештського меморандуму. Президент попросив Китай дотримуватися чинних домовленостей щодо миру та збереження ядерної безпеки.
За його словами, Китай повинен відігравати важливу роль у забезпеченні міжнародної безпеки, разом зі Сполученими Штатами та Європейським Союзом.
"Є старі домовленості, гарантії безпеки, які були наслідком Будапештського меморандуму і на які потім пішли інші країни. У той час було чітке зобов’язання Китаю захищати територіальну цілісність України. Ми мали ці гарантії. І я прошу вас дотримуватися нашої формули миру з 10 пунктів. Ядерна безпека є першим питанням, у якому Китай повинен відігравати роль разом зі Сполученими Штатами та деякими державами ЄС. І не лише як запорука безпеки України, а й усього світу", - пояснив Зеленський.
Володимир Зеленський також зазначив, що поки немає підтверджень щодо військової підтримки Китаєм росії та висловив надію на те, що Піднебесна дотримається своїх зобов'язань та підтримає Україну у випадку потреби.
США засумнівались у намірах Китаю щодо мирного врегулювання війни між росією та Україною. Так, 19 лютого держсекретар США Ентоні Блінкен у ході зустрічі з главою китайської дипломатії Ван Ї висловив занепокоєння щодо дій Піднебесної. Блінкен зауважив, що у США чітко бачать, як Китай, з одного боку, підтримує Європу та намагається переконати світ у своїй миролюбності, а з іншого - розглядає питання щодо постачання росії летальної зброї, а також допомагає їй обходити російські санкції. Блінкен попередив Китай про небезпечні наслідки подвійної позиції Китаю.
Зі свого боку Китай проігнорував попередження США, заявивши, що американці мають зменшити градус військової напруги та висунув претензії щодо збитого напередодні аеростату.
Як відомо, декілька днів тому, Китай запропонував власний "мирний" план щодо врегулювання війни між Україною та рф. В українському МЗС блискавично відреагували на цю пропозицію, зауваживши, що мирне врегулювання війни не може передбачати поступки територій і заявили, що Україна не віддасть жодного сантиметра своєї землі.