Виконавцями могли бути ті ж росіяни, що стоять за отруєнням Скрипалів у Великій Британії
Співробітники ГРУ рф можуть бути причетними до виникнення у американських дипломатів так званого "гаванського синдрому". Це стан, який супроводжується втратою дієздатності та раптовим значним погіршенням здоровʼя. Симптоми цього синдрому проявлялися в тих самих місцях, які відвідували агенти з військової частини 29155.
Цю частину повʼязували, зокрема, з отруєнням Сергія та Юлії Скрипалей у Великій Британії за допомогою бойової отрути "Новачок". Водночас прямих доказів причетності агентів ГРУ до таких операцій з "гаванським синдромом" наразі немає. Про це йдеться у спільному розслідуванні російського видання The Insider, програми 60 Minutes американського каналу CBS News та німецького журналу Spiegel.
"Гаванський синдром" - це набір неврологічних сиптомів, які з 2016 року спостерігаються у співробітників посольств США та Канади в Гавані на Кубі, а пізніше у дипломатів та військових США в інших країнах. Зокрема, проявляються запаморочення, нудота, головний біль, проблеми зі слухом тощо. Ці симптоми могли тривати у людей роками.
Наразі немає публічних свідчень того, що американські спецслужби повʼязали цей синдром до застосування певної зброї. Автори розслідування пишуть, що симптоми "гаванського синдрому" проявлялися в ті періоди і в тих місцях, куди приїжджали агенти ГРУ з військової частини 29155. ЇЇ раніше пов'язували з отруєннями "Новачком" Сергія та Юлії Скрипалей у Великій Британії, а також бізнесмена Омеляна Гебрева у Болгарії.
Автори матеріалу також встановили відповідність між приїздами агентів 29155 та першими проявами "гаванського синдрому" у 2014 році та іншими випадками після цього в Європі та Китаї. Дві жертви впізнали можливих учасників нападів за фото. Так, у Франкфурті бачили перед погіршенням самопочуття агента Єгора Гордієнка, у Тбілісі - Альберта Авер'янова, сина командира частини Андрія Авер'янова.
У потерпілої в Тбілісі дружини американського дипломата, ім'я якої не розкривається, у 2021 році діагностували синдром Мінора. У росії його майже ніхто не вивчав, крім Військово-медичної академії імені Кірова (ВМЕДА). Її професором є лікар ГРУ Сергій Чепур. Він, за даними ЗМІ, є консультантом генерала Авер'янова, випускником якої є Олександр Мішкін, йдеться у розслідуванні. Також відомо, що заступник командира частини Іван Терентьєв отримував держзамовлення на вивчення "потенційних можливостей нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті".
Журналісти дійшли висновку, що хоч прямих доказів причетності ГРУ до цього синдрому немає, американська влада може переосмислити своє бачення проблеми. Також автори матеріалу розповіли, як під час саміту НАТО в Литві влітку 2023 року "гаванський синдром" проявився у "високопоставленого співробітника" міністерства оборони США, він звернувся по медичну допомогу. Тож ця проблема не втратила актуальності.
Восени минулого року ми писали, що російська так звана приватна військова компанія "Редут", бійці якої брали участь у повномасштабному вторгненні в Україну (у боях на Київщині, Харківщині, Донеччині та Луганщині) є збройним кремлівським формуванням. Угруповання контролюється та фінансується Головним розвідувальним управлінням Генерального штабу рф (ГРУ). Деякі з них причетні до катувань і вбивств українців.
Також ми розповідали, як колишній офіцер ГРУ прилетів у Нідерланди, щоб свідчити проти російських воєнних преступників, включно з диктатором володимиром путіним. Зокрема, йому відомо про війну на Донбасі та діяльність ПВК "Вагнер".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.