Агресія проти головного союзника США: ВМС Китаю обстріляли з водометів філіппінські військові кораблі

Китайці блокували кораблі головного союзника Сполучених Штатів поза НАТО в спірних водах

Спірні води
Філіппіни та Китай заявляють про свої права на багатий ресурсами шельф океану

Корабель берегової охорони Китаю заблокував і обстріляв із водометів кораблі постачання ВМС Філіппін. Інцидент трапився в спірних водах Південно-Китайського моря і став черговим проявом напруженості в стосунках. Сполучені Штати заявили, що підтримують Філліпіни.

Як повідомляє агенція Bloomberg, про інцидент поблизу мілини Аюнгін заявили Збройні сили Філіппін у неділю, 6 серпня, назвавши дії Китаю «надмірними й агресивними». Сам інцидент трапився в суботу, коли кораблі Філіппін виконували ротацію військ і поповнення запасів. Один з катерів постачання не зміг розвантажити свій вантаж через дії китайської берегової охорони.

Китай натомість заявив, що два катери постачання та два судна берегової охорони з Філіппін без дозволу увійшли у води поблизу островів Наньша. Тому берегова охорона Китаю заблокувала філіппінські кораблі та закликала країну негайно припинити свою діяльність у цьому районі, йдеться в заяві.

Китай атакує
Китай атакує корабель ВМФ Філіппін. Фото: ВМС Філіппін

Спірні води

Між країнами давня суперечка за багаті ресурсами водах. Водночас акваторія є торговим шляхом, через який здійснюється транзит товарів на трильйони доларів щорічно. Китай окупував риф Мічіф у середині 1990-х років і тепер стверджує, що його присутність у цьому районі є законною. Міжнародний трибунал скасував претензії Пекіну на море ще у 2016 році. Філіппіни посадили військово-морське судно на мілину поблизу, щоб відстоювати територіальні претензії Маніли.

Мілина Аюнгін
Інцидент трапився поблизу мілини Аюнгін. Фото: Google Maps

Уряд президента Філіппін Фердинанда Маркоса активніше протестує проти дій Пекіну. Державний департамент США заявив, що дії китайської берегової охорони є небезпечними й оголосив про підтримку Філіппін.

«Дії Китаю несумісні з міжнародним правом і є останньою з низки загроз статусу-кво в Південно-Китайському морі, вони прямо загрожують регіональному миру та стабільності», — заявив Метью Міллер, речник Державного департаменту.

Судно Філіппін
Філіппіни посадили корабель на мілину, аби зберегти присутність в регіоні. Фото: PBS

Союз США та Філіппін

Філіппіни є одним із найдавніших азійський партнерів Сполучених Штатів і головним союзником поза НАТО. Понад 90 % філіппінців позитивно оцінюють вплив США в регіоні, що робить країну однією з найбільш проамериканських. Через це відносини з Китаєм складні.

Філіппіни та США мають Договір про взаємну оборону з 1951 року. У 2014 році країни підписали Угоду про розширене оборонне співробітництво. Згідно з домовленостями, Вашингтон має право утримувати потужний військовий контингент та використовувати військову інфраструктуру баз збройних сил Філіппін. Зокрема можна використовувати складські потужності для зберігання озброєння, боєприпасів та паливно-мастильних матеріалів для флоту. У сукупності це значно спрощує логістику військово-морського флоту США та дає можливість оперативно діяти в Тихоокеанському регіоні. Водночас бази на території Філіппін можуть стати одними з перших цілей у разі розгортання китайсько-американського конфлікту через Тайвань.

Раніше ми писали про те, що Китайці не приховує, що шпигує за військовими навчаннями країн НАТО та союзників. Інформатор також розповідав про те, що США озброює Тайвань із грошей, виділених на оборону України через напругу в регіоні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube