Акції компанії Ілона Маска торгуються на рівні серпня 2020 року.
Інвестори остерігаються, що наступного року компанія матиме низку невирішених проблем через згортання виробництва на заводі у Шанхаї та занижений збут. Але Маск налаштований оптимістично й підбадьорює персонал.
Останні місяці були тяжкими для Tesla, а 27 грудня акції автовиробника взагалі обвалилися на 11,4 %. Річ у тому, що компанія Маска, як очікують акціонери, у 2023 році зустрінеться із серйозними викликами. Йдеться про зниження попиту та закриття заводу в Китаї, пише Wall Street Journal. Акціонери компанії були налякані також «своєрідною» політикою керівництва Маска у Twitter Inc. Вважалося, що він занадто поглинутий своїм новим надбанням. Bloomberg зазначає, що акції компанії впали на 39 % за той час (неповних два місяці) поки Маск був генеральним директором Twitter. Падіння за рік скло 61 %.
Як наслідок, Tesla втратила майже третину своєї вартості впродовж останніх семи збиткових днів. Акції дещо відновилися в середу, закрившись на 3,3 % вище. Керівництво компанії заспокоює інвесторів тим, що компанія досягнула найбільшого річного прибутку в історії.
«Нехай вас надто не турбує божевілля на фондовому ринку. Оскільки ми демонструємо безперервну чудову продуктивність, ринок це визнає», — сказав пан Маск у зверненні до співробітників Tesla.
Занепокоєння інвесторів викликали страх щодо падіння попиту на електромобілі, оскільки Tesla запропонувала покупцям знижки аж у 7,5 тисяч доларів, щоб стимулювати купівлю автомобілів наприкінці року. Знижка на седани Model 3 і позашляховики Model Y зросла вдвічі менш ніж за місяць. Такий маркетинговий крок нехарактерний для Tesla, пише Bloomberg.
Попри це, Tesla, і надалі найбільша автомобільна компанія у світі за ринковою вартістю, акції якої дають дуже добру прибутковість. Водночас компанія Маска стала не єдиним автовиробником, який багато втратив за рік: акції менших його конкурентів у сфері електромобілів Rivian Automotive і Lucid Group цього року впали більш ніж на 80 %.
Tesla стикається з проблемами виробництва. Через політику «нульової толерантності» Китаю щодо Covid-19, найбільший завод компанії в Шанхаї припинив виробництво. Наступного року виробничі потужності в Піднебесній залишаться скороченими. Заводи в Техасі та Німеччині лише частково покривають ці проблеми. Маск, навіть, визнав, що вони були «гігантськими печами для грошей».
Попри падіння акцій, Маск налаштований оптимістично і високо оцінює виробничі показники Tesla, кажуть джерела з компанії. Згідно з даними Vanda Research, кількість індивідуальних інвесторів, напротивагу інвестиційним компаніям, подвоїлася. Цього року вони купили акцій Tesla на 16 мільярдів доларів. Це робить акції компанії найпопулярнішими серед фізичних осіб. За цим показником Tesla випередила Apple.
Усе ж можна констатувати, що цей рік у фінансовому плані був невдалим для бізнесу Ілона Маска. Через падіння акцій своїх компаній Tesla та Twitter він втратив позицію найбагатшої людини світу. Крім того, він оголосив, що покидає посаду генерального директора Twitter після голосування користувачів соцмережі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.