Агресори можуть спровокувати нову ядерну катастрофу у Чорнобилі

Читать на русском

Українські ЧАЕС та ЗАЕС знаходяться за крок від страшної аварії з вини РФ

Читать на русском
Агресори можуть спровокувати нову ядерну катастрофу у Чорнобилі

Українські ЧАЕС та ЗАЕС знаходяться за крок від страшної аварії з вини РФ

Дії рашистських загарбників в Україні ніколи не були гуманними, а в цій великій війні і зовсім виходять за всі межі добра та зла. Постійні спроби російського агресора знекровити нашу країну дають величезний арсенал способів руйнування України. Вибір у кремлівських широкий: від бомбардування лікарень та пологових будинків, знищення транспортної інфраструктури до штучного створення передумов до ядерної катастрофи.

Однією з небезпечних подій стало захоплення російською солдатнею двох ядерно-небезпечних об'єктів: найбільшої в Європі Запорізької АЕС (ЗАЕС) і Чорнобильської АЕС, що виводиться з експлуатації (разом з іншими критичними об'єктами Чорнобильської Зони).

Інформатор аналізує, до чого це може потенційно призвести і спробувати знизити ризики.

ЧАЕС, Фукусіма… ЗАЕС?

Про наслідки страшної аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році відомо усьому світу. Про причини тієї аварії досі сперечаються, але загалом відомо: це насамперед горезвісний «людський фактор» та невірна оцінка ризиків.

Якщо нагадати читачеві, що сталося в березні 2011 року в японській префектурі Фукусіма, розташованій на Тихоокеанському узбережжі країни, то тут фатальну роль відіграла стихія.

Тоді, внаслідок потужного землетрусу та подальшого удару цунамі, сталася аварійна поломка усієї системи зовнішнього електропостачання та резервних дизель-генераторів атомної електростанції «Фукусіма-1». Знеструмлення промислових об'єктів на цій японській АЕС в кінцевому результаті призвело до непрацездатності всіх систем - і нормального, і аварійного - охолодження реакторів станції, що і стало причиною розплавлення активної зони реакторів і подальшого вибуху водню, що виділяється.

 

Фукусима

Герметичність об'єкта порушилася і радіоактивні речовини у величезній кількості стали потрапляти в атмосферу та Тихий океан. Отруєння світових вод радіоактивністю, до речі, триває там досі (хоча і в малих обсягах), і це проблема, яку все ще намагаються вирішити остаточно.

«Японці не припускали, що може статися землетрус такої сили, який викличе високе цунамі. Найбільша дурість у тому, що аварійні дизель-генератори були встановлені нижче за дамбу, тому їх залило водою.

А директором АЕС був "ефективний менеджер", не атомник. Як бізнесмен він пошкодував грошей, щоб найняти військових, які б вертольотами доставили б дизель-генератори. Японці тоді втратили багато часу. Коли трапилася аварія, на станції не вистачало працівників для виправлення ситуації. Ті, хто був на місці, одразу отримали річну дозу радіації та працювати стало нікому. Багато працівників АЕС були аутсорсерами. І заявили, що це, мовляв, не наші проблеми, ми не прийдемо», - нагадала про подробиці тієї аварії медіа-директорка асоціації «Український ядерний форум» Ольга Кошарна.

А ось комплекс післяаварійних заходів у Чорнобильській зоні до початку XXI століття все ж таки обмежив вихід радіоактивних речовин назовні. І до захоплення ЧАЕС російськими військовими це був відносно безпечний об'єкт, який хоч і перебував у процесі виведення з експлуатації, але який, звичайно, краще «не чіпати руками», особливо безграмотними.

Але тепер на ЧАЕС прийшли російські солдати. А неподалік ЧАЕС йдуть бойові зіткнення, рвуться снаряди та бомби.

І на Запорізьку АЕС зайшли солдати РФ і навколо Енергодару точаться бої.

 

Агресори можуть спровокувати нову ядерну катастрофу у Чорнобилі 2

«Все це створює надзвичайно небезпечну ситуацію для радіаційної безпеки Запорізької АЕС. І для енергетичної безпеки України загалом. Підрозділи російської армії розташувалися просто на проммайданчику ЗАЕС, звідси вони можуть вести вогонь по бійцям ЗСУ, прикриваючись ядерно-небезпечними об'єктами, і ставлячи їх під загрозу руйнування. Думаю, що це просто божевільна та злочинна безвідповідальність з боку тих, хто дає їхнім військовим такі команди. Наразі загрози витоку радіації на ЗАЕС немає, але хто знає, що буде за таких ризиків…», - поділився з Інформатором своїми побоюваннями провідний інженер управління реактором Запорізької АЕС Олександр Шевцов.

За його інформацією, процес управління роботою атомної електростанції зараз здійснюється у штатному режимі, але на Запорізьку АЕС вже прибули представники Росатому. І є небезпека того, що технічне управління ЗАЕС росіяни переключать на себе, ні за що не несучи відповідальності.

Чим небезпечне відключення електропостачання Чорнобильської зони

На самій ЧАЕС та поруч із нею зараз перебуває кілька ядерно-небезпечних об'єктів. За повного відключення електрики для них виникають запроектні ризики.

Фахівці заговорили про це одразу, як тільки стало відомо, що внаслідок обстрілу військами РФ було пошкоджено лінію електропередач 750 кВ Київська-ЧАЕС. Ця лінія залишалася єдиною у роботі. До цього там лінії 330 кіловольт також було пошкоджено, також було відключено. Зникло живлення повністю у всій Чорнобильській зоні, включаючи і Чорнобильську атомну станцію.

ХОЯТ

У разі ситуації відключення електропостачання, найуразливішим та найнебезпечнішим об'єктом на Чорнобильській АЕС стає Система зберігання відпрацьованого ядерного палива-1 (СВЯП-1). Паливо, що відпрацюване, там зберігається у вигляді тепловиділяючих збірок (ТВЗ), які опущені в басейн з водою. ТВС на 90% складаються з урану та активно виділяють тепло, дуже сильне тепло. У звичайному режимі вода в басейні це тепло знімає і віддає навколишньому середовищу. А щоб вода в басейн надходила холодна її нагнітають туди спеціальними насосами, які живляться від електромереж.

Котин

«Якщо припиниться знімання тепла з ТВС, то поступово вони будуть нагріватися. І врешті-решт до такої температури, при якій плавиться сам конструкційний матеріал, в якому знаходяться таблетки ядерного палива в цих ТВС. З цього моменту температури досягнуто значення, при якому сам ядерний матеріал, а також вода навколо нього стане радіоактивною. І вода випаровуватиметься і викидатиме радіоактивні ізотопи у вигляді пари в атмосферу, утворюючи радіоактивну хмару. А те, що буде там за місцем, розходитися і потраплятиме, пошкоджуватиме елементи самого цього сховища і надалі йтиме в грунт і так далі», - повідомив журналістам про подробиці ситуації керівник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

За його словами, катастрофічний сценарій такого роду може статися не сьогодні і не завтра, але «точно станеться через деякий час за умови, що не буде відновлено електропостачання». Експерти називають термін близько 7 днів, протягом якого ця вода буде нагріватися до значень, які стануть небезпечними. Теоретично розлпавлене паливо може зібратися на дні басейну і навіть до рівня, який можна порівняти з критичною масою. Що також може призвести до непрогнозованих наслідків.

Енергетична диверсія Кремля проти України

Медіа-директор асоціації «Український ядерний форум» Ольга Кошарна вважає, що передаварійні ситуації на ЧАЕС та на ЗАЕС росіяни ризикнули створити навмисно. Агресори таким чином не лише формують свої можливості для подальшого ядерного шантажу України та всієї Європи, а й відчутно руйнують економіку нашої країни.

«Зверніть увагу, що РФ вирішила відновити електропостачання об'єктів ЧАЕС, підключивши живлення  від енергосистеми Білорусі. Вважаю, це робиться виключно для того, щоб зірвати синхронізацію енергосистем України із системою Євросоюзу. Тобто росіяни навмисно створюють передаварійну ситуацію на ЧАЕС, не пускають фахівців Укренерго для проведення ремонтних робіт, і зображують себе рятівниками від можливої ​​радіаційної катастрофи. Дволиччя та злочинне безумство!», - наголосила у коментарі Інформатору Ольга Кошарна.

Крім того, Ольга Кошарна впевнена, що дії російських окупантів точніше можна визначити, як злочини одразу за двома статтями міжнародних конвенцій (які, до речі, влада РФ підписала та зобов'язалася дотримуватися в повному обсязі): за ст.2 Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму та ст. 7 Конвенції про захист ядерного матеріалу. Наслідуючи логіку міжнародного права, такі дії повинні спричинити нові жорсткі санкції з боку світової спільноти з урахуванням тяжкості злочину та кримінального переслідування виконавців та держави-терориста – Російської Федерації.

При цьому МАГАТЕ, на жаль, фактично не діє у ситуації із захопленням ядерних об'єктів в Україні. І обмежується зверненнями до влади РФ, не називаючи у своїй РФ державою-ядерним терористом.

 

Кошарна

«Необхідно порушувати кримінальні справи у міжнародних судах та притягувати Росію до відповідальності. Необхідно також накласти санкції на Росатом та виключити РФ із усіх ядерних об'єднань - світових та європейських. Катастрофа, на кшталт фукусимської, цілком може вибухнути і часу майже не залишилося. Я вважаю, що атомники всього світу зараз мають чинити тиск на свої уряди для запобігання черговій фукусімській аварії», - заявила Ольга Кошарна.

… До речі, важливо нагадати, що аварії на Фукусімі-1 у 2011 році та на Чорнобильській АЕС у 1986 році отримали максимальний рівень радіаційної небезпеки для людства – сьомий рівень. І зараз російські окупанти роблять все, щоб повторення тих трагедій стало можливим знову.

Нагадаємо, пожежних пустили на Запорізьку АЕС, вони повідомили, що пожежу на Запорізькій АЕС ліквідували.

Також Інформатор писав про обстріл ЗАЕС російськими військами.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.