Ведеться робота щодо їх вилучення
Активи експрезидента Віктора Януковича, ексміністра оборони Павла Лебедєва, олігархів Сергія Курченка та Олега Дерипаски заблоковано. Правоохоронці збирають докази для оформлення позовної заяви до Вищого антикорупційного суду щодо їх конфіскації. Тривалість цього етапу залежить від напрацьованої доказової бази та від індивідуальних обставин справи.
Про це розповів міністр юстиції України Денис Малюська. Найбільш очевидні російські активи, які арештовані в межах кримінальних впроваджень з великою імовірністю дійдуть до конфіскації.
"Зараз указ президента зафіксував накладення на окремих "видатних" постатей санкцій у вигляді блокування активів. Активи Курченка, Януковича, Лебедєва і Дерипаски вже заблоковані. Ми відправили запити до правоохоронців з тим, щоб вони надали нам всі матеріали, які в них є щодо активів таких осіб і всіх колабораційних дій, які такі особи вчиняли, починаючи з широкомасштабного вторгнення. Зібравши ці матеріали, ми, власне, оформляємо їх у позовну заяву до Вищого антикорупційного суду, з тим, щоб отримати рішення про, власне, конфіскацію активів", - наголосив Малюська.
За його словами, найскладнішим є зібрання доказів та оформлення позову, який направлять до ВАКС. Тривалість цього етапу залежить від напрацьованої доказової бази правоохоронців та від індивідуальних обставин справи.
"Ключова проблема, яка в нас була і залишається, це те, що всі політики чи російські олігархи завжди віддавали перевагу оформленню своїх бізнес-активів на номіналів - фігури, які є лише формально власниками активів. Тобто, Янукович на себе компанії не оформлював, його славнозвісний "Танталіт" йому напряму не належить. Чи Дерипаска чималу кількість активів оформляв на інших осіб. Відповідно оцей ланцюжок, що насправді власники є номінальними фігурами, а реальним власником, який контролює бізнес, є Янукович чи Дерипаска, це і нам належить довести в суді", - сказав Малюська.
Як уточнює Міністр юстиції, стандарти доказування мають бути високими, адже з практики відомо, що як тільки ми отримуємо рішення ВАКС про конфіскацію російських активів, надходить позов до Міжнародного арбітражного суду або ж заява до ЄСПЛ. Ще на початку повномасштабного вторгнення за ініціативи Міністерства юстиції Кабінет Міністрів ввів мораторій на відчуження активів резидентів та громадян російської федерації. Отже, у випадках не правомірного продажу все ж існує механізм повернення цих активів.
"Ключова відмінність механізму репарацій України від відомого механізму світової практики є те, що ми маємо отримати репарації не одержуючи повний контроль над державою агресора і його політичною системою, а також без його відома та добровільної згоди. Для цього необхідна підтримка світової спільноти, зокрема Генеральної асамблеї ООН в питанні розробки механізму примусової виплати репарацій росією, який має бути створений на міжнародному рівні. Очікується, що така підтримка Генасамблеї ООН буде оформлена відповідним рішенням уже цієї осені. І це означатиме початок переговорного процесу з конкретними країнами, щодо передачі заморожених російських активів в спеціальний компенсаційний фонд", - розповів Малюська.
Рада національної безпеки і оборони (РНБО) у вересні ухвалила нові санкції проти значної кількості росіян. Після того як перелік указом затвердить президент України, до процесу долучиться Мінʼюст. Йдеться про понад 3 600 підсанкційних фізичних та юридичних осіб. За даними Forbes, у списку – співвласник Альфа-Банку та "Київстар" Михайло Фрідман, Олег Дерипаска, з яким повʼязують Миколаївський глиноземний завод, а також українці Віктор Медведчук, Оксана Марченко, Віктор Янукович та Сергій Курченко.
Нагадаємо, Україна відбудовуватиметься за конфісковані активи росії. Крім того, Німеччина вперше конфіскувала російське майно в рамках санкцій.
Також Інформатор писав, як в Україні конфіскуватимуть майно колаборантів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.