Агенти ГРУ рф повʼязані з "гаванським синдромом", який калічить дипломатів та військових США - розслідування

Виконавцями могли бути ті ж росіяни, що стоять за отруєнням Скрипалів у Великій Британії

гаванський синдром
Розслідування провели американські, російські та німецькі ЗМІ

Співробітники ГРУ рф можуть бути причетними до виникнення у американських дипломатів так званого "гаванського синдрому". Це стан, який супроводжується втратою дієздатності та раптовим значним погіршенням здоровʼя. Симптоми цього синдрому проявлялися в тих самих місцях, які відвідували агенти з військової частини 29155.

Цю частину повʼязували, зокрема, з отруєнням Сергія та Юлії Скрипалей у Великій Британії за допомогою бойової отрути "Новачок". Водночас прямих доказів причетності агентів ГРУ до таких операцій з "гаванським синдромом" наразі немає. Про це йдеться у спільному розслідуванні російського видання The Insider, програми 60 Minutes американського каналу CBS News та німецького журналу Spiegel.

"Гаванський синдром" - це набір неврологічних сиптомів, які з 2016 року спостерігаються у співробітників посольств США та Канади в Гавані на Кубі, а пізніше у дипломатів та військових США в інших країнах. Зокрема, проявляються запаморочення, нудота, головний біль, проблеми зі слухом тощо. Ці симптоми могли тривати у людей роками.

Наразі немає публічних свідчень того, що американські спецслужби повʼязали цей синдром до застосування певної зброї. Автори розслідування пишуть, що симптоми "гаванського синдрому" проявлялися в ті періоди і в тих місцях, куди приїжджали агенти ГРУ з військової частини 29155. ЇЇ раніше пов'язували з отруєннями "Новачком" Сергія та Юлії Скрипалей у Великій Британії, а також бізнесмена Омеляна Гебрева у Болгарії.

Автори матеріалу також встановили відповідність між приїздами агентів 29155 та першими проявами "гаванського синдрому" у 2014 році та іншими випадками після цього в Європі та Китаї. Дві жертви впізнали можливих учасників нападів за фото. Так, у Франкфурті бачили перед погіршенням самопочуття агента Єгора Гордієнка, у Тбілісі - Альберта Авер'янова, сина командира частини Андрія Авер'янова.

У потерпілої в Тбілісі дружини американського дипломата, ім'я якої не розкривається, у 2021 році діагностували синдром Мінора. У росії його майже ніхто не вивчав, крім Військово-медичної академії імені Кірова (ВМЕДА). Її професором є лікар ГРУ Сергій Чепур. Він, за даними ЗМІ, є консультантом генерала Авер'янова, випускником якої є Олександр Мішкін, йдеться у розслідуванні. Також відомо, що заступник командира частини Іван Терентьєв отримував держзамовлення на вивчення "потенційних можливостей нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті".

Журналісти дійшли висновку, що хоч прямих доказів причетності ГРУ до цього синдрому немає, американська влада може переосмислити своє бачення проблеми. Також автори матеріалу розповіли, як під час саміту НАТО в Литві влітку 2023 року "гаванський синдром" проявився у "високопоставленого співробітника" міністерства оборони США, він звернувся по медичну допомогу. Тож ця проблема не втратила актуальності.

Участь ГРУ у війні проти України

Восени минулого року ми писали, що російська так звана приватна військова компанія "Редут", бійці якої брали участь у повномасштабному вторгненні в Україну (у боях на Київщині, Харківщині, Донеччині та Луганщині) є збройним кремлівським формуванням. Угруповання контролюється та фінансується Головним розвідувальним управлінням Генерального штабу рф (ГРУ). Деякі з них причетні до катувань і вбивств українців.

Також ми розповідали, як колишній офіцер ГРУ прилетів у Нідерланди, щоб свідчити проти російських воєнних преступників, включно з диктатором володимиром путіним. Зокрема, йому відомо про війну на Донбасі та діяльність ПВК "Вагнер".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube